30 Temmuz 2021, Cuma 13:20:48

THK'nın işten attığı pilotlar konuştu

Kayyumların işten attığı THK söndürme uçağı pilotları, Rusya'dan kiralanan uçakların Türkiye coğrafyasına uygun olmadığını, manevra kabiliyeti ile pilot tecrübelerinin zayıf olduğunu belirtti. Pilotlar emeklerinin tek kalemde silindiğini ifade etti.
  • Bu uçaklar bakım ve onarımdan sonra uçabilecekse, bizim bu işe yatkın pilotlarımızda varsa, bu iki konu başlı başına pozitif bir durum. Bu uçakları orman gn mdlüğü envanterine alıp, thk nın borcunu ödeyip thk yı lağvet, uçakları ve pilotları orman gn md lüğü bünyesinde faal hale getir, uç ve yangını söndür. Sn cb ımızdan bu yönde bir talimat gerekiyor. Artık söz bitti, icraat zamanı.
  • “Türkiyeli” gözlemci ne demek yahu…Bu milletin adı “Türk”tür, ne zaman “Türkiyeli” oldu. Ayıp böyle “kasıtlı” hatalar. Milletin “kalemi” olun Soros’un değil
  • Osman Paşa'nın makam arabası Toyota idi
  • Bunlar çorbacı abicim hala anlamadınız mı, komisyon aldıktan sonra memleketin herşeyini satarlar seni de beni de satarlar, bu millet satılmaktan, hakkının yenmesinden, haksızlıktan adaletsizlikten memnunsa buyursunlar bir daha seçsinler, açlık sınırında mesut bahtiyar "ezanlar susmaz bayraklar inmez" sloganlarıyla yaşasınlar, iyi uykular türkiyem....,,
  • Adama bak faliyet amaci havacilik olan kurumdan pilot kovuyor,1 tane bile birakmiyor teknisyenini bile atiyor. Turk Kebap Kurumu yapilacak herhalde. Dalga geçiyorlar resmen insanlarla.
  • Cocuklarıma üzülüyorum yazık gercekten yazık
  • Acaba nasıl ediyorlar. Kendileri de secdeye varırken ne umuyorlar. Rabbimiz görmüyor mu bunu sanki. Düşüncelerini anlamıyor mu sanki. Bunun hesabını mutlaka verecekler. Anca siz ve AKP liler. AY'a gidin belki kurtulursunuz.
  • THY dede ayni durum var...pilotlarin para hirsi kurumlarimkzi ve insanlarimizi somuruyor
  • Kemalizm 12 yıl boyunca çocuklara dikte edilmesine rağmen azalmaya yüz tutmuş bir akımdır.
  • Birisi yazmış Kemalistler vatanseverdir diye. Kardeş siz evvela Atatürkçülük ile Kemalizm arasındaki farkı bilin.

Kayyumların işten attığı THK söndürme uçağı pilotları, Rusya'dan kiralanan uçakların Türkiye coğrafyasına uygun olmadığını, manevra kabiliyeti ile pilot tecrübelerinin zayıf olduğunu belirtti. Pilotlar, “Tüm dünya THK’nin elindeki uçakları kullanıyor. Bizim tecrübemiz ve emeğimiz bir kalemde silindi. ‘Bugün gelin bu yangını söndürün’ deseler o uçaklara atlarız, yangını da söndürüp döneriz” diye konuştu.

Ülkenin dört bir yanındaki orman yangınları devam ederken kullanılmayan Türk Hava Kurumu’na (THK) yangın söndürme uçakları da yine gündemde.

2019 yılında THK’ye Kayyum Heyeti Başkanı olarak atanan AKP'li eski Bakan Cenap Aşçı dün akşam bir televizyon programına katıldı. Pilotları işten çıkardığı için eleştirildiğini belirten Aşçı, “Ben pilotları iş yapmadan oturtsaydım THK’ye iki yıllık masrafı 25 milyon TL’ydi. 2020 yılında pilotların sözleşmesi bitmişti ve ben de uzatmadım” ifadelerini kullandı.

