12 Ağustos 2008, Salı 19:21:53

İNANILMAZ OLAY, Kule SMS ile uçak indirdi

Uçaklarda cep telefonu kullanımıyla ilgili tartışmalar yapıladursun, İrlanda'da yaşanan bir olay herkesi şaşkına çevirdi. Kontrol kulesi, SMS ile bir uçağa sağ salim iniş yaptırmayı başardı.

Uzunca bir süredir uçaklarda iletişime dayalı internet ve cep telefonu gibi hizmetlerin verilebilip verilemeyeceği konusunda tartışmalar sürüyor. Amerika'da JetBlue ve Delta gibi bazı şirketler bazı uçuşlarında internet erişimini mümkün kılarken cep telefonlarının kullanımı, özellikle uçakların elektronik aksamını etkileyeceği yönündeki düşünce başta olmak üzere pek çok nedenden ötürü halen yasak.

Bu gelişmeler sürerken İrlanda'da meydana gelen bir olay herkesi şaşkına çevirdi. Kerry'den Jersey'e uçuş gerçekleştiren ufak bir çift motorlu uçak, içerisinde beş yolcu bulunurken bir anda elektrik kesintisi nedeniyle tüm bağlantısını yitirdi. İletişim yolları kapanan ve hava radarı da çalışamaz hale gelen uçağın pilotu son çare olarak cep telefonunu kullanmaya karar verdi.

Defalarca Kerry ve Cork Havaalanı'nın kontrol kulesiyle irtibata geçmeyi deneyen 39 yaşındaki pilot, sonunda Cork kulesiyle bağlantı kurmayı başardı ve uçaktaki problemi aktardı. Ancak aksilik burada da bitmedi ve telefonun ses bağlantısı da koptu. Son olarak SMS ile kuleyle irtibatta kalmayı başaran pilotu Cork kontrol kulesi sağ salim indirmeyi başardı.

Havaalanına iniş yönünü ve hava trafiğini SMS yoluyla pilota aktaran kule ve başarılı bir iniş gerçekleştiren uçağın pilotu İrlanda'da bir anda gündeme oturdu.

İNANILMAZ OLAY, Kule SMS ile uçak indirdi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000