20 Ocak 2022, Perşembe 16:45:04

19 yaşındaki kadın pilot rekor kırdı

19 yaşındaki pilot Zara Rutherford, 52 bin kilometreyi aşan yolculuğuyla tek başına küresel uçuş rekorunu kırdı. Rutherford'un ismini Guinness Dünya Rekorları kitabına girecek
  • Yok efendim heves asilayacakmis, biz bir charter ucusu icin izin alana kadar koca sirket adina alnimizin damari catliyor, kucuk hanim tek basina flight plan yapiyor, meydan ayarlamalarini hallediyor, bp den de yakit alip ucuyor, araba ile gidemezsin boyle kolay... neyse elim yoruldu
  • Bravo tebrikler ,keşke bizim genç kızlarımız da heveslenseler gurur verici

19 yaşındaki pilot Zara Rutherford, 52 bin kilometreyi aşan yolculuğuyla tek başına küresel uçuş rekorunu kırdı. Rutherford'un ismini Guinness Dünya Rekorları kitabına girecek

Associated Press'in aktardığına göre Rutherford, 30 yaşındaki Amerikalı pilot Shaesta Waiz'in 2017’de kırdığı rekorun üzerine çıkarak Guinness Dünya Rekorları kitabına girecek.

Ultra hafif uçağıyla küresel uçuşunun üç ay sürmesi gerekiyordu, ancak kötü hava koşulları ve vize sorunları sebebiyle bazen haftalarca beklemesi gerekti ve yolculuğu yaklaşık iki ay uzadı.

Yolculuğun son birkaç aşamasında günlerce beklemesi gereken Rutherford, "Avrupa'da kış pek çok zorluk getiriyor.” dedi. Rutherford, Sibirya'da -35 derece ve Endonezya'da 32 derece ile uğraşmak zorunda kaldı. Sis, orman yangınlarından çıkan duman ve hatta tayfunlar bile vazgeçirmedi.

52 bin kilometreyi (28 bin deniz mili) aşan yolculuğunda beş kıtada durdu ve 41 ülkeyi ziyaret etti. "Bu kesinlikle bir macera," dedi.

Rutherford’un uçuşunda, Kaliforniya'daki orman yangınlarından uzak durduğu, Rusya üzerinde soğuk hava dalgası ile uğraştığı ve Kuzey Kore hava sahasından kıl payı kaçtığı görüldü.

Bazen hayatından endişe ettiğini belirten Rutherford, bazen de evin basit konforunu özlediğini söyledi.

GENÇ KADINLARA HEVES AŞILAMAK İSİYOR

Anne ve babası pilot olan Rutherford, "Kanımda uçmak var, 6 yaşından beri küçük uçaklarda seyahat ediyorum" dedi. 14 yaşında kendi kendine uçmaya başladı.

19 yaşındaki genç son dokunuşuyla, dünya çapındaki genç kadınlara ve kızlara havacılık, bilim, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarındaki çalışmalara yönelik bir heves aşılamak istiyor.

19 yaşındaki kadın pilot rekor kırdı

Facebook Yorum

Yorumlar

Yaw he he ~ 7 ay önce
Yok efendim heves asilayacakmis, biz bir charter ucusu icin izin alana kadar koca sirket adina alnimizin damari catliyor, kucuk hanim tek basina flight plan yapiyor, meydan ayarlamalarini hallediyor, bp den de yakit alip ucuyor, araba ile gidemezsin boyle kolay... neyse elim yoruldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 7 ay önce
Bravo tebrikler ,keşke bizim genç kızlarımız da heveslenseler gurur verici

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000