29 Temmuz 2022, Cuma 12:11:14

İstanbul Havalimanı'nda 5G Dönemi

İstanbul Havalimanı, Türkiye için yüksek hızda veri iletişimi sağlayacak 5G teknolojisinin kullanılacağı ilk yer oluyor.
  • Nasılsa 2023 de burayı ya dhmi’ne ya da profesyonel bir şirkete devredecekler. O zaman görürüz 5 G mi 6 G mi.
  • Kanser olduk sizin yüzünüzden
  • Her anlamda avrupadan amerikadan onlarca yıl geride kalırken bunun gibi insan canına mal olabilecek deneysel faaliyetlerde nasıl da hepsinden önde hareket ediyoruz. Bu türlü şeyler ancak bizim gibi 5. sınıf dünya ülkelerinde olur işte.
  • 2023 e kadar ne yaparsanız yanınıza kar kalır. Sonra yolcudur abbas bağlasan durmaz. Kısaca liyakatlı insanlar kazanacak

İstanbul Havalimanı, Türkiye için yüksek hızda veri iletişimi sağlayacak 5G teknolojisinin kullanılacağı ilk yer oluyor.

TÜM GSM OPERATÖRLERİ KATILIYOR

Türkiye'de hizmet veren 3 GSM operatörü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılacağı tanıtım töreniyle ilk kez 5G hızını yolcuların hizmetine sunuyor.

TEST SÜRECİ İSTANBUL HAVALİMANI'NDA

Test amaçlı faaliyete konulan 5G şebekesi ile cep telefonu bu teknolojiye uyumlu yolcular 5G hızını test edebilecek. İstanbul Havalimanı'nı kullanan yolcuların telefonlarında ilk kez "5G" ibaresi görülecek.

Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"İstanbul Havalimanı'ndayız. 75 milyon metrekare alanda 10 milyon lira yatırım yaptırılarak 25 milyar euro devlete kira verecek bir proje olmuştur. İstanbul Havalimanı'nın almadığı ödül, kırmadığı rekor kalmadı.

Rekorlara dünya çapında birinciliklere doymayan İstanbul Havalimanı Avrupa'nın en yoğun ve birincisi olmuştur. İstanbul Havalimanı 5G'li havalimanı oluyor. Havalimanında belirli yerlerde 5G sinyali verilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır. Bugün burada yerli teknoloji şirketlerimizin kurduğu stantlarda Türkiye'nin 5G'de geldiği aşamayı göreceğiz. Ülkemizde 5G destekli cihazların düşük seviyede olması, 5G'yi destekleyen cihazların artmasıyla vatandaşların 5G'den faydalanması artacaktır.

Şu ana kadar çok önemli mesafeler kat edildi. Bu yolu daha büyük adımlarla kat edeceğiz. 5G'ye geçişi hızlandırmak için yatırımlarımızı artıracağız. Bakanlık ve ilgili kuruluşlarımızla gerekli olan desteği bugüne kadar sağladık, sağlamaya devam edeceğiz. Kararlılığı operatörlerin de göstermesi gerekmektedir. 4.5G'nin ilk yatırım döneminde yüzde 1 olan yerlilik oranının yüzde 33'leri geçtiğini görmekteyiz. 5G ve ötesi teknolojilere yönelik kritik bileşenlerin millileştirilmesi de önceliğimizdir. Bundan sonra da sektör paydaşlarımızın görüşlerini alarak en uygun çözümleri gerçekleştireceğiz.

Orta yaş ve üzeri kuşaklar teknolojide Türkiye'nin nereden geçip buraya geldiğini görecekler. Bilişim alanında 2022'nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 büyüdük. Fiberi 478 bin kilometreye çıkardık. Sabit geniş hat sayımızı 20 binden 18 milyona ulaştırdık.

2022 yılı birinci çeyrekte internet kullanım miktarını sabitte yüzde 25, mobilde yüzde 35 oranında artırdık. Türksat 5B'yi hizmete aldık. Genişbant internet hizmeti de sağlıyoruz. Yatırımlarımızla milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Bu süreçte 68 milyar dolarlık haberleşme yatırımlarını planladık. Kısa vadede mobil genişbant abone yoğunluğunu yüzde 100'e çıkararak her eve internet hizmetini ulaştıracağız.

6G çalışmalarına önümüzdeki süreçte hız kazandıracağız. Fiber ağ uzunluğumuzu 1 milyon kilometreye çıkararak global açıdan 10 uydu operatörü arasına gireceğiz. "

İstanbul Havalimanı'nda 5G Dönemi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Abbas ~ 10 gün önce
Nasılsa 2023 de burayı ya dhmi’ne ya da profesyonel bir şirkete devredecekler. O zaman görürüz 5 G mi 6 G mi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanser ~ 10 gün önce
Kanser olduk sizin yüzünüzden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Efo. ~ 11 gün önce
Her anlamda avrupadan amerikadan onlarca yıl geride kalırken bunun gibi insan canına mal olabilecek deneysel faaliyetlerde nasıl da hepsinden önde hareket ediyoruz. Bu türlü şeyler ancak bizim gibi 5. sınıf dünya ülkelerinde olur işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2023 ~ 11 gün önce
2023 e kadar ne yaparsanız yanınıza kar kalır. Sonra yolcudur abbas bağlasan durmaz. Kısaca liyakatlı insanlar kazanacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorun ~ 11 gün önce
Eee 2023 ten sonra birşey yapılmayacak mi?
Hayda ~ 11 gün önce
20 yıldır nasıl hak edip emek veren liyakatli kadro kazandı ise 2023 yılında yine liyakatli ekip kazanacak. Sizin liyaketten anladığınız şeyi İBB ve abb de gördük.
Hayda ~ 10 gün önce
Cehalet zor iş. Liyakatın anlamını bilmeden kullanmak daha da garip. Bütün dünya liyakatsızlikten başımıza gelenleri anlamış bir tek sen anlamamışsın. Sen de haklısın işin zor. Hacı hoca yerine Bilim insanlarına akademisyenlere kulak verin öğrenirsiniz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000