25 Aralık 2015, Cuma 11:39:42

Saraybosna Havalimanı'na alternatif aranıyor

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da özellikle kış aylarında etkili olan yoğun sis, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.
  • çok tatlısınız tur operatörleri. mostar havalimanı saraybosnaya göre daha dağlık bir yerde özel yaklaşma usulu var ve minumum 1148feet(H). hava durumu da saraybosna sisli ise mostar aynı durumda olur. buna göre de saraybosna 230 feet(H) minumum ile fark atar. mostar iniş için minumum 7 km görüş istiyor. ama saraybosnaya 550 m yeter.
  • Pazartrsiden beri saraybosnada kaldik. Sisten dolayi uçuşumuz ertelendi biz de biletlerimizi cuma günü için belgrada kaydirdik oraya geçerek istanbula dönebildik. Büyük ihtimalle bu ay sonuna kadar uçuş gerçekleşmez. Pegasus uçağı saraybosnaya kadar geldi inemedi ve tekrar istanbula döndü haliyle bizde ülkeden çıkış yaptiğimiz için tekrar girdik valizleri aldik. Kışın saraybosnaya gideceklere duyurulur. Gideceksenizde sırbistana gidip ordan otobüslerle geçebilirsiniz.
  • THY Anadolu Jet gibi, Balkan Air kurmali, Arnavutluk, Bosna Hersek, Makesonya, Karadag, Bulgaristan, Romanya bunlari Istanbul aktarmali dunyaya acarken Almanya ve Italya ya da hat koyabilir,
  • Şöyle de olabilirdi: " SARAYBOSNA HAVALİMANI ESENBOĞA'yı ARATMIYOR"

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da özellikle kış aylarında etkili olan yoğun sis, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Yoğun sis nedeniyle Aralık ayı boyunca yapılamayan onlarca uçak seferi nedeniyle birçok iş gezisi ve organizasyon iptal edildi, hem yolcular hem de turizm şirketleri mağdur oldu.

Özellikle uçakların inişte sorun yaşadığı ve bu nedenle sisli havalarda ulaşımda aksaklıkların görüldüğü Uluslararası Saraybosna Havalimanı'na alternatif aranırken, bu bağlamda ön plana çıkan Mostar Havalimanı’nın en azından kış aylarında kullanılabileceği belirtiliyor.

Devim Tours Müdürü Bülent Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bosna Hersek arasında karşılıklı turlar düzenlediklerini belirterek, son bir ay içerisinde yaşadıkları en büyük sorunun sis olduğunu söyledi.

Kış aylarında kayak yapmak için Saraybosna'ya çok fazla Türk turist geldiğini kaydeden Biçer, burada hava durumu kötü olduğunda ve uçaklar Saraybosna'ya inemediğinde turistlerin diğer bölgelere yöneldiğini ve böylelikle ülkenin önemli miktarda turist kaybettiğini ifade etti.

Uçakların kente inememesinin hem turistler, hem tur şirketleri hem de havayolu firmaları için kayıp olduğunu söyleyen Biçer, bu sorunun çözümü için Mostar'daki havalimanının alternatif olarak kullanılmasını önerdi.

Biçer, sorunun çözümü noktasında gerek Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinin gerekse Türk Hava Yolları (THY) Saraybosna Müdürlüğünün girişimlerde bulunduğunu aktararak, sis nedeniyle aksayan hava ulaşımının ülkedeki iş adamları için de büyük bir sorun teşkil ettiğini vurguladı.

Mostar’ın konum itibarıyla hem Hırvatistan'a hem de Karadağ'a yakın olduğuna dikkati çeken Biçer, İstanbul-Saraybosna seferlerinin yanında İstanbul-Mostar seferlerinin de başlamasıyla turizmde çeşitlilik yaratılacağını kaydetti.

Baltours Müdürü Abdülhamit Yıldırım da son bir ay içerisinde sis nedeniyle yaşanan iptal ve rötarların kendilerini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Bosna Hersek'te kalan konuklarını Sırbistan ya da Karadağ'dan Türkiye'ye göndererek soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını kaydeden Yıldırım, "Bu da bize fazladan maliyete neden oluyor. İki buçuk aydır sis nedeniyle mağdur oluyoruz. Turist sayısında da azalma oluyor" dedi.

Mostar'ın ülkedeki güneşli gün sayısı en fazla kentlerden biri olduğuna işaret eden Yıldırım, "Mostar, kesinlikle kış aylarında Saraybosna'nın alternatifi olarak kullanılmalı. Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da Mostar'a haftada en az iki sefer konulmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Mostar ülkedeki hava trafiğine önemli katkı sağlayabilir"

Turizmcilerin "alternatif" olarak gösterdiği Mostar Havalimanı'nın genel müdürü Marin Raspudic ise son dönemde birçok havayolu şirketi ile görüştüklerini ve Mostar'daki havalimanının Saraybosna'ya alternatif olma konusunda son derece olumlu tepkiler aldıklarını kaydetti.

Yeni yıldan itibaren bazı seferlerin Mostar'a yönlendirileceğini aktaran Raspudic, İstanbul-Mostar seferlerinin başlatılması için de görüşmelerin uzun zamandır sürdüğünü ifade etti.

Raspudic, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Dragan Covic ve Bakir İzzetbegovic'in Mostar üzerinden uçmalarının önemine işaret ederek, "Türkiye’ye Mostar'dan giden ve yine Mostar'a dönen bir üst düzey heyetin hiçbir sıkıntı yaşamaması, burasının alternatif olabileceğinin göstergesi oldu" ifadesini kullandı.

THY ve Hırvatistan Havayolları ile devam eden görüşmelerinin olumlu sonuçlanması temennisinde bulunan Raspudic, Mostar'ın ülkedeki hava trafiğine önemli katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Saraybosna'ya 129 kilometre uzaklıktaki Mostar şehrindeki havalimanından Hırvatistan ve İtalya'ya uçuşlar düzenli olarak devam ederken, bu uçuşların yanı sıra kentin sahip olduğu önemli turizm potansiyeli nedeniyle farklı Avrupa ülkelerinden de ek seferler düzenleniyor.

Saraybosna Havalimanı'na alternatif aranıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

tatlı ~ 3 yıl önce
çok tatlısınız tur operatörleri. mostar havalimanı saraybosnaya göre daha dağlık bir yerde özel yaklaşma usulu var ve minumum 1148feet(H). hava durumu da saraybosna sisli ise mostar aynı durumda olur. buna göre de saraybosna 230 feet(H) minumum ile fark atar. mostar iniş için minumum 7 km görüş istiyor. ama saraybosnaya 550 m yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mostar ~ 3 yıl önce
Mostarda sis yok hava çok güzel
Saraybosna ~ 3 yıl önce
Pazartrsiden beri saraybosnada kaldik. Sisten dolayi uçuşumuz ertelendi biz de biletlerimizi cuma günü için belgrada kaydirdik oraya geçerek istanbula dönebildik. Büyük ihtimalle bu ay sonuna kadar uçuş gerçekleşmez. Pegasus uçağı saraybosnaya kadar geldi inemedi ve tekrar istanbula döndü haliyle bizde ülkeden çıkış yaptiğimiz için tekrar girdik valizleri aldik. Kışın saraybosnaya gideceklere duyurulur. Gideceksenizde sırbistana gidip ordan otobüslerle geçebilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BalkanAir ~ 3 yıl önce
THY Anadolu Jet gibi, Balkan Air kurmali, Arnavutluk, Bosna Hersek, Makesonya, Karadag, Bulgaristan, Romanya bunlari Istanbul aktarmali dunyaya acarken Almanya ve Italya ya da hat koyabilir,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oldu ~ 3 yıl önce
oldu paşam. git airline manager oyna sen.
Haber başlığı ~ 3 yıl önce
Şöyle de olabilirdi: " SARAYBOSNA HAVALİMANI ESENBOĞA'yı ARATMIYOR"

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000