28 Mayıs 2018, Pazartesi 08:12:36

Kotil yerli uçak için tarih verdi!

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamada savunma sektöründe olsalar da sivil havacılık için de çalışmaya başladıklarını söyledi. Kotil'in açıklamalarına göre sivil yolcu uçağı için biraz daha beklememiz gerekiyor!
  • 24 haziran son gün. Türkiye artık medeni bir ülke olacak. Kurtulacak bu karanlık arap zihniyetinden
  • Dalgalar en çok yaladıkları duvarları yıkarlar.
  • Cinci Hoca! HABOM NE OLDU? SADECE BOŞ LAF!
  • Bir yolcu. Sayin Mudurumuz 2031 yilinda emekli olacagi icin...yerini simdiden saglama aliyor...Insanlari genc genc emekli ediyorsunuz.ama kendinize gelince tiskirana kadar yiyorsunuz...Tek kelimeyle hepiniz koftisiniz ...
  • Yine kotil yine tribünlere oynama. At yalanı seveyim inananı...
  • Biz araba yapmadan önce uçak yaptık... ithal ettiğimiz sığırları beslemek için saman ithal ettik.. Bu hükumet ne içiyor ve ne içiriyorsa söyleyin biz de içelim.
  • Vosvagen elektrikli araba için 13 milyar Euro, Locheed Martin F35 için 300 milyar usd dan fazla yatırım yapmış, sn kotil 10 milyar usd ciroyla uçak yapacak!
  • Birileri durdursun bu adami yoksa ucacak ne güldüm be hahahaha
  • Sana da o makam 5 numara büyük ama torpil ve rizelilik sağolsun...
  • Sayın KOTİL, bize şunu açıklar mı? Başarısız mı oldun da, THY AO genel müdürlük görevinizi aldılar.Yada başarlıydınız da sizi görevden aldılar.Peki başarısız olduysanız o zaman nasıl TAI başına getirdiler.Ne kadar büyük çelişki yaşayorsunuz.Bitmedi birde size bütün yakın olan başkanları ve müdürleri de görevden aldılar.Ne kadar büyük bir tesadüf ki o kişiler de TAI'de sizin yanınızda çalışıyorlar.Birilerine sadakat ölçünüz ve yeriniz değişirken bir de seçim zamanı sadakatınızı göstermek için hayaller içindeki ruh halinizle yerli uçak yapım aşamasına geldik diye, sadece işi bilmiyenleri kandırmak için beyanat veriyorsunuz.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamada savunma sektöründe olsalar da sivil havacılık için de çalışmaya başladıklarını söyledi. Hürriyet Gazetesi'nden Eray Grögülü'ye konuşan Kotil, yeni nesil teknoloji termoplastik malzemeden yolcu uçağı üretmeyi hedeflediklerini ve bunun en heyecanlı projeleri olduğunu vurguladı. Kotil, “Ana yatırım planına alındı. Şimdilik küçük küçük çalışıyoruz” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, kurumu 10 yılda havacılık endüstrisi içerisinde 10 milyar dolar ciroyla ilk 10’a sokmayı planladıklarını belirterek, yerli yolcu uçağıyla ilgili çalışmalara da başladıklarını söyledi.

Termoplastikten yapacakları 100 kişilik yolcu uçağıyla ilgili yatırım kararının yönetim kurulundan çıktığını açıklayan Kotil, “Ana yatırım planına alındı. Şimdilik küçük küçük çalışıyoruz” dedi. Kotil, savunma sektöründe olduklarını ancak sivil bir ayakları da bulunduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

BÜYÜK BİR PAZAR BULABİLİRİZ

“Henüz yolcu uçağı yapmıyoruz ama 5 yıl içerisinde savunmaya dönük olan uçakların mühendislik tasarımını, mimari çalışmasını tamamlıyoruz. Bittikten sonra elimize yaklaşık 2 bin mühendis kalıyor. İşte o zaman biz de kendi yolcu uçağımızı tasarlayacağız. Dünyada 70 kişilik uçakla 120 kişilik uçak arasında bir fırsat pazarı var. Şu anda hem Airbus’ta hem de Boeing’de yeni nesil uçak arayışı sürüyor. Sektörde 100 koltuklu yeni bir uçağa ihtiyaç var. Bu uçak kompozit yapılacak. Kompozit uçaklar, termosetten yapılıyor. İki tip kompozit var: Termoplastik ve termoset. Termoset olan bugüne kadar gelen kompozit teknolojisi, termoplastik ise yeni kompozit teknolojisi. Termoplastik teknolojisi, daha kullanışlı, hafif ve daha ekonomik. Termoplastik malzemeden uçak yok henüz. Bu teknoloji gelişiyor. Boeing de, Airbus da, biz de şu anda herkes termoplastik üzerinde çalışıyor. 5 yıl sonra yerli uçağımızın tasarımına başlıyoruz, 10 yıllık süreçte de biter. Termoplastikten yapacağımız 100 kişilik uçağın koltuk-kilometre gideri, daha da küçük olursa, çünkü bu durumda az yolcuyla küçük havalimanlarına gidip gelebiliyorsunuz, bu durumda büyük bir pazar bulabiliriz. TAI’nin en heyecanlı projesi şu anda yerli yolcu uçağı diyebilirim.”

