10 Nisan 2018, Salı 14:05:34

Yerli motorla ilk uçuş

TAI'nin farklı donanım ve kabiliyetlere sahip ANKA insansız hava araçlarının güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor.
  • 'TUSAŞ tarafından seçilen sivil havacılık motoru' derken motoru yapmak için başka motor mu sipariş ediliyor önce ?
  • CHPli Kılıçtaroğluna ve Tanrıkuluna kötü haber desene yine piknik yapan pkklı arkadaşlarının cenazesinde ağlayıp dururlar artik
  • Bu araç ilk yapıldığı günden beri yüzde yüz milli ve emsallerinden üstün diye tanıtılıyor. Sıktı artık
  • Almanya kendi gelistirmiyor Amerika dan aliyor bizim bir sonraki nesil drone uretimini planlamamiz lazim mevcutlar terorle mucadelede gelistirilsin ancak zamanla yenisini zamaninda koymamiz lazim
  • USD 4,10, EURO 5,08 & GBP 5,80
  • emeği geçen herkese teşekkürler ancak bilinmesini isterim ki anka uçaklarının tasarımı ve üretiminde dhmi ARFF ekiplerinin katkısı olmuştur.
  • Allah affetsin. Tuaş tarafından seçilen havacılık motoru modernize edildi fln diyo... atak motoru gibi olmasın sonra...

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) mühendisleri tarafından geliştirilerek üretilen ANKA insansız hava araçlarının güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor.

Güvenlik güçlerinin keşif, gözetleme, hedef teşhis, tespit, tanımlama ve takip ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen ANKA'lar bu görevleri gece ve gündüz, kötü hava şartlarında bile gerçek zamanlı görüntü istihbaratı sunarak gerçekleştiriyor.

Faydalı yük kapasitesi 200 kilogram olan ANKA, 30 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor. ANKA, 24 saat görev yapabiliyor. 

ANKA-S'lerde ise ayrıca milli uydular üzerinden kontrol edilebilme özelliği bulunuyor. Bu sayede ANKA-S'nin görev menzili binlerce kilometreye ulaşıyor. Kalkış noktalarından başka bir yerde bulunan Operasyon Eğitim ve Simülatör Merkezi'ndeki kontrol istasyonlarına devirle birlikte 6 adet hava aracı aynı anda bu merkezden yönetilebiliyor.

ANKA-S ile birlikte birçok operasyonel özellik de sisteme eklendi. Milli kriptolu haberleşme sistemi, milli olarak geliştirilen full HD çözünürlükte gece ve gündüz kamerası, düşük ışık kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü sistemlerden oluşan keşif gözetleme sistemi ANKA-S ile devreye alındı.

SAR radarı, silah ve kamera gibi faydalı yüklerine ilave olarak elektronik harp ve istihbarat sistemleriyle donatılan farklı bir ANKA sistemi daha geliştirildi.

Birçok yerli alt yüklenici firmanın da görev aldığı ANKA'lara ilişkin bu yıl art arda teslimat haberleri geldi. Bu sayede TAI'nin güvenlik güçlerinin kullanımına sunduğu ANKA sayısı 12'yi buldu.

Görevdeki ANKA'ların yarısına karşılık gelen 6 ANKA-S, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının da aralarında bulunduğu güvenlik birimleri farklı donanımlara sahip ANKA'ları kullanıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kullanımındaki ANKA, Ege ve Akdeniz semalarında istihbarat, keşif ve gözetleme amaçlı görev yapmaya başladı.

ANKA'ya yerli motor

ANKA'lar için yerli motor geliştirme çalışmaları da tam gaz sürüyor.

ANKA platformunun önemli parçalarından biri olan itki sisteminin geliştirilmesi konusunda farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor.

ANKA'da kullanılmak üzere TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) tarafından yürütülen ANKA-S Motor Modifikasyon Projesi kapsamında yurt içinde geliştirilen motorla ilk uçuş gerçekleştirildi. Proje kapsamında, TUSAŞ tarafından seçilen sivil havacılık motoru, ANKA'nın ihtiyaçları doğrultusunda modifiye edilerek insansız hava aracı motoruna dönüştürüldü. Başarıyla gerçekleştirilen ilk uçuşun ardından ANKA üzerindeki doğrulama ve kalifikasyon faaliyetleri devam ediyor.

Operatif İnsansız Hava Aracı Motoru Geliştirme Projesi kapsamında tamamen özgün tasarlanarak geliştirilen üstün teknik özelliklere sahip 170 beygirlik motor da TAI'ye teslim edildi. Motorun ANKA platformuna entegrasyonuna yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

Yerli motorla ilk uçuş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

acaba ~ 4 yıl önce
'TUSAŞ tarafından seçilen sivil havacılık motoru' derken motoru yapmak için başka motor mu sipariş ediliyor önce ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Piknikçi ~ 4 yıl önce
CHPli Kılıçtaroğluna ve Tanrıkuluna kötü haber desene yine piknik yapan pkklı arkadaşlarının cenazesinde ağlayıp dururlar artik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hep yerli ~ 4 yıl önce
Bu araç ilk yapıldığı günden beri yüzde yüz milli ve emsallerinden üstün diye tanıtılıyor. Sıktı artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Drone ~ 4 yıl önce
Almanya kendi gelistirmiyor Amerika dan aliyor bizim bir sonraki nesil drone uretimini planlamamiz lazim mevcutlar terorle mucadelede gelistirilsin ancak zamanla yenisini zamaninda koymamiz lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zor ~ 4 yıl önce
USD 4,10, EURO 5,08 & GBP 5,80

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tebrikler ~ 4 yıl önce
emeği geçen herkese teşekkürler ancak bilinmesini isterim ki anka uçaklarının tasarımı ve üretiminde dhmi ARFF ekiplerinin katkısı olmuştur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kandırıldık ~ 4 yıl önce
Allah affetsin. Tuaş tarafından seçilen havacılık motoru modernize edildi fln diyo... atak motoru gibi olmasın sonra...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000