25 Mayıs 2013, Cumartesi 09:02:07

PİLOT ANONS YAPTI: "TUTUNUN!"

Geçen hafta inişte büyük tehlike atlatan US Airways uçağının 34 yolcusundan biri de merhum gazeteci Esen Ünür’ün oğlu Sinan Ünür'dü. Ünür, o uçakta yaşananları anlattı.
  • camaroth, kardeşim senin aklınla ilgili sorunun var. bizene kardeşim us air dan? amerikalımıyız biz? umarım olmazda düşse banane us air dan! thy yi eleştiririm, çünkü bana ait, çünkü benim! daha iyi olsun en iyisi olsun istiyoruz! anlayabildin mi neden thy bu durumlarda eleştiriliyor? cankuş sen bilmezsin yetiştiğin tebaa ortamında eleştiri çok korkunç bir şeydir belki ama, özgür insanlar eleştirir ve eleştirilir. bak eleştiride kabul eder. anladın mı? hiç sanmıyorum :)
  • Yedigin yemeğe dikkat et bundan sonra
  • 1983-84 gibi,Thy de kiralık uçan Kanada yapımı Dash-8,Trabzon için yaklaşma yaparken Akçaabat civarı dağda havai hat elektrik tellerine çarpmasına rağmen;eski,kısa ve tek yönlü piste DAR DÜŞMÜŞTÜ!
  • havacılıkta benzerı olaylarla karşılaşma olasılıgı her daım vardır. ınış takımlarının acılması ne şırketle, nede pılotun deneyımıyle alakalıdır. ınış takımları kımı zaman acıldıgı halde, pılot bunu önundekı ıkaz lambasının gevşemış olacagından acılmamış olarak ta gorme olasılıgı vardır ..boyle durumlarda ucak kule uzerınden alcak gecışle acık yada kapalı oldugu konusunda atco dan teyıt ıster. önemlı olan pılot tarafından yapılacak bırşey kalmadıgı zamanlarda o ucagın nasıl saglıklı şekılde ınış yapabılmesıdır..pıstın ınış yapılan kısmının bır bolumunun kopuklenmesı ve ucagın kopuk ıcıne ınış yapması bır kural olmakla bırlıkte, kopuklendırme her hv lım ımzda varmıdır bu konudakı kararı kım vermelıdır. AIP de bununla ılgılı bılgının olup olmadıgını bılmıyorum . ancak eskıden karşılaştıgım 2 olayda da atco nun kndı başına kopuklendırme ışkemının yapamıyacagı vede kopuk talebının mutlaka şırketce yada pılot tarafından yapılması gerektıgı şeklındeydı..
  • İnmesemiydi lahavle...
  • bu olay thy olsaydı vay haline nasıl hakaretler yazılırdı neler söylenirdi dünyanın en büyük havayollarından bir tanesinde olunca dokunulmazlık var demektir sorarım siz thy düşman düşmanlarına iniş takımlarından bir tanesi açılmıyor pilotta iniyor size sormak lazım sizler mühendislersiniz büyük adamlarsınız ahkam kesersiniz buralarda

Ünür’ün anlattığına göre gövdesi üzerine inen uçaktan kurtulanlara 500 dolarlık teselli kuponu verildi. ABD’nin Newark kentinde geçen hafta 34 yolcusuyla büyük tehlike atan US Airways uçağında Hürriyet’in eski Washington Temsilcisi merhum Esen Ünür’ün oğlu Sinan Ünür de (43) vardı. Philadelphia-Newark seferinin tamamlayıp inişe geçtiği sırada iniş takımları çalışmayan Dash 8-100 tipi pervaneli yolcu uçağının arızası havada giderilemedi. Uçak, Newark havaalanı ekiplerinin köpükle örttüğü piste gövdesi üzerine iniş yapmak zorunda kaldı.

ABD’de ekonomi danışmanlığı yapan Sinan Ünür, yaşadıklarını anlattı: “Ben en arkada pencere kenarında oturuyordum. Newark’a yaklaşırken sol motorun altında iniş takımı kapakları açıldı. Uzaktan, sağ taraftan, iniş takımlarının kilitlenme sesi geldi. Ama sol takım hâlâ inmemişti. Pas geçtik. Pilot, iniş takımlarını çekti, tekrar indirdi ama sol takım yine inmedi. Bir şeyler ters gidiyordu.”