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK OYUNCU

Bu yıl 2 milyar dolar ciroyu hedeflediklerini geçen yıl 1.47 milyar dolar konsolide ciroları bulunduğunu söyleyen Kotil, hedeflerinin 10 yılda bu şirketi 10 milyar dolar ciroya getirmek olduğunu vurguladı. Kotil, “Çünkü, şirketler yılda 10 milyar dolar ciro yaptığı zaman havacılık endüstrisinde ilk 10’a girer. Mühendis sayımız da 10 bini geçiyor bu dönemde. Şu an 7 bine yakın toplam çalışanımız var. Hedef 22 bin kişilik, yılda 10 milyar dolar ciro yapan bir şirket olmak. Bu da bizi Avrupa’da en azından üçüncü büyük oyuncu yapar” dedi.

Bu hedefe ulaşmak için daha çok yetenekli mühendise ihtiyaçları olduğunu kaydeden Kotil, YÖK’le, 16 üniversiteyle bir protokole imza attıklarını dile getirdi. “Üniversite, öğrencisini işe alacak, yani SGK’sını ödeyecek, benle yaptığı protokolle de öğrencisi bizde çalışacak. Üniversite, öğrencinin SGK’sını öderse çok tutmuyor, çünkü devlet öğrencinin sağlık giderlerini karşılıyor. Dolayısıyla, ben bu kişiyi işe almadan işe almış oluyorum. Şu anda 600 stajyer mühendisimiz, 200 de stajyer teknisyenimiz var. Öğrenciyken yetiştiriyoruz” diyen Kotil, genç mühendislerin, 5-10 yıl TAI gibi bir yerde çalıştığı zaman, kendi başına üretebilecek kapasiteye geldiğini vurguladı.

YERLİ SAVAŞ UÇAĞINDA 3 BİN MÜHENDİS

Temel Kotil, “Dünyada şu anda 5. nesil savaş uçağı olan ülkeler yalnızca ABD, Rusya ve Çin. Başka kimsenin 5. nesil uçağı yok. Bu açıdan Milli Muharip Uçağı (MMU) bizim için çok önemli ve büyük bir proje. Bize bir numara büyük ama problem yok. Altyapıyı kuruyoruz. Yurtdışından tecrübeli mühendisler getiriyoruz. Milli Muharip ekibine özel bir bina yapıyoruz. Bu binada 3 bin mühendis tümüyle bu proje için çalışacak. 2029’da teslim ediyoruz. 2031’de de bütün işlemlerini bitiriyoruz” dedi.

Kotil yerli uçak için tarih verdi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Sabır ~ 4 yıl önce
24 haziran son gün. Türkiye artık medeni bir ülke olacak. Kurtulacak bu karanlık arap zihniyetinden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wooww ~ 4 yıl önce
Dalgalar en çok yaladıkları duvarları yıkarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geleceği Gören ~ 4 yıl önce
Cinci Hoca! HABOM NE OLDU? SADECE BOŞ LAF!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bir yolcu. Sayin Mudurumuz 2031 yilinda emekli olacagi icin...yerini simdiden saglama aliyor...Insanlari genc genc emekli ediyorsunuz.ama kendinize gelince tiskirana kadar yiyorsunuz...Tek kelimeyle hepiniz koftisiniz ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anca boşa üflersin ~ 4 yıl önce
Yine kotil yine tribünlere oynama. At yalanı seveyim inananı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sır değil ~ 4 yıl önce
Biz araba yapmadan önce uçak yaptık... ithal ettiğimiz sığırları beslemek için saman ithal ettik.. Bu hükumet ne içiyor ve ne içiriyorsa söyleyin biz de içelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 4 yıl önce
Vosvagen elektrikli araba için 13 milyar Euro, Locheed Martin F35 için 300 milyar usd dan fazla yatırım yapmış, sn kotil 10 milyar usd ciroyla uçak yapacak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 4 yıl önce
Birileri durdursun bu adami yoksa ucacak ne güldüm be hahahaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5 numara ~ 4 yıl önce
Sana da o makam 5 numara büyük ama torpil ve rizelilik sağolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoldan geçen ~ 4 yıl önce
Dogru bir yere parmak bastın.
THY AO ex Gen Md. ~ 4 yıl önce
Sayın KOTİL, bize şunu açıklar mı? Başarısız mı oldun da, THY AO genel müdürlük görevinizi aldılar.Yada başarlıydınız da sizi görevden aldılar.Peki başarısız olduysanız o zaman nasıl TAI başına getirdiler.Ne kadar büyük çelişki yaşayorsunuz.Bitmedi birde size bütün yakın olan başkanları ve müdürleri de görevden aldılar.Ne kadar büyük bir tesadüf ki o kişiler de TAI'de sizin yanınızda çalışıyorlar.Birilerine sadakat ölçünüz ve yeriniz değişirken bir de seçim zamanı sadakatınızı göstermek için hayaller içindeki ruh halinizle yerli uçak yapım aşamasına geldik diye, sadece işi bilmiyenleri kandırmak için beyanat veriyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000