07 Mart 2016, Pazartesi 10:13:41

Drone'lar başa bela oldu

İngiltere’de sivil havacılık kurumunun yaptığı araştırmaya göre 2015’in Nisan ve Ekim ayları arasında, İngiltere’de 23 yolcu uçağı veya helikopter drone’larla çarpışmaktan son anda kurtuldu.
  • dronelara özgürlük! kahrolsun uçaklar! drone'dan korkan otobüse binsin!!
  • kim alıyor bu droneları anlayamıyorum...virüs gibi çoğaldılar...bence tamamen yasaklanmalı...öyle ucuz birşey değil aslında çok ilginç...

İngiltere’de sivil havacılık kurumunun yaptığı araştırmaya göre 2015’in Nisan ve Ekim ayları arasında, İngiltere’de 23 yolcu uçağı veya helikopter drone’larla çarpışmaktan son anda kurtuldu. Bu olaylardan 12’si çok yüksek tehlike içeren olay olarak nitelendiriliyor.

Nisan ayındaki ilk olayda bir askeri helikopter, pervanesine doğru uçan bir drone’dan kurtulmak için son anda ani bir manevra yapmak zorunda kaldı. Drone’un helikoptere çarpması halinde pervanenin hasar alması ve helikopterin düşmesine kaçınılmaz olarak bakılıyor.

Birkaç gün sonra gerçekleşen bir olayda ise havalimanı çevresinde uçan bir drone ile bir yolcu uçağı 20 metre mesafeyle çarpışmaktan kurtuldular. Drone’un yüzlerce km/s hızında ilerleyen uçağa çarpması halinde, gövdede veya motorlarda ya da yakıt yüklü kanatlarda meydana gelecek bir hasarın ölümcül sonuçlara yol açabileceği tahmin ediliyor.

Diğer olaylar da benzer öyküler içeriyor ve pilotların hepsi şans eseri çarpışmaktan kurtulduklarını dile getiriyorlar. Ancak şehirlerin üzerindeki drone sayısı her geçen gün artıyor ve insan taşıyan uçaklarla hobi veya ticari amaçlı drone’ların eninde sonunda çarpışmasına kesin gözüyle bakılıyor. O kazada yaşanacak ağır can ve mal kayıpları ise şimdiden büyük endişe yaratıyor.

Drone'lar başa bela oldu

Facebook Yorum

Yorumlar

dronecu ~ 5 yıl önce
dronelara özgürlük! kahrolsun uçaklar! drone'dan korkan otobüse binsin!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
first comment ~ 5 yıl önce
kim alıyor bu droneları anlayamıyorum...virüs gibi çoğaldılar...bence tamamen yasaklanmalı...öyle ucuz birşey değil aslında çok ilginç...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000