30 Ekim 2020, Cuma 15:01:12

"Uçakla seyahat etmek markete gitmekten daha güvenli"

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu'ndaki bilim insanlarının yeni raporuna göre koronavirüse yakalanmak söz konusu olduğunda havayolu ile seyahat, "market alışverişi ya da dışarıda yemek yeme" gibi günlük aktivitelerden daha güvenli.
  • Tarafsız şirketler uçakların Kovit sürecinde en riskli araçlar olduğunu araştırmalar sonucunda kanıtlamışlardır biraz internetten araştırabilirseniz bütün Sonuçlara ulaşırsınız
  • Hadi ordan. Omuz omuza otururken maske çıkarıp yemek yiyor insanlar. Bu mu marketten daha güvenli?
  • IATA bu konuda taraflidir, zira ucak sirketlerinin kurdugu bir sirkettir. Bu konuda tarafsiz sirketlerin arastirma yapmasi gerekmektedir.
  • IATA bu konuda taraflardan birini, ucak sirketlerini, temsil eymektedir ve onun aeastirmalari boylece taraflidir. Bu konuda arastirmayi bagimsiz kuruluslar yapmalidir.
  • havacılığı kurtarma çabaları

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu'ndaki bilim insanlarının yeni raporuna göre koronavirüse yakalanmak söz konusu olduğunda uçmak, "market alışverişi ya da dışarıda yemek yeme" gibi günlük aktivitelerden daha güvenli.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre rapor, "mevcut uçak, havayolu ve havalimanı uygulamalarını ve bunların Covid-19 salgını esnasında halk sağlığı üzerindeki etkilerini" inceleyen Havacılıkta Halk Sağlığı Girişimi'nin (APHI) parçasıydı.

Yeni yayımlanan Birinci Aşama raporu, yolcuların kapıdan geçip uçağa bindikleri andan varış noktasındaki kapıdan çıktıkları ana, yani uçuşun "kapıdan kapıya" olan kısmına odaklanıyor. Havalimanına gidişi ya da yolcuların havalimanının içinde geçirdiği zamanı kapsamıyor.

Rapora göre, havayolları, 2020 baharından bu yana uçuşlarda koronavirüsün bulaşma riskini azaltmak için "katmanlı bir yaklaşım" sergiliyor.

Beş katman, uçaklara kurulmuş, Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı (HEPA) filtreleri olarak da bilinen "fazlasıyla etkili havalandırma sistemlerini"; yüz maskeleri takmayı; özellikle fazla temas edilen yüzeyler için yeni dezenfeksiyon prosedürleri; yolcuların herhangi bir semptom göstermediklerini beyan etmelerini de gerektiren sağlık taramalarını; risklerin nasıl azaltılacağı ve semptomların nasıl tespit edileceğine dair daha iyi eğitimi ve farkındalığı içeriyor. Yeni prosedürlerin uygulamaya konmasından bu yana "hastalığın uçakta bulaştığını gösteren çok az veri elde edildi".

Rapor şöyle devam etti:

"Kapıdan kapıya havalandırmayı sağlayan bu katmanlı yaklaşım, SARS-CoV-2'nin bulaşma riskini  pandemi sırasındaki market alışverişi ya da dışarıda yeme gibi diğer rutin faaliyetlerin riskinden daha az kılıyor."

Raporda uçaklarda meydana gelen önceki bulaşma vakalarının hepsinin katı maske politikalarının uygulamaya konmasından önce gerçekleştiği belirtildi.

Bununla birlikte raporun yazarları, "genel aşılama yapılana kadar kamusal yaşamın her alanında enfeksiyon riskinin devam ettiğini", yüksek risk sınıfında bulunanların seyahat ve diğer kamusal faaliyetlerden önce doktorlarına danışmaları gerektiğini ifade etti.

Bu son rapor, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) bu ay yayımladığı ve insanlara yıldırım çarpması olasılığının uçuşta koronavirüs bulaşması ihtimalinden daha yüksek olduğunu ortaya koyan raporunu yansıtıyor.

IATA'nın araştırması, bu yılın ocak ve temmuz ayları arasında uçuş esnasında koronavirüsün bulaştığı düşünülen vaka sayısının sadece 44 olduğunu bildirmişti. Bu sayı doğrulanmış, muhtemel ve olası vakaları içeriyor.

Endüstri derneği ayrıca, 1,2 milyar yolcunun hava yoluyla seyahat ettiğini ve uçuşta Kovid-19'a yakalanma olasılığının 27 milyonda bire tekabül ettiğini belirtmişti. Bu, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre 500 binde bir olan yıldırım çarpma olasılığından önemli ölçüde daha az. 

"Uçakla seyahat etmek markete gitmekten daha güvenli"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

tarafsız ~ 28 gün önce
Tarafsız şirketler uçakların Kovit sürecinde en riskli araçlar olduğunu araştırmalar sonucunda kanıtlamışlardır biraz internetten araştırabilirseniz bütün Sonuçlara ulaşırsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 28 gün önce
Hadi ordan. Omuz omuza otururken maske çıkarıp yemek yiyor insanlar. Bu mu marketten daha güvenli?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 28 gün önce
IATA bu konuda taraflidir, zira ucak sirketlerinin kurdugu bir sirkettir. Bu konuda tarafsiz sirketlerin arastirma yapmasi gerekmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 28 gün önce
IATA bu konuda taraflardan birini, ucak sirketlerini, temsil eymektedir ve onun aeastirmalari boylece taraflidir. Bu konuda arastirmayi bagimsiz kuruluslar yapmalidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya Harvard? ~ 28 gün önce
IATA hakkındaki yorumunuz bence doğru ama yeni raporu yayımlayan Harvard Halk Sağlığı Okulu da mı öyle?
Unutmayın ~ 28 gün önce
O uçakları günü gelince Türkiye'ye karşı da kullanacaklar. Çünkü ABD ve İsrail'in ortak projesi olan BOP'un hedef tahtasında İran'ın yanı sıra Türkiye de var. Türk'ün ezeli düşmanları olan BAE ve Suud kabilesi sadece yancı-yardakçı durumunda.
Unutmayın ~ 28 gün önce
O uçakları günü gelince Türkiye'ye karşı da kullanacaklar. Çünkü ABD ve İsrail'in ortak projesi BOP'un hedef tahtasında İran'ın yanı sıra Türkiye de var. Türk'ün ezeli düşmanları BAE ve Suud kabilesi sadece yancı-yardakçı piyonlardır
kamil seven adam ~ 28 gün önce
havacılığı kurtarma çabaları

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000