12 Kasım 2012, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Asgari ucretle ucsun butun kabin kokpit.Yazarda bu ucus yapan ekibin ucagina binsin.Binermi sizce?Hic sanmam o zamanda neden bukadar az ucret aliyorlar guvenligimiz yok diye yazi yazar.
  • Pilot maaşından sana ne? Ne hakkın var benim üzerimde de atıp tutuyorsun. Sizin gönlünüz ister ki bütün pilotlar yabancı olsun. Eğer bütün pilotlar yabancı olsaydı ve bizim iki katımız maaş aksalarda gıkınız çıkamazdı. Bunların hepsinin nedeni sevgisizlik ve saygısızlık. Türkiye'nin başına ne gelirse insanlarımızın birbirini sevmemesinden saymamasından dolayı gelecek.
  • Dunyadaki maaslar demissiniz, Amerika ile ilgili yorumu ben yazdim. US Airways de bir arkadasimin babasi calisiyor, philadelphia pitsburg arasi ucuyor surekli, a 320 kaptani ve hocasi. Yillik brut 150 aliyor bu adam. Bunun garanti 45 bini vergi vs olarak kesiliyordur. Aylik eline 105/12=8500 ya gecer ya gecmez. En baba pilot aylik 10 bin ya yapar ya yapmaz. Aa siz cin gibi gelisen ekonomilerden bahsediyorsaniz ayri tabi. Ama Turkiyede de eninde sonunda pilot maaslari abd, ab gibi olucak. Ekonominin basit kurali, arz, talep soz konusu. Arz cogaldikca hali ile pilot maaslarida dengelenicek. Siz ne kadar yaptigimiz is soyle tehlikeli, boyle tehlikeli deyin, siz yapmazsaniz yapacak baska biri olucak.
  • Risk faktoru cok yuksek bir meslektir pilotluk. Bir kaptan kolay yetismiyor ne sabahi ne bayrami ne de duzenli bir yasami var biz diger meslekler gibi saat 5te evimize donmuyoruz . Bir havaciyi sadece bir havaci anlar. Maas konusuna gelince lutfen dunyadaki maaslari bir arastirin . Sizi bu yorumunuzdan dolayi kiniyoum

YABANCI PİLOT - YERLİ PİLOT

Aslına bakarsanız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bu yaklaşımını ben destekliyorum. Ama havacılık sektöründeki oyunculara soracak olursanız bu konuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne resmen söylemeseler bile içten içe bu durumdan rahatsız olacaklardır.

Yabancı pilotlarla ilgili 3 vaka yaşadık. Danimarkalı, Avusturyalı ve son olarak da Yunan pilot olayları.

Danimarkalı pilot THY’yi yerden yere vurmuş ve olay yabancı medyada yer aldıktan sonra da bizim medyaya düşmüştü. Ardından Onur Air’in Avusturyalı pilotu Onur Air’de uçuş kurallarına uyulmadığını iddia ederek şirketi yedi düvele şikâyet etmişti. Onur Air’in bir başka pilotu Yunanlı Alexander Maroudis ise Suudi Arabistan’da uçaktan atlamıştı.

Ama genele vurduğunuzda yabancı pilotlarla ilgili sektörel memnuniyetsizlik yok. Bu yüzden kısıtlamaya gidilmesi, Türk pilotların paraya doymaz iştahlarından dolayı yabancı pilot kısıtlaması sektörün iştahını kaçıracak.

Yabancı pilot sayısına baktığımızda azımsanmayacak ölçüde yüksek. Bazı havayolu şirketlerimizde yardımcı pilot sayıları o şirketteki yardımcı pilotların yarısına eşit. Bazı şirketlerde de kaptan pilotların sayısı oldukça yüksek.

Yabancı pilot sayısının azaltılması için SHGM’nin yapmış olduğu girişimi ben birkaç açıdan değerlendiriyorum.

Birincisi Türkiye’de uçuş okulları çok zor durumda hepi- topu doğru dürüst iki, üç okul kaldı. Bunların isimlerini saymaya gerek yok. Bu okulların ekonomiye katkıları, işgücü yetiştirmeleri engellenmemeli. Tabi uçuş okulları da sütten çıkmış ak kaşık değil. Bu işi eğitim değil ticari düşünüp fason pilot yetiştirenleri, hayallerini pilot olmaya adayan gençlerimizin elindeki parasını alıp onları yüzüstü bırakanları çok iyi biliyoruz.

Ama kaliteyi ön planda tutup eğittiği pilotların kapışıldığı bir okul da göremedik. İşte iç karartıcı nokta da burası.

Amerika da sadece Florida’da bile çok sayıda uçuş okulu var. Ha, oralara da el uzatmış durumdayız. Buradan öğrenci ayartıp oralarda perişan edenleri de biliyoruz. Ama Amerikan üniversitelerindeki kaliteyi görmenizi isterