04 Şubat 2020, Salı 16:44:54

Türkiye gecikme sürelerini yüzde 60 oranında azalttı

Türkiye, uçuşlarda yaşanan gecikme sürelerini bir yıl içinde yüzde 60 oranında azaltarak önemli bir başarıya imza attı.
  • Nerenizle okudunuz yuzde 60i?
  • Bu kafayla atcolar zor hakkını alır...
  • Atc hariç tüm pirimlere teşekkürler
  • uçuş sayısı nedir yazılmamış kelime oyunu yapmayın uçuşlar azaldığından gecikmeler bitmiş olmasın? herkes koyun mu sizin seçmeniniz gibi ?
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Sağolsun bizim Atcolar hakları yendikçe daha özverili daha güzel çalışıyor!
  • Türkiye’de atc artık nedense direkt rota vermiyor. Bir de bunu yazsanız dostum neymiş dertleri öğrensek..
  • İlk defa bu kez bu başarı bizim değil atece lerin.
  • Su istanbul yönetimi gitsin göreceğiz gecikmeleri 1 yıl 2000 kişiyi bakan önünde diye oyaladınız kimse size inanmaz artık boşuna kabin amirinin yarı parasına çalışıyoruz....
  • He gün gelişen havacılık sektöründe gecikmeler çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor ve bu nedenleri en aza indirebilmek adına gayretler gosterilmeli..

Türkiye, uçuşlarda yaşanan gecikme sürelerini bir yıl içinde yüzde 60 oranında azaltarak önemli bir başarıya imza attı. Avrupa’nın en yoğun 25 havalimanında 15 dakikadan fazla gecikme yaşanan uçuşların sayısı 2018 yılına göre yüzde 5.7 azalırken Türkiye 2019 yılı boyunca ATFM gecikmelerini (en-route ve havaalanı) yüzde 60.5 oranında azalttı.

2019 yılında Avrupa Havalimanlarından yapılan uçuşların yüzde 27’si gecikmeli olarak gerçekleşti ve yıl boyunca toplam 24 milyon dakika gecikme yaşandı.  Antalya, İstanbul ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanları gibi ülkemizin yoğun havaalanları, gecikmeler açısından Avrupa’daki en yoğun havaalanlarına kıyasla çok daha iyi bir performans gösterdi.  15 dakikadan fazla gecikme yaşanan uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşların yüzde 27’sini, Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçuşların yüzde 16’sını ve Antalya Havalimanındakilerin yüzde 25’ini oluşturdu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Teşkilatı EUROCONTROL, Avrupa’nın 2019 yılı performansına ilişkin raporunu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne göndererek Türkiye’yi gecikmelerde yaşanan iyileşme dolayısı ile tebrik etti. Türkiye’nin gecikmelerde yüzde 60’ın üzerinde iyileşme kaydetmesinin Avrupa ortalamasına yansımasıyla 2018 yılında Avrupa Havalimanlarının ortalama yüzde 31 olan gecikme oranı 2019 yılında yüzde 27’ye geriledi.

Ülkemizin 2019 yılında en fazla uçuş gerçekleştirdiği ülkeler içinde günlük 150 uçuşla Almanya ilk sırada yer alıyor. Ardından 95 uçuşla Rusya, 53 uçuşla İngiltere, 34 uçuşla Ukrayna, 32 uçuşla Suudi Arabistan, 30 uçuşla Fransa, 26 uçuşla Irak, 24 uçuşla İtalya ve İran, 22 uçuşla İsrail bulunuyor. Günlük 938 uçuş gerçekleştiren THY’nin uçuşlarının yüzde 2.51’i gecikmeli yaşanırken, günlük 365 uçuşu bulunan Pegasus’un uçuşlarının yüzde 0.52’si gecikmeli gerçekleştirildi. 15 dakika limitini aşan uçuşların sayısı Sunexpres’te yüzde 0.17, Atlasjet’te yüzde 1.11, Onur Air’de yüzde 2.8 olarak gerçekleşti.

Thomas Cook’un yaşadığı sıkıntılar ve Fransa’daki grevlerin Avrupa hava trafiğinin yıllık bazda düşmesine sebep olduğu belirtilen raporda geçtiğimiz yıl Avrupa’da hava trafiğinde sadece yüzde 0.9’luk bir artış meydana geldiği kaydedildi.

Geçtiğimiz sene ülkemiz adına EUROCONTROL tarafından faturalandırılan yol ücretlerinde Türk Hava Yolları 81 Milyon Euro ile ilk sırada yer alıyor.  Emirates 45 milyon Euro ile ikinci, Katar Havayolları yüzde 44.2 ile üçüncü sırada Avrupa’ya en fazla yol ücreti ödeyen, başka bir değişle Avrupa Hava Trafiğine en fazla katkı sağlayan ülkeler oldu.Türkiye gecikme sürelerini yüzde 60 oranında azalttı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Eyy editor ... ~ 3 yıl önce
Nerenizle okudunuz yuzde 60i?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mentalite ~ 3 yıl önce
Bu kafayla atcolar zor hakkını alır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teşekkürler dahmi işledme ~ 3 yıl önce
Atc hariç tüm pirimlere teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçuş sayısı ? ~ 3 yıl önce
uçuş sayısı nedir yazılmamış kelime oyunu yapmayın uçuşlar azaldığından gecikmeler bitmiş olmasın? herkes koyun mu sizin seçmeniniz gibi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Corendonun uçuşlarına ~ 3 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATCo ~ 3 yıl önce
Sağolsun bizim Atcolar hakları yendikçe daha özverili daha güzel çalışıyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flying horse ~ 3 yıl önce
Türkiye’de atc artık nedense direkt rota vermiyor. Bir de bunu yazsanız dostum neymiş dertleri öğrensek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 3 yıl önce
İlk defa bu kez bu başarı bizim değil atece lerin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc ~ 3 yıl önce
Su istanbul yönetimi gitsin göreceğiz gecikmeleri 1 yıl 2000 kişiyi bakan önünde diye oyaladınız kimse size inanmaz artık boşuna kabin amirinin yarı parasına çalışıyoruz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FFPR ~ 3 yıl önce
He gün gelişen havacılık sektöründe gecikmeler çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor ve bu nedenleri en aza indirebilmek adına gayretler gosterilmeli..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000