02 Aralık 2012, Pazar 09:11:03

HAVACILIĞIN TABANA YAYILMASI ŞART!

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için havacılığı tabana yayacak amatör havacılığın önünü açacaklarını söyledi...
  • Sayın Ulaştırma Bakanım ve SHGM Genel Müdürüm, sivil havacılığımızı ve onun omurgası olan amatör havacılığı 2023 lere taşımaktaki niyetinizde ciddiyseniz (1) öncelikle ve acilen 2000kg (ELA2) altı havaaraçlarından alınan motorlu taşılar vergisi (MTV) engelini kaldırmanız, (2) günümüzün ihtiyaçlarından ve gerçeklerinden uzak 1987 tarihli ÇOK HAFİF ARAÇLARI İŞLETME YÖNETMELİĞİ (SHY 6C) ni acilen revize etmeniz, (3) Hafif Havaaraçları kategorilerini EASA nın ELA-1 (750/1000kg) ve ELA2 (1000/2000kg) kriterlerine göre ayırmanız, (4) 750kg CS-VLA kategorisi altını sportif hava araçları/ultralaytlar/mikrolaytlar olarak ayrılması ve bu alt sınıf için 25 saatte alınan Sportif Pilot Lisansı (LPL Leisure Pilot License veya SPL sport pilot license) verilmesi önünün açılmasını, ve sonuca ulaşmak için karınca hızıyla değil bir kaç ay içinde bu adımların atılmasını bekliyoruz, Saygılarımla, amatör pilot
  • Yine bir toplanti Turkiye'de, yine kadin yok. Kadinlar erkeklerden daha caliskan Turkiye'de bir de onlara firsat versek, belki erkeklerden isleri daha iyi yaparlar.
  • Toplanti sirasinda Sayin Genel Müdür bu konuda amatör havacıların bir komisyon kurmasını istedi. ÖNEMLE beliertmek isterim Sn. Genel Müdürüm bu kurulacak komisyon bence SADECE derneklerden federasyondan ve vakıflardan oluşturulmalı. ÖZEL ŞİRKETLERİ, TEKİL ŞAHISLARI özellikle UÇUŞ OKULLARINI ve kesinlikle ASLA THK yı bu komisyona ALMAYINIZ. Bu işi sadece STK lar doğru şekilde yönlendirir, inanın diğerleri ve en tehlikelisi THK bu komisyonu bastırırlar ve ticari menfaatlerine göre yönelndirirler. Yapmayın sakın, amatörlerin sorunlarını sadece amatörlere bırakınız, ticaret YAPMAYAN ve mefaat çıkartmaya çalışmayacak sivil toplum kuruşluşlarından kurunuz bu komisyonu ki THK zaten artık sadece ticari bir şirkettir, Türkiye'de sivil havacılığın önündeki en büyük takozdur.
  • Türkiyeyi muz cumhuriyeti zannedip ben SHGM den söke söke o izinleri alıcam diyen.. sonrada OMÜ ye kakaladağı ultralightlara eğitim iznini doğal olarak alamayan iranlı hamid en son bu denemeyi yaptı işte. Evektör'ün türkiye temsilcisi Hamid aklı sıra SHGM yi de kafalayıp çek cumhuriyetinde bak böyle avrupa işte şöyle deyip SHGM de bu izinleri alacaksın ha ? Bırak artık milleti salak yerine koymayı hamid bırak bu işleri PİLOTLUĞUNA SAHİP ÇIK BARİ O ELDEN GİTMESİN. Toplantının havası bir anda Evektör reklamına dönünce Faruk Berksan da müdahalayi yaptı haklı olarak. OMÜ bu herifin eteğinden ne zaman düşecek acaba ? Toplantının en iyi konuşmacısı Faruk Berksan idi. Çok sağlam ve isabetli tespitleri ile tüm çıplaklığı ile herşeyi ortaya serdi. Umarız sayın genel müdür bu noktalara dikkat eder ve BAZI adamlarına artık şu Hamid den uzak durmaları talimatını verir.. Genel Müdüre bu konuyu biraz araştırmasını tavsiye ediyorum.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, “2003 yılında Türkiye’de 163 tane yolcu uçağı vardı, bugün ise 372’ye çıktı. Yolcu sayısı 30 milyondan 130 milyona çıkarak 3 katına ulaştı. Dolayısıyla Türkiye’de ticari hava taşımacılığında rekorlar kırılıyor” dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları (DHMİ) Genel Müdürlüğü himayesinde Samsun Sportif Havacılık Kulübü ve OMÜ UZAYTEM Müdürlüğü koordinesinde “Amatör Havacılık ve Sorunları Çalıştayı” düzenlendi.
OMÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Samsun Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karakan, OMÜ Rektör Danışmanı ve Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi Müdürü Ferşat Kolbakır, Atakum Belediye Başkan Metin Burma, Çek Cumhuriyeti Hafif Hava Araçları Birliği Başkan Yardımcısı Jan Fidrich, Çek Cumhuriyeti Evektor Uçak Üretici Şirket Direktörü Milan Mach, Samsun Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Aytekin Turgut katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Samsun Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Aytekin Turgut, “Biz Samsun Havacılık Kulübü olarak 1988 yılında havacılığa başladık. Bu havacılığı seve seve yapmaya devam ettik. Çok zorluklar çektik. Zaman geldi uçamadık, zaman geldi meydanda motor çalıştırdık. Ama yılmadık, sizler gibi hepimiz buradayız. 19 Mayıs ilçesindeki Engiz Havaalanı yaptık. Ama maliye bize 10 yıl boyunca ‘niçin yaptınız’ diye bizden hesap sordu. Onu da aştık, şimdi çok güzel bir meydan daha kuruldu. İnşallah bundan sonra Samsun’da havacılık sporunu en güzel şekilde yapılacak. Bin metre uzunluğunda, sıfır asfalt, 35 metre genişliğinde çok güzel bir yer. Burada bu havacılığın bu zamana kadar olan sorunlarını Atatürk’ün Samsun’a ilk çıktığı gibi, bizde buradan bunun ilk ışığını ve ilk meşalesini yakacağız. Buraya gelen arkadaşlarda tarihe geçecektir. Sorunlarımız çok büyük. Burada önemli olan dünyadaki havacılık aktiviteleri nasıl yapılıyorsa ülkemizde de havacılık aktivitelerinin aynı şekilde yapılıp, bizim onlardan aşağı insanlar değil bir Avrupalıdan çok üstün tarafımız var. Önce biz kendimize bu konuda güvenmemiz lazım. Burada güzel kararlar alınacağına inanıyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE TİCARİ HAVA TAŞIMACILIĞINDA REKORLAR KIRILIYOR


Türkiye’de ticari hava taşımacılığında rekorların kırıldığını belirten Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi şöyle konuştu: “Bu çalıştay bir başlangıç çalıştayı. Her ne kadar etiketinizde birinci diye yazmıyorsa da bence buna birinci diye yazmanız lazım. 2003 yılında Türkiye’de 163 tane yolcu uçağı vardı. Bugün bu rakam 372’ye çıkmıştır. Nerdeyse 2.5 kattan daha fazla bir artış var. Toplam hava aracında ise 2003 yılından itibaren 2 katına çıktı. Yolcu sayısı 30 milyon’dan 130 milyon’a çıkarak 3 katına çıktı. Dolayısıyla Türkiye’de ticari hava taşımacılığında rekorlar kırılıyor. Dünyada ilerleme belli rakamlarda bir dijitlik rakamlarda olurken, Türkiye’de her sene yaklaşık yüzde 10 oranında artıyor. Şimdi 2023 hedeflerine baktığımızda Türkiye dünyada ekonomi açısından ilk 10’a girmeyi hedefleyen bir ülke. Dolayısıyla yolcu uçak sayısının 370’den 750’ye, yolcu sayısının 130 milyon’dan 350 milyon’a ulaşacağı bir projeksiyon var. Bu projeksiyonların en büyüğü de Türkiye’nin kendi sivil uçağını yapabilir noktaya gelmesi ve yapmasıdır. Dolayısıyla bu kadar büyük bir hedefleri olan havacılığın kendi temelleri olmadan temellerine sağlam basmadan istikrarlı bir şekilde büyümesi pek mümkün gözükmüyor. Temelde amatörcülüktür. Amatörcülüğü olmayanın profesyonelliği kaliteli olmaz. Dolayısıyla bu anlayış içersinde amatörcülüğün Türkiye’de önünün açılması dünya örneklerinde olduğu gibi gelişmesi gerekiyor. Burada tüm dünyada yapılan bir araştırmada önümüzdeki 20 yıl içersinde dünyadaki toplam yolcu uçak sayısından 20 bin yolcu uçağı ilave edileceği hesaplanıyor. Bunun da 600 bin ilave uçak teknisyenine, 400 bin de pilota ihtiyaç duyulacağı gözüküyor. Türkiye özeline getirdiğimizde de Türkiye 2023 yılı hedeflerini yakalayabilmesi için her yıl yaklaşık 500 pilotu yetiştirmesi ve sektöre sokması gerekiyor. Şuanda Türkiye’ye baktığımızda 780 civarında yabancı pilot istihdam ediliyor. Dolayısıyla bu sürecin tersine dönmesi, bu kaynakların yerli kaynaklardan karşılanması, hatta dışarıya pilot ihraç edilmesi için bizim temellerin çok sağlam olması gerekiyor. Buda Türkiye’de havacılığın tabana yayılması için amatörcülüğün gelişmesi gerektiğini gösteriyor. Bizim hedefimiz temelleri sağlam tutmaktan geçiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a bu konuyu arz ettiğimizde bize her zamanki gibi talimatı olan ‘emniyetten taviz vermeden vatandaşın önünü açınız’ olmuştur. Kendisi ‘amatör olmayanın profesyonelliği zayıf olur, dolayısıyla amatörlerin sıkıntılarını anlayın ve çözüm’ talimatlarını alarak biz buraya geldik.

Buradaki amacımız, sizlerle bir şeyler konuşmak veya bir şeyler ifade etmek değil, sorunlarını dinlemeye, eleştirilerinizi not almaya geldik. Bugünkü çalıştaydan beklediğimiz sorunlarınız ve sıkıntıların neyse çözüm önerilerinizle beraber bunları not almaya geldik.”

Daha sonra Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karakan da katılımcılara sportif havacılık faaliyetlerine yapılan katkılar hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın sonucunda Avrupa’da ve dünyada yapılan havacılık ve Türkiye’de yapılan havacılık karşılıklı olarak karşılaştırılıp, bunların tespitleri ve Türkiye’deki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak amatör havacılığa değer verilmesi ile deneysel uçak yapımı desteklenecek.

HAVACILIĞIN TABANA YAYILMASI ŞART!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

başlıca sorunlar ~ 5 yıl önce
Sayın Ulaştırma Bakanım ve SHGM Genel Müdürüm, sivil havacılığımızı ve onun omurgası olan amatör havacılığı 2023 lere taşımaktaki niyetinizde ciddiyseniz (1) öncelikle ve acilen 2000kg (ELA2) altı havaaraçlarından alınan motorlu taşılar vergisi (MTV) engelini kaldırmanız, (2) günümüzün ihtiyaçlarından ve gerçeklerinden uzak 1987 tarihli ÇOK HAFİF ARAÇLARI İŞLETME YÖNETMELİĞİ (SHY 6C) ni acilen revize etmeniz, (3) Hafif Havaaraçları kategorilerini EASA nın ELA-1 (750/1000kg) ve ELA2 (1000/2000kg) kriterlerine göre ayırmanız, (4) 750kg CS-VLA kategorisi altını sportif hava araçları/ultralaytlar/mikrolaytlar olarak ayrılması ve bu alt sınıf için 25 saatte alınan Sportif Pilot Lisansı (LPL Leisure Pilot License veya SPL sport pilot license) verilmesi önünün açılmasını, ve sonuca ulaşmak için karınca hızıyla değil bir kaç ay içinde bu adımların atılmasını bekliyoruz, Saygılarımla, amatör pilot

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kadin yok ~ 5 yıl önce
Yine bir toplanti Turkiye'de, yine kadin yok. Kadinlar erkeklerden daha caliskan Turkiye'de bir de onlara firsat versek, belki erkeklerden isleri daha iyi yaparlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHMG nin Kuracagi Komisyon ~ 5 yıl önce
Toplanti sirasinda Sayin Genel Müdür bu konuda amatör havacıların bir komisyon kurmasını istedi. ÖNEMLE beliertmek isterim Sn. Genel Müdürüm bu kurulacak komisyon bence SADECE derneklerden federasyondan ve vakıflardan oluşturulmalı. ÖZEL ŞİRKETLERİ, TEKİL ŞAHISLARI özellikle UÇUŞ OKULLARINI ve kesinlikle ASLA THK yı bu komisyona ALMAYINIZ. Bu işi sadece STK lar doğru şekilde yönlendirir, inanın diğerleri ve en tehlikelisi THK bu komisyonu bastırırlar ve ticari menfaatlerine göre yönelndirirler. Yapmayın sakın, amatörlerin sorunlarını sadece amatörlere bırakınız, ticaret YAPMAYAN ve mefaat çıkartmaya çalışmayacak sivil toplum kuruşluşlarından kurunuz bu komisyonu ki THK zaten artık sadece ticari bir şirkettir, Türkiye'de sivil havacılığın önündeki en büyük takozdur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM Tuzağa Düşmedi ~ 5 yıl önce
Türkiyeyi muz cumhuriyeti zannedip ben SHGM den söke söke o izinleri alıcam diyen.. sonrada OMÜ ye kakaladağı ultralightlara eğitim iznini doğal olarak alamayan iranlı hamid en son bu denemeyi yaptı işte. Evektör'ün türkiye temsilcisi Hamid aklı sıra SHGM yi de kafalayıp çek cumhuriyetinde bak böyle avrupa işte şöyle deyip SHGM de bu izinleri alacaksın ha ? Bırak artık milleti salak yerine koymayı hamid bırak bu işleri PİLOTLUĞUNA SAHİP ÇIK BARİ O ELDEN GİTMESİN. Toplantının havası bir anda Evektör reklamına dönünce Faruk Berksan da müdahalayi yaptı haklı olarak. OMÜ bu herifin eteğinden ne zaman düşecek acaba ? Toplantının en iyi konuşmacısı Faruk Berksan idi. Çok sağlam ve isabetli tespitleri ile tüm çıplaklığı ile herşeyi ortaya serdi. Umarız sayın genel müdür bu noktalara dikkat eder ve BAZI adamlarına artık şu Hamid den uzak durmaları talimatını verir.. Genel Müdüre bu konuyu biraz araştırmasını tavsiye ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iranlı hamid reza düştü çıkmaza ~ 5 yıl önce
SHGM de ultralayt/LSA ile VLA/CS-23 uçakların ayırımını yapabilecek kapasitede uzmanlar var, bu fırıldak iranlının OMU ye attığı kazığın ve çevirdiği oyununun onlarda farkında.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000