29 Kasım 2014, Cumartesi 09:08:09

TÜRK HAVA KUVVETLERİ KORE UÇAĞI ALACAK

Türk Hava Kuvvetleri, milli tasarım Hürkuş uçağının testleri sürerken Güney Kore imalatı KT-1 tipi 15 eğitim uçağı alacak.
  • bildigim kadarıyla bizim hürkuş zaten kt 1 rin yani koreden alınacak olanın kopyasıydı sanırım yetiştiremediler fakat gelecek olan uçaklar hürkuşun ikizleridir TAI için iyi olmadı imaj meselesi
  • Arkadaşlar, bizimki henüz hazır değil ve eğitim uçağına ihtiyaç var. Alınmasından başka çare yok. Burada yapılacak tek eleştri, TAI deki arkadaşların daha fazla çalışıp kısa zamanda Hürkuşu hazır etmelerini istemekten öteye gidemez. Elinizi çabuk tutun biraz torpilli arkadaşlar. TAI yan gelip yatma yeri değildir.
  • yorumcular hep uzman :) yahu haber ne derece dogru? yapilan ucak nedir? istenen ucak nedir? bu ucagi kim yapmistir? bilip bilmeden konusup duruyorsunuz. Tai diyor ben yaptim tamamen yerli, al gule gule kullan. IHA lar alindi da noldu?
  • Halen ULU ÖNDERIMIZ ATATÜRK ile padisah`i kiyaslayanlara duyurulur : ATATÜRK Eskisehir`de ne fabrikasi kurmustu ???.....AYNEN UCAK FABRIKASI !!!

Türk Hava Kuvvetleri, milli tasarım Hürkuş uçağının testleri sürerken Güney Kore imalatı KT-1 tipi 15 eğitim uçağı alacak.

Güney Kore’ye ek KT-1 siparişi verilmesinin Hürkuş’un geleceğine balta vuracağına dikkat çeken uzmanlar, bu anlaşmanın milli projeyi derinden etkileyeceğine dikkat çekti.

Güney Kore’de yayın yapan JoonGang Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye ve uçağı imal eden KAI şirketi 4 Aralık’ta 150 milyon dolar tutarındaki anlaşmayı imzalayacak.

Tek motorlu KT-1’ler, 2007’de Hava Kuvvetleri’nde hizmet ömürlerini doldurmaya başlayan T-37 uçaklarının yerine seçilmişti. Toplam 40 uçak için varılan anlaşmaya göre teslimat 2010’da başlanmıştı. Ancak bu uçakların göreve hazırlık oranı beklenenden düşük çıkmıştı.

KT-1 Projesi sürerken Savunma Sanayi Müsteşarlığı,  Özgün Başlangıç Uçağı Projesini hayata geçirilmesi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’ne (TAI) görev vermişti. Özgün tasarımı TAI mühendisleri tarafından gerçekleştirilen uçağa, Türk havacılık tarihinde bir çok ilke imza atan Vecihi Hürkuş’a atfen ’Hürkuş’ adı verilmişti. Çok güçlü motora sahip uçak ilk uçuşunu geçen yıl yapmıştı. İki uçakla test çalışmaları süren projede sertifikasyon çalışmalarına önümüzdeki yıl başlanacak olan ’Hürkuş’, uzun yıllar sonra ilk Türk tasarımı uçak unvanını taşıyor.

YERLİ UÇAK HÜRKUŞ’U ETKİLEYECEK

Güney Kore’ye ek KT-1 siparişi verilmesinin Hürkuş’un geleceğine balta vuracağına dikkat çeken uzmanlar, bu anlaşmanın milli projeyi derinden etkileyeceğine dikkat çekti. Türk Hava Kuvvetleri, geçen yıl  Hürkuş’a  ilk siparişi vermişti.

İmzalanan anlaşmaya göre B modeli olarak adlandırılan askeri eğitim amaçlı tasarlanacak uçakta ilk teslimat 2017 yılında yapılacak. Kalan uçaklar 2018’de teslim edilecek. Güney Kore’ye verilecek siparişle birlikte KT-1’lerin de 2017-2018’de Hava Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

Uzmanlar, Hürkuş’un önümüzdeki yıl dünyanın en büyük havacılık fuarı Paris Air Show’da sergileneceğine dikkat çekerken, Türkiye’nin ek KT-1 siparişi vermesinin Hürkuş’un gelecekte satışını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor. (Milliyet)

TÜRK HAVA KUVVETLERİ KORE UÇAĞI ALACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

hobi ~ 3 yıl önce
bildigim kadarıyla bizim hürkuş zaten kt 1 rin yani koreden alınacak olanın kopyasıydı sanırım yetiştiremediler fakat gelecek olan uçaklar hürkuşun ikizleridir TAI için iyi olmadı imaj meselesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Arkadaşlar, bizimki henüz hazır değil ve eğitim uçağına ihtiyaç var. Alınmasından başka çare yok. Burada yapılacak tek eleştri, TAI deki arkadaşların daha fazla çalışıp kısa zamanda Hürkuşu hazır etmelerini istemekten öteye gidemez. Elinizi çabuk tutun biraz torpilli arkadaşlar. TAI yan gelip yatma yeri değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uzman ~ 3 yıl önce
yorumcular hep uzman :) yahu haber ne derece dogru? yapilan ucak nedir? istenen ucak nedir? bu ucagi kim yapmistir? bilip bilmeden konusup duruyorsunuz. Tai diyor ben yaptim tamamen yerli, al gule gule kullan. IHA lar alindi da noldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATATÜRK vs. padisah ~ 3 yıl önce
Halen ULU ÖNDERIMIZ ATATÜRK ile padisah`i kiyaslayanlara duyurulur : ATATÜRK Eskisehir`de ne fabrikasi kurmustu ???.....AYNEN UCAK FABRIKASI !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000