19 Haziran 2010, Cumartesi 09:34:54

23 PİLOTA KISITLAMA GETİRİLDİ

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sağlık muayenesinden geçen 23 pilota, uçuş emniyetini riske atmamak için kısıtlama getirdi.
  • Arkadaşım orada bahsedilen kişisel erdemleridir, mesleki becerisi veya yetenekleri değildir!!! Gerekli eğitimleri alan, yeterli yeteneği olan, mesleki sorumluluklarını yerine getiren herkes uçabilir( tabi bunların hepsini başarabilirse?!!) ama hiçbir zaman mütevazi ve alçakgönüllü olmayı, insanlara saygı göstermeyi, giydiği uniformayı hakkıyla taşımayı eğitimlerle öğrenemez!!! Sen de git biraz da bunları araştır bakalım..
  • Ben FS pilotları ile uğraşan arkadaşların değil pilot olmak, uçak görünce ufo sanan kişiler kadar eğitim düzeyinin zayıf olduklarını düşünüyorum.
  • Tüm bunlar her sene tekrarlana rutin olaylardır.Her havacı yada havacı adayı medikal kontrole gider kimi geçer kimi geçemez.Bunun buraya haber olacak ne özelliği var anlayamadım açıkcası?
  • flight simulation pilot

2010 yılı içinde Yetkili Havacılık Tıp Merkezlerinde ilk sağlık muayenelerini olan pilot adaylarından 303’ünün uçuş yapmaya engel bir sağlık sorunu bulunmaması nedeniyle ilk sağlık sertifikaları düzenlendi. Periyodik sağlık muayeneleri sonunda görev yapamaz duruma gelme riski kabul edilebilir limitler içinde değerlendirilen 23 pilota kısıtlama getirilirken, 26 pilota geçici elverişsizlik, 9 pilota da kalıcı elverişsizlik kararı verildi.

Sivil Havacılık mevzuatı gereği, yolcu taşıyan ticari hava taşımacılığı operasyonlarında tek pilot olarak görev yapan 1. sınıf pilotların 40 yaşına kadar yılda bir kez, 40 yaşından sonra ise altı ayda bir sağlık sertifikalarını yenilemeleri gerekiyor. Ticari hava taşımacılığı operasyonlarında çoklu uçuş yapan pilotların ise 60 yaşına kadar yılda bir kez, 60 yaşından sonra altı ayda bir sağlık muayenelerine girerek sağlık sertifikalarını yenilemeleri gerekiyor.

Kısıtlama getirilen pilotlar ile geçici elverişsizliği bulunan pilotlar sağlık sorunlarının giderilmesi ile tekrar sağlık sertifikası alarak görevlerine dönebiliyor.

Uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği kapsamında hava taşıma işletmeleri, havaalanları, bakım kuruluşları, uçuş okulları ve hava sağlık gibi çeşitli başlıklar altında denetimlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu olan SHGM, 2009 yılında 82 pilota kısıtlama getirmiş, 88 pilota geçici elverişsizlik, 6 pilota ise kalıcı elverişsizlik kararı vermişti.

23 PİLOTA KISITLAMA GETİRİLDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaşım orada bahsedilen kişisel erdemleridir, mesleki becerisi veya yetenekleri değildir!!! Gerekli eğitimleri alan, yeterli yeteneği olan, mesleki sorumluluklarını yerine getiren herkes uçabilir( tabi bunların hepsini başarabilirse?!!) ama hiçbir zaman mütevazi ve alçakgönüllü olmayı, insanlara saygı göstermeyi, giydiği uniformayı hakkıyla taşımayı eğitimlerle öğrenemez!!! Sen de git biraz da bunları araştır bakalım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ben FS pilotları ile uğraşan arkadaşların değil pilot olmak, uçak görünce ufo sanan kişiler kadar eğitim düzeyinin zayıf olduklarını düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Tüm bunlar her sene tekrarlana rutin olaylardır.Her havacı yada havacı adayı medikal kontrole gider kimi geçer kimi geçemez.Bunun buraya haber olacak ne özelliği var anlayamadım açıkcası?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
flight simulation pilot

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000