BirGün Gazetesi'ne konuşan THK kayyumlarının işten attığı yangın söndürme uçağı pilotları, “Bugün gelin bu yangını söndürün deseler o uçaklara atlarız, yangını da söndürüp döneriz” diyor.

Turkiyenin ilk yangın söndürme uçağı pilotu olduğunu belirten THK’nin işten attığı yangı söndürme uçağı pilotu İsmail Çınar, “Tarım ve Orman Bakanlığı THK’den yangın söndürme uçağı kiralamadığı için biz de çalışamıyorduk. Uzun bir süre THK maaşlarımızı ödemedi ve alacağımız da var. Benim ömrüm yangın söndürmekle geçti. THK’de 1995- 1996 yılından 2020 yılına kadar THK’de görev yaptım. İlk Türk söndürme uçağı pilotuyum. Biz başarıyla görev yaptık. Kullandığımızın uçakların da herhangi bir sıkıntısı da yoktu. Biz yangınların büyümesini önlüyorduk, hemen müdahale ediyorduk” dedi.

PAKDEMİRLİ PİLOT OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

“Bütün dünya THK’nin elindeki söndürme uçaklarını kullanıyor” diyen Çınar, "Bu uçaklar, söndürme çalışmalarında çok daha etkin. Arkadaşlarımız ya işten atıldı ya da işten ayrılmak zorunda kaldı. Uçaklarımızın tek sorunu, son yıllarda yedek parçasının zor bulunmasıydı. Ancak o parçalarda mutlaka bir şekilde bulunuyordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çok az bir uçuş tecrübesi var ve kendisinin pilot olduğunu söylüyor. Hayatında yangın görmemiştir ama Rusya’da, başka yerlerden uçak kiralama kalktı. Kendisi, daha iyi bildiğini söylüyor. Bizim tecrübemiz bir kalemle silindi. Söndürme uçağı pilotu yetiştirmek kolay değil” ifadelerini kullandı.

BU COĞRAFYAYI BİLMİYORLAR

Rusya’dan kiralanan uçaklarını Rus pilotların kullandığını ve bu pilotların da Türkiye coğrafyasını bilmediğini belirten Çınar, “Bu uçaklarda sadece bir tane Türkiyeli gözlemci pilot bulunuyor. Rus pilotların çok fazla yangın tecrübesini olmadığını bilmiyoruz. Bugün gelin bu yangını söndürün deseler o uçaklara atlarız, o yangını da söndürüp döneriz” diye konuştu.

RUS UÇAKLARI TÜRKİYE'DE BAŞARILI OLAMAZ

Eski THK söndürme uçağı pilotu Yücel Akyol THK Kayyum Heyeti’nin aylarca maaş ödemediğini ve bu yüzden işi bırakmak zorunda kaldığını belirterek “THK’den bir buçuk yıllık alacağımız var. THK’nin söndürme uçaklarıyla tam 12 yıl uçtum ve 33 yıllık pilotum. O Uçaklar uçamıyor deniyor. Eğer uçaklar uçamıyorsa devletimiz yeni uçaklar almalıydı ve yangınları söndürmeye devam etmeliydik. Şuan ki durum ise çok vahim. Çünkü Rusya’dan kiralanan uçaklar düz arazi uçağı. Rusya ve Amerika gibi ülkelerde başarılı olur ama Türkiye'nin arazisinde çok başarılı olamaz” dedi.

O UÇAKLAR YİNE UÇURULABİLİR

“Eğer istenirse bu ekiple o uçaklar yine uçurulabilir” diyen Akyol sözlerini şöyle tamamladı: “Bu uçakların hemen uçması mümkün değil ama bir içerisinde uçuşa hazırlanabilir. Şuan o uçaklar hurda gibi duruyor. Ülke bizim ülkemiz, ormanlar bizim ormanlarımız. Biz yıllara bu işi layıkıyla yaptık.”

