25 Şubat 2018, Pazar 09:49:52

Havalimanının adı değişiyor

Makedonya'nın başkenti Üsküp’te bulunan Büyük İskender Havalimanı'nın adının "Uluslararası Üsküp Havalimanı" olarak değiştirilmesi sürecine başlandı.
  • Şimdilerin Makedonya’sı, eskilerin Yugoslavya’sı olarak bilinen bölgenin merkezine Liderinin ismi verilsin.. Havalimanın adı Josip Broz Tito olarak değişsin..
  • Buyuk İskender Makedonya diye adlandirilan yerde yaşamış bir Yunandir. Makedonya Yünanlilarin o topraklara verdigi isimdir. Su anki Makedonlar Slav ırklarından biridir. Adamlarin liderini, ismini araklarsan boyle rezil olur degistirirsin.
  • Yunanistan
  • Former Yugoslavia Republic of Macedonia ; ESKİ YUGOSLAVYA MAKEDONYA CUMHURİYETİ.
  • Paranoyak Yunan....

Makedonya'nın başkenti Üsküp’te bulunan Büyük İskender Havalimanı'nın adının "Uluslararası Üsküp Havalimanı" olarak değiştirilmesi sürecine başlandı.

TAV Havalimanlarından yapılan yazılı açıklamaya göre, Makedonya hükümetinin daha önce aldığı karar doğrultusunda havalimanın terminal binasında bulunan Büyük İskender Havalimanı yazısının çekilmeye başlandığı bildirildi.

Açıklamada, ayrıca havalimanın tüm nesne ve içeriklerinin değiştirilmesi sürecinin de hükümetin talimatlarına göre uygulandığı kaydedildi.

Tabelalardaki yeni ismin "Uluslararası Üsküp Havalimanı" olarak değiştirileceği kaydedildi.

Geçmişte Üsküp Havalimanı'nın adı bir önceki hükümetin Aralık 2006’ta aldığı karar ile “Büyük İskender” şeklinde değiştirilmişti.

Öte yandan, "Büyük İskender" olarak adlandırılan bir otoyolun adının da "dostluk" anlamına gelen "Prijatelstvo" olarak değiştirilmesi işleminin de tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile ocak ayında Davos'ta görüşmesinin ardından isim sorunuyla ilgili müzakerelerdeki kararlılıklarının göstergesi olarak Üsküp'teki Büyük İskender Havalimanı ve aynı isme sahip otoyolun isimlerinin değiştirileceğini açıklamıştı.

Antik dönemde Makedon Kralı olan Büyük İskender'in mirası iki ülke arasında önemli bir rekabet alanı olarak görülüyor.

İSİM SORUNU

Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke, Makedonya'yı anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle tanırken, Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor.

Yunan halkının bir kısmı ise sorunun sadece isim değil, tarih ve kültüre ilişkin olduğunu savunarak, Makedonya yönetimini "Makedon kimliğini" çalmaya çalışmakla suçluyor.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılında beri güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üye olamıyor.

Makedonya'nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine alındığı 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Havalimanının adı değişiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Josip Broz Tito ~ 5 yıl önce
Şimdilerin Makedonya’sı, eskilerin Yugoslavya’sı olarak bilinen bölgenin merkezine Liderinin ismi verilsin.. Havalimanın adı Josip Broz Tito olarak değişsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Makedonya ~ 5 yıl önce
Buyuk İskender Makedonya diye adlandirilan yerde yaşamış bir Yunandir. Makedonya Yünanlilarin o topraklara verdigi isimdir. Su anki Makedonlar Slav ırklarından biridir. Adamlarin liderini, ismini araklarsan boyle rezil olur degistirirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avrupanın Şımarık Çocuğu ~ 5 yıl önce
Yunanistan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FYROM ~ 5 yıl önce
Former Yugoslavia Republic of Macedonia ; ESKİ YUGOSLAVYA MAKEDONYA CUMHURİYETİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elpida ~ 5 yıl önce
Former Yugoslav Republic of Macedonia ; ESKİ YUGOSLAV MAKEDONYA CUMHURİYETİ. Biliyorum sanıp hava atmaya çalışmadan önce bir google'a baksaydın. Yugoslavia ne öyle? bir tarafınızdan ülke ismi uydurmayın.
Alexander The Great ~ 5 yıl önce
Paranoyak Yunan....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000