18 Nisan 2017, Salı 15:53:07

Boeing yine işten çıkaracak

2016'da 7 bin 400 kişinin işine son veren Boeing, 245 kişiyi daha işten çıkarıyor. Trump'ın baskısı altındaki şirkette daha fazla bordro çizilebilir
  • Selam ben Arizona'dan Jones. Sırf parmak arası terlik ve haşema giydiğim için iş akdim Boeing tarafından tek taraflı feshedildi. İstanbul'a taşınsam TGS'ye alım olur mu? Rizelu arkadaşlarım çok, badem bıyığım var, 2 dil İngilizce ve Lazca biliyorum. Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum.
  • Boeingdeki FETÖ kalıntıları temizleniyor helal olsun.TRUMP BAŞKAN BÜYÜKSÜN.
  • Hazımsız muhalefet itiraz etsin,ne demek kendilerine danışmadan şirket içi karar almak,AİM,AGİK,TUGİK,IATA,UEFA,TEMA,KESK,DESK hepsine gidilsin.
  • Acaba onlar da tazminat ödememek için türkü cingenelikler yapıyorlar mı? :)
  • Hep torpillileri doldurdunz boeing'e sonuç böyle olur işte
  • Esrarcilari çıkarsın yoksa yeni nesil uçakları sürekli Arıza verecek b787 gibi
  • Yapacağımız uçak nedeni ile Boeing satışlarda büyük daralma öngörmüş, Türk'ler piyasaya giriyor korkusu ile maliyetleri kısmaya karar vermiştir,
  • Vay be.. THY nin suçu.. İstifa isteriz..
  • Editor soruyorum F35 i kim uretiyor, Boeing ne alaka?

2016'da 7 bin 400 kişinin işine son veren Boeing, 245 kişiyi daha işten çıkarıyor. Trump'ın baskısı altındaki şirkette daha fazla bordro çizilebilir.

Uçak üreticileri 2016'da oldukça zor bir yıl geçirdi. Havayolu taşımacılığı şirketleri, tüm dünyada yaşanan terör olayları ve jeopolitik gerilime bağlı olarak turizm talebinde düşüşün yansımaların bilet satışlarında oldukça sert şekilde görürken bu durum uçak üreticilerine de yansıdı.

Bunlardan en çok konuşulanı ise 2016'da 7 bin 400 çalışanın, yani yaklaşık yüzde 10'unun işine son veren Boeing'ti.

Boeing, bu kez de 245 kişiyi işten çıkaracak. İşten çıkarmalar bu hafta Cuma günü gerçekleşecek.

"BU KADAR YETMEYEBİLİR"

İlk aşamada gönüllü işten çıkarmaların yerini zorunlu çıkarmalar alırken Boeing Mühendislik Grubu Başkan Vekili John Hamilton, istihdam sayısının daha da düşeceğini belirtiyor. Hamilton, şirketin mühendislerine gönderdiği notta, "Yüzlerce mühendisin etkileneceğini düşünüyoruz. Bu yılın sonnda daha fazla çıkış gerekip gerekmeyeceğini ticari ortam ve gönüllü iş bırakmaların sayısı belirleyecek." dedi.

Hamilton ayrıca "Daha az satış fırsatı ve zorlu bir rekabet ortamında çalışıyoruz." diyor. Boeing, personel maliyetleri dışındaki alanlarda da sıkı tasarruf tedbirleri uygulamaya devam ediyor.

TRUMP MESELESİ

ABD Başkanı Donald Trump, göreve gelmeden önce Boeing'i maliyetleri konusunda eleştirmiş, "F-35 Programı ve maliyeti kontrolden çıkmış. 20 Ocak'tan sonra yapılan askeri ve diğer alımlarda milyarlarca dolar tasarruf edilebilir ve edilecek." demişti.

Air Force One siparişinin iptal edilmesini isteyen Trump, "Boeing'in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil." ifadesini kullanmıştı.

Daha sonra Boeing’in “787 Dreamliner” model yeni uçağının tanıtımı için firmanın Güney Carolina eyaletindeki tesisini ziyaret eden Trump, tesisi gezdikten sonra yaptığı konuşmada “Bugün Amerikan mühendisliğini, Amerikan sanayisini ve Amerikan istihdamını kutlamak için buradayız” dedi.

Bu açıdan sektör analistleri, Boeing'in Trump yönetiminde ciddi bir maliyet yönetim baskısı altında faaliyet gösterdiğini ancak işten çıkarmaların Trump'ın tepkisini de çekebileceğini belirtiyor.

Diğer taraftan Boeing, Trump döneminde kazanacak şirketler arasında görülüyor. (Business HT)

Boeing yine işten çıkaracak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

MadırFakirJons ~ 2 yıl önce
Selam ben Arizona'dan Jones. Sırf parmak arası terlik ve haşema giydiğim için iş akdim Boeing tarafından tek taraflı feshedildi. İstanbul'a taşınsam TGS'ye alım olur mu? Rizelu arkadaşlarım çok, badem bıyığım var, 2 dil İngilizce ve Lazca biliyorum. Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
remzi ~ 2 yıl önce
Boeingdeki FETÖ kalıntıları temizleniyor helal olsun.TRUMP BAŞKAN BÜYÜKSÜN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal bitikoğlu ~ 2 yıl önce
Hazımsız muhalefet itiraz etsin,ne demek kendilerine danışmadan şirket içi karar almak,AİM,AGİK,TUGİK,IATA,UEFA,TEMA,KESK,DESK hepsine gidilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tazminat ~ 2 yıl önce
Acaba onlar da tazminat ödememek için türkü cingenelikler yapıyorlar mı? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boeing ~ 2 yıl önce
Hep torpillileri doldurdunz boeing'e sonuç böyle olur işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Esrarcilar ciksin ~ 2 yıl önce
Esrarcilari çıkarsın yoksa yeni nesil uçakları sürekli Arıza verecek b787 gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen ~ 2 yıl önce
Yapacağımız uçak nedeni ile Boeing satışlarda büyük daralma öngörmüş, Türk'ler piyasaya giriyor korkusu ile maliyetleri kısmaya karar vermiştir,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 2 yıl önce
Vay be.. THY nin suçu.. İstifa isteriz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yinemi ~ 2 yıl önce
Editor soruyorum F35 i kim uretiyor, Boeing ne alaka?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000