KAPASİTELERİNİN ALTINDA SU ALIYORLAR

İstifa etmek zorunda kalan pilotlardan Utku Ayrılmaz ise şöyle konuştu: “Uçakları şu anda uçuramazlar, Kimse bunu hayal etmesin. Cumhurbaşkanı emir verse dahi yarın bu uçaklar uçamaz. Çünkü uzun bir süre bakımları yapılmadı. Biz canımızı ortaya koyarak bu işi yaptık. Rus uçakları kendileri riske atmamak için kapasitesinin altında su alıyor ama THK uçaklarını sadece 100 litre fark yüzünden elediler. THK’nin söndürme uçakları kümes olacak bu gidişle."

BİZİM 30 METREDEN BIRAKTIĞIMIZ SUYU ONLAR 150 METREDEN BIRAKIYOR

THK’de dört yıl boyunca yangın söndürme uçağı pilotluğu yapan ve 26 yıllık pilot olduğunu belirten Burhan Güler de şöyle konuştu:

"Bu uçakların dünyada çok fazla üretimi yok çünkü özel uçaklar. Dünyada bu uçaktan 125 tane falan vardır ve bu yüzden çok kıymetliler. Orman Genel Müdürlüğü bu uçaklardan satın almak istese, üretici firmaya başvursa en erken 24 ayda alabilir. Çünkü sipariş üzerine üretim yapıyorlar. Gelecek yıllarda daha da fazla orman yangını olacak. Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışmasına göre yangınlar gelecek yıllarda Karadeniz’e de kayacak. Rus uçakları manevra yapamıyor, vadideler giremiyor. Çok yüksek irtifadan su atıyorlar. Yangının 30 metre üzerinde suyun bırakması lazım. Bu uçaklar 150- 200 metre yükseklikte su bırakıyor. Bu yüzden de yangını kontrol altına almada çok etkili olamıyorlar.”

2019 YILINDA KAYYUM ATANDI

THK, Türkiye'de havacılık sanayisini kurmak; askerî, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak için 16 Şubat 1925'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk iddiaları ile gündeme kuruma, 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atandı. Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

THK'nın işten attığı pilotlar konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

çözüm ~ 2 ay önce
Bu uçaklar bakım ve onarımdan sonra uçabilecekse, bizim bu işe yatkın pilotlarımızda varsa, bu iki konu başlı başına pozitif bir durum. Bu uçakları orman gn mdlüğü envanterine alıp, thk nın borcunu ödeyip thk yı lağvet, uçakları ve pilotları orman gn md lüğü bünyesinde faal hale getir, uç ve yangını söndür. Sn cb ımızdan bu yönde bir talimat gerekiyor. Artık söz bitti, icraat zamanı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lağvet ~ 1 ay önce
Lağvet lağvet, çok güzel olur. Daha çok makam arabası alınsın diye lağvedelim, hemen icraate geçilsin. Ne güzel bir kafa ya. Ortalık sizin gibilere kaldığına göre artık kanaat getirdim ki ne kadar yansak, yansanız da akıllanmayacaksınız. Bunun sonu nereye varacak bakalım, bekleyip görelim
YellowBat ~ 2 ay önce
“Türkiyeli” gözlemci ne demek yahu…Bu milletin adı “Türk”tür, ne zaman “Türkiyeli” oldu. Ayıp böyle “kasıtlı” hatalar. Milletin “kalemi” olun Soros’un değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış bilgi YANLIŞ ~ 2 ay önce
Osman Paşa'nın makam arabası Toyota idi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergio ~ 2 ay önce
Bunlar çorbacı abicim hala anlamadınız mı, komisyon aldıktan sonra memleketin herşeyini satarlar seni de beni de satarlar, bu millet satılmaktan, hakkının yenmesinden, haksızlıktan adaletsizlikten memnunsa buyursunlar bir daha seçsinler, açlık sınırında mesut bahtiyar "ezanlar susmaz bayraklar inmez" sloganlarıyla yaşasınlar, iyi uykular türkiyem....,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adebayor ~ 2 ay önce
bu ülke hem Atatürkü kullananlar hem de Müslümanlığı kullananlardan kurtulmalı. kendince bi Ayasofya açar milleti pandemi ortasında koşturur sorsan dünya lideri. Servetim bu yüzüktür diye millete lafı güzaf yapan birisi. Diğeri Atatürkte Atatürk. hiç dilinden düşürmeyen ama hiç bir şekilde yolundan da yürümeyen bir kişilik. kendinden olmayanı tıpkı iktidar gibi ötekileştiren bir parti. Bu ülkenin bu gençlerin topyekün bir tepkiye “biz noluyoruz” demesine ihtiyacı var
Bunlarin bazisi ~ 2 ay önce
Çocuklarını da thy ye pilot olarak soktular hala doymadılar.Yilda bikac ay çalışıp 1 yıl maaş almak güzeldi demi? ???
THK ~ 2 ay önce
Adama bak faliyet amaci havacilik olan kurumdan pilot kovuyor,1 tane bile birakmiyor teknisyenini bile atiyor. Turk Kebap Kurumu yapilacak herhalde. Dalga geçiyorlar resmen insanlarla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kendimi gectim ~ 2 ay önce
Cocuklarıma üzülüyorum yazık gercekten yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DUA ~ 2 ay önce
Acaba nasıl ediyorlar. Kendileri de secdeye varırken ne umuyorlar. Rabbimiz görmüyor mu bunu sanki. Düşüncelerini anlamıyor mu sanki. Bunun hesabını mutlaka verecekler. Anca siz ve AKP liler. AY'a gidin belki kurtulursunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dost sozu ~ 2 ay önce
Bak sana birsey soyleyeyim, yuzlerce yil, giden goren gelen anlatan yok, gozunle gordugun kulaginla duyduguna inan, hikayelere yalanlara inanma, Dinlerin hepsi yalan, rindarligin arkasinda mala konma guc elde etme hirs var, dostum sadece iyi kalpli ve caliskan ol dine ihtiyacin kalmaz, birak bu martavallari
THK yi paragöz pilotlar batirdi ~ 2 ay önce
THY dede ayni durum var...pilotlarin para hirsi kurumlarimkzi ve insanlarimizi somuruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot düşmanı oku! ~ 2 ay önce
Başınıza bir şey düşse pilotlardan bileceksiniz. Ne kadar çekemeyen hain var. Unutma sen evinde uyurken gece gündüz uçan vatan nöbetide tutan pilotlar . Unutma bu yangınlarda hayatını riske atıp bir can suyu olmak içinde o suyu yangının üstüne bırakanda pilotlar. Ama yazık sende bunları anlayacak kapasite yoktur.
Hayda ~ 2 ay önce
Kemalizm 12 yıl boyunca çocuklara dikte edilmesine rağmen azalmaya yüz tutmuş bir akımdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gordukten sonra ~ 2 ay önce
Bu kadar rezilligi gordukten sonra saf, dogru ve icten olduguna inandigim tek seydir
Ay ATATURK'ÜM ~ 2 ay önce
Kadar kafana ins ya Allah Bismillah senin ......
Hayda ~ 2 ay önce
Birisi yazmış Kemalistler vatanseverdir diye. Kardeş siz evvela Atatürkçülük ile Kemalizm arasındaki farkı bilin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fark ~ 2 ay önce
İnsanlar bir ideolojinin ardından sürüklenmek zorunda mı ? Sen bilmemneciyim dediğinde kendini ispatlamış ve bir gruba ait hissediyor olabilirsin. Ama herkes sen değil. İnsanın önce kendini bilmesi,tanıması gerek, kendi inandığı ideolojide de yaşayabilir, bu mekanizması gelişmemiş olanlar yapamıyor malesef.. sağ-sol diye yediniz bitirdiniz ülkeyi, solcusu sağa, sağcısı sola hizmet etmiş satılmışlar ordusunun neyine itibar ediyorsunuz siz ? Atatürk sevgisi bir ideoloji değildir, kemalizm falan katmayın araya, bırakın Türkiye'yi dünyanın kabul ettiği bir lideri bir tarafınızı da yırtsanız insanların yüreğinden sökemezsiniz. Boşa milleti yaftalamaya çalışmayın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000