PİLOTTAN ANONS: TUTUNUN

“Pilot, yaklaşık 65 metre yükseklikte ‘Tutunun’ anonsu yaptı. Sanırım o arada motorları da kesti. Süzülerek piste doğru yaklaşıyorduk. Acil iniş pozisyonuna geçtik. Kısa bir süre sonra bizim taraftan uçağın altı pistle temas etti. Bayağı gürültü çıkardı. Aşırı sürtünmeden dolayı dışarısı gün gibi aydınlandı. Sonra gövdenin ön tarafları temas etti. Bir süre sürüklendikten sonra uçak durdu. Uçağın içi yakıcı, kimyasal bir dumanla doldu. Kapıdan sırayla indik. Herkes duman yüzünden nefes almakta zorluk çekiyordu. Otobüsle terminale gittik. Ertesi gün US Airways’ten telefon ve e-mail ile bilet ücretimizin iade edileceğini ve 500 dolar kupon alacağımızı haber verdiler. Tabii bu kuponu yine bir başka US Airways uçuşunda kullanmak şartıyla.” (Hürriyet)

PİLOT ANONS YAPTI: "TUTUNUN!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

tyler ~ 9 yıl önce
camaroth, kardeşim senin aklınla ilgili sorunun var. bizene kardeşim us air dan? amerikalımıyız biz? umarım olmazda düşse banane us air dan! thy yi eleştiririm, çünkü bana ait, çünkü benim! daha iyi olsun en iyisi olsun istiyoruz! anlayabildin mi neden thy bu durumlarda eleştiriliyor? cankuş sen bilmezsin yetiştiğin tebaa ortamında eleştiri çok korkunç bir şeydir belki ama, özgür insanlar eleştirir ve eleştirilir. bak eleştiride kabul eder. anladın mı? hiç sanmıyorum :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yarasa'ya ~ 9 yıl önce
Yedigin yemeğe dikkat et bundan sonra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTBQ ~ 9 yıl önce
1983-84 gibi,Thy de kiralık uçan Kanada yapımı Dash-8,Trabzon için yaklaşma yaparken Akçaabat civarı dağda havai hat elektrik tellerine çarpmasına rağmen;eski,kısa ve tek yönlü piste DAR DÜŞMÜŞTÜ!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 9 yıl önce
havacılıkta benzerı olaylarla karşılaşma olasılıgı her daım vardır. ınış takımlarının acılması ne şırketle, nede pılotun deneyımıyle alakalıdır. ınış takımları kımı zaman acıldıgı halde, pılot bunu önundekı ıkaz lambasının gevşemış olacagından acılmamış olarak ta gorme olasılıgı vardır ..boyle durumlarda ucak kule uzerınden alcak gecışle acık yada kapalı oldugu konusunda atco dan teyıt ıster. önemlı olan pılot tarafından yapılacak bırşey kalmadıgı zamanlarda o ucagın nasıl saglıklı şekılde ınış yapabılmesıdır..pıstın ınış yapılan kısmının bır bolumunun kopuklenmesı ve ucagın kopuk ıcıne ınış yapması bır kural olmakla bırlıkte, kopuklendırme her hv lım ımzda varmıdır bu konudakı kararı kım vermelıdır. AIP de bununla ılgılı bılgının olup olmadıgını bılmıyorum . ancak eskıden karşılaştıgım 2 olayda da atco nun kndı başına kopuklendırme ışkemının yapamıyacagı vede kopuk talebının mutlaka şırketce yada pılot tarafından yapılması gerektıgı şeklındeydı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 9 yıl önce
İnmesemiydi lahavle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camarot ~ 9 yıl önce
bu olay thy olsaydı vay haline nasıl hakaretler yazılırdı neler söylenirdi dünyanın en büyük havayollarından bir tanesinde olunca dokunulmazlık var demektir sorarım siz thy düşman düşmanlarına iniş takımlarından bir tanesi açılmıyor pilotta iniyor size sormak lazım sizler mühendislersiniz büyük adamlarsınız ahkam kesersiniz buralarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yarasa ~ 9 yıl önce
Camarot sen git galleyde kaç yemeğin var onu say anlamayacağın işlere karışma Tk ile bu şirketi bir tutma komik olma. Git sen o Tk 'nın kaza tarihine bak. Ama siz eğitimde bunları öğretmezler öğretemezler kendi eğitmenleriniz bile ne öğrettini, şirket geçmişini, kabin memurluğu geçmişini bilmiyor ki size öğretsin hadi yorma kafanı böyle şeylerle...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000