29 Şubat 2016, Pazartesi 13:02:40

3. Havalimanında son durum böyle görüntülendi

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği İstanbul Üçüncü Havalimanı'nın inşaatında 15 farklı milletten 13 bine yakın personel çalışıyor.
  • Hava alani degil tepe bayir. Gorunuyor daha bir sey gelismemis,
  • Nat geo çekim yapıyor mu bilgisi olan var mı? Şöyle Dubai international airport gibi bizimde nat geoda filmlerimiz dönse....
  • Vandallar bu fotograflari gorunce bir kadeh daha yudumluyodur dertli kadehlerinden heralde..
  • bu havalimanı yapılamıyacak para yok veya izin veremyeceğiz diyen vandallar bitime yakın keşke adı atatürk havalimanı olsa demeye başlamışlar...cumhuriyet tarihi boyunca bu kronik solcuların hayatları dediklerini yutmakla geçti
  • bitmiş ben dün gece gördüm A380 iniyordu
  • daha metro ihalesini yapmamış, gelmiş üstyapı yapıyor. offfffffffffffffff
  • çalıştır suriyeliyi afganı sigortasız. oohh paralar cepte kalsın, türkler de aç kalsın.
  • ooohhh devletin malı deniz yemeyen kerizzzzz
  • arkadaşlar burada dhmi personeli olacak mı yoksa özel şirketin mi ?
  • neden rte'nin doğum günü?

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği İstanbul Üçüncü Havalimanı'nın inşaatında 15 farklı milletten 13 bine yakın personel çalışıyor.

Anadolu Ajansının son halini havadan görüntülediği havalimanı tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak. 90 milyon yolcu kapasiteli birinci bölümünün 2018'in Şubat ayında tamamlanması planan havalimanı inşaatında, 15 farklı milletten 12 bin 600 kişi çalışıyor.

Çalışmalar, bin 66'sı beyaz yakalı, 11 bin 534'ü mavi yakalı bu personel tarafından gece gündüz aralıksız sürdürülüyor. Personel sayısının en yoğun dönemde 30 bine kadar çıkacağı belirtiliyor.

Tüm etapların tamamlanması halinde 10 milyar 247 milyon avroluk harcamanın yapılacağı yeni havalimanı bitirildiğinde 165 köprüsü, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi, 6 pisti ve 12 taksi yolu bulunacak. Tesis, aynı anda 500 uçak, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkıyla başlı başına bir şehir olacak.

Eş zamanlı çalışma yürütülüyor

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik alana sahip ve yer teslimi 1 Mayıs 2015'te yapılan projenin ilk etabında kısa süreli iş programından dolayı projelendirme, altyapı ve üstyapı işleri sahanın farklı bölgelerinde eş zamanlı yürütülüyor.

Bu sayede tasarım, toprak işleri, terminal binası ve diğer destek tesislerinin inşası tüm hızıyla devam ediyor. Terminal binasında kaba inşaat, elektromekanik sistem montajları, çatı montaj çalışmaları başladı ve eş zamanlı sürdürülüyor.

İlk etapta bitirilecek bölümde 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası, bir adet hava trafik kontrol kulesi, 3 bağımsız pist, uçak park alanları, hangar, antrepo, catering (ikram servisi) gibi gerekli tüm havaalanı destek tesisleri, 18 bin araç kapasiteli katlı otopark bulunacak.

İşletmeye açıldığında 100 bin kişiye yeni iş imkanı sağlayacak havalimanı, dolaylı etkilerle 1,5 milyon kişiye gelir kaynağı olacak.

Çevre ve hayvan hakları konusunda hassasiyet

Bütün işleri tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak yeni havalimanında, zamanla 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye çıkılabileceği de dile getiriliyor.

Çevre ve hayvan hakları konusundaki hassasiyetin vurgulandığı havalimanı inşaatı sürecinde, 40 bin kaplumbağa tek tek toplanarak ormanın başka alanlarına taşındı.

Çok sayıda soğanlı bitkinin Atatürk Arboretumu'na teslim edildiği projede çevre mühendislerinin yanı sıra 5 ornitolog (kuş bilimci) çalışıyor.

Her kesilen ağacın yerine 5 ağaç

Ağaç konusunda da hassas davranılan çalışma sahasında, taşınmaya müsait fidan ve ağaçlar Arnavutköy ve Eyüp'teki okul bahçeleri ile ormanın farklı alanlarına götürülüyor.

Taşınması mümkün olmayan ve kesilen her ağaç için ise 5 adet ağaç dikilecek. Yöneticiler, proje bitimine kadar Türkiye genelinde 10 milyon ağaç dikmeyi hedeflerken, bu sayının kesilen ağaçların 5 katından fazla olduğuna dikkati çekiyor. Ayrıca kesilen ağaçlar tek tek kayıt altına alınıyor.

Kolay ulaşım seçenekleri

Havalimanına ulaşımda pek çok alternatif yol olacak. Gayrettepe - yeni havalimanı metro hattının kısa süre içerisinde ihalesinin yapılması bekleniyor.

D-20 yeni karayolu bağlantısı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ile İstanbul bağlantısı, havalimanına araçla ulaşımı sağlayacak.

Öte yandan havalimanına hızlı trenle de gitmek mümkün hale gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününde açılacak

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2 ay önce gazetecilere yaptığı açıklamada, havalimanı inşaatının yüzde 15'inin tamamlandığını, en zor kısımlarının şu anda halledildiğini söylemişti.

Havalimanı projesini yürüten Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon konsorsiyumu tarafından kurulan icracı ve imtiyaz sahibi şirket İGA'nın (İstanbul Grand Airport) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Özdemir, havalimanı açılışını 2018'in ilk çeyreğine yetiştirmek istediklerini vurgulamıştı.

Özdemir, "Ancak Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününün 26 Şubat olduğunu belirterek, 26 Şubat 2018 tarihine havalimanını yetiştirmemizi istedi. Biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz" ifadelerini de kullanmıştı.

3. Havalimanında son durum böyle görüntülendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Siyaset ~ 5 yıl önce
Hava alani degil tepe bayir. Gorunuyor daha bir sey gelismemis,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yakup ~ 5 yıl önce
Kolay olan hiç bir şeyi sevmem zor olsun dünya bizi konuşsun.
natgeo ~ 5 yıl önce
Nat geo çekim yapıyor mu bilgisi olan var mı? Şöyle Dubai international airport gibi bizimde nat geoda filmlerimiz dönse....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nerede bu vandallar ~ 5 yıl önce
Vandallar bu fotograflari gorunce bir kadeh daha yudumluyodur dertli kadehlerinden heralde..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemalizler ~ 5 yıl önce
bu havalimanı yapılamıyacak para yok veya izin veremyeceğiz diyen vandallar bitime yakın keşke adı atatürk havalimanı olsa demeye başlamışlar...cumhuriyet tarihi boyunca bu kronik solcuların hayatları dediklerini yutmakla geçti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ateyizler ~ 5 yıl önce
%100 müslüman gücüyle yapılan bu havalimanına ateistlerin yaptığı uçakların inecek olması içimi sızlatıyor. başkanım duyun sesimizi! ateistin yaptığı uçağa binmek istemiyorum. o uçaklar vatan topraklarımızı kirletsin istemiyorum!!
bitmiş ~ 5 yıl önce
bitmiş ben dün gece gördüm A380 iniyordu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
same ~ 5 yıl önce
sözcü detected.
altyapı ~ 5 yıl önce
daha metro ihalesini yapmamış, gelmiş üstyapı yapıyor. offfffffffffffffff

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkiyede ornek gostersene bay bilmis ~ 5 yıl önce
Bana tr de metroyla veya trenle gidilen bir tane havalimani gostersene???
Bu da kâr mı şimdi? ~ 5 yıl önce
On binlerce personel, milyarlar değerinde ekipman alımı, hepsi 1 milyar kâr için mi (ki o da büyük ölçüde yakıt fiyatındaki düşme sayesinde)? Eloğlu 20-30 kişilik yazılım şirketiyle bu kadar para kazanıyor, biz bir de 3. Havaalanı yapıp hepten beton asfalt yığını pesindeyiz. Biz niye dünyanın hamallığını yapmaya bu kadar meraklıyız, bu işte katma değer çok düşük.
ucuz işçi ~ 5 yıl önce
çalıştır suriyeliyi afganı sigortasız. oohh paralar cepte kalsın, türkler de aç kalsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
peşkeş ~ 5 yıl önce
ooohhh devletin malı deniz yemeyen kerizzzzz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mahmut ~ 5 yıl önce
arkadaşlar burada dhmi personeli olacak mı yoksa özel şirketin mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atom karınca ~ 5 yıl önce
neden rte'nin doğum günü?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
büyük resim ~ 5 yıl önce
büyük resmi göremiyor musun hala?!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000