20 Ocak 2023, Cuma 12:29:01

Arıklı: "Üç şirket KKTC uçuşları için başvuru yaptı"

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, mart ayında başlayacak turizm sezonu öncesinde Türkiye'den KKTC'ye düzenli sefer düzenlemek için 3 hava yolu şirketinin kendilerine müracaat ettiğini bildirdi.
  • Bu havalimanı ücretleri ile pek havayolu kar edemez orada. Terminal ücretleri uçmuş hizmet sıfır. Bir tane yer hizmetleri şirketi olan tek ülke. Ne fiyat derse ödemek zorundasın. Yazın da terlikle çalışırlar dikkat edin :)
  • Ercan TAV’a verilmeli.
  • Hayal dünyasında yaşayan sanal bir ülke. Önce siz havalimanınızı ehil ellere teslim edin. Sonra yolcu beklersiniz. Dünyada tek handling kuruluşu ile hizmet veren tek havalimanı. Rekabet yok.
  • Türkiye’de tarifeli uçuş yapacak üç tane daha havayolu yok. Salla salla yerse!
  • Sizi tanimayan ulkelere sizde kisitlama koysaniza.
  • Bizim gercek bir uyesi oldugumuzdan bahsettiginiz Turk Hava Yollari alt kademelerinde calisan personellerin, hala diger istirak ve taseronlari otekilestirici, ust perdeden bakan davranislarini bilseniz nasil bir tutum sergilerdiniz?

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, mart ayında başlayacak turizm sezonu öncesinde Türkiye'den KKTC'ye düzenli sefer düzenlemek için 3 hava yolu şirketinin kendilerine müracaat ettiğini bildirdi.

Arıklı, KKTC'nin hava yolu şirketleri için cazip bir parkur olduğunu dile getirerek, Ercan Havalimanı'nın yeni terminalinde deneme seferlerinin mart ayı içinde başlayacağını belirtti.

KKTC'ye daha fazla uçak seferi yapılması için firmaları teşvik ettiklerini anlatan Arıklı, şöyle konuştu:

"Mart ayında başlayacak turizm sezonu öncesinde 3 hava yolu şirketi, Türkiye'den KKTC'ye düzenli sefer başlatmak üzere bize müracaat etti. Mart ayı itibarıyla bu 3 firma uçuşlara başlayacak. Artabilir de bu sayı. Geçen dönemde Ercan Havalimanı'ndan yılda 4 milyon yolcu taşımıştık. Salgın döneminde düşen yolcu sayısına tekrar ulaştık. Bu yıl bu rakamı 5 milyona çıkarma hedefindeyiz, bu nedenle yeni hava yolu şirketlerinin devreye girmesi bizi rahatlatacak."

Arıklı, KKTC ile Türkiye arasındaki uçuşlar için bilet fiyatlarının düşmesinin arz talep meselesine bağlı olduğuna dikkati çekerek, yeni şirketlerin tarifeli seferler başlatmasıyla rekabet ortamının oluşması ve bilet fiyatlarının düşmesini beklediklerini söyledi.

Ercan Havalimanı'nın yeni kompleks inşaatının fiziki olarak tamamlandığını, teknik eksikleri ise tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Arıklı, havalimanının yılda 10 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet vereceğini kaydetti.

Arıklı, Güney Kıbrıs'ta yaşayan Rusya vatandaşlarının ülkelerine uçakla gidemediklerini dile getirerek, "Güney Kıbrıs'ta yaşayan Rus vatandaşlarını ülkelerine Ercan Havalimanı'ndan uçurmaya çalışacağız. Aynı şekilde Rusya'dan onları ziyaret edecek akrabalarının uçuşlar için Ercan'ı kullanmasını öngörüyoruz. Güneydeki Rus vatandaşları bizim havaalanımızı kullanabilir" diye konuştu.

Halen Türkiye'den KKTC'ye 3 hava yolu şirketinin çeşitli kentlerden tarifeli seferleri bulunuyor. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına yapılan 3 başvuruyla, Türkiye'den Lefkoşa'ya tarifeli seferler düzenleyen hava yolu şirketlerinin sayısı mart ayından itibaren 6'ya çıkacak.

Arıklı: "Üç şirket KKTC uçuşları için başvuru yaptı"

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Handling ~ 1 yıl önce
Bu havalimanı ücretleri ile pek havayolu kar edemez orada. Terminal ücretleri uçmuş hizmet sıfır. Bir tane yer hizmetleri şirketi olan tek ülke. Ne fiyat derse ödemek zorundasın. Yazın da terlikle çalışırlar dikkat edin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kktc ~ 1 yıl önce
Ercan TAV’a verilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kktc ~ 1 yıl önce
TAV vs kurtaramaz. Ercan kapatılmalı millet bahçesi yapılmalı kıbrıslılarda gidip orada yuvarlanmalı
Acil ~ 1 yıl önce
ÇELEBİ ve HAVAŞ'da gelmeli.
Kktc ~ 1 yıl önce
Hayal dünyasında yaşayan sanal bir ülke. Önce siz havalimanınızı ehil ellere teslim edin. Sonra yolcu beklersiniz. Dünyada tek handling kuruluşu ile hizmet veren tek havalimanı. Rekabet yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üç havayolu ~ 1 yıl önce
Türkiye’de tarifeli uçuş yapacak üç tane daha havayolu yok. Salla salla yerse!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havadolu ~ 1 yıl önce
Sunexpress,Corendon,Freebird,Tailwind,Anka, Mavi Gök Havacılık, South Wind Airlines. Bunların coğu charter ucus yapmakta fakat kriterlere uyup, fizibilite calısması yapılması halinde hepsı operasyon yapabilirler.Mesela İzmirden Pegasus Kıbrıs ıcın rakıbı yok ve tekelcı anlayısı var.Halbukı onceden sunexpress ve atlasjet ızmır ercan tarıfelı ucuyordu.
Adam ~ 1 yıl önce
İki ay evvel de özel sektörle birlikte KKTC’de havayolu kuruyoruz demişti.
Ah para ah ~ 1 yıl önce
Sizi tanimayan ulkelere sizde kisitlama koysaniza.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Syn Ahmet Bolat ~ 1 yıl önce
Bizim gercek bir uyesi oldugumuzdan bahsettiginiz Turk Hava Yollari alt kademelerinde calisan personellerin, hala diger istirak ve taseronlari otekilestirici, ust perdeden bakan davranislarini bilseniz nasil bir tutum sergilerdiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arif ~ 1 yıl önce
Peki siz Ahmet Bey'in buradaki yorumları hiç okumadığını bilseniz yine de ona buradan soru sorar mıydınız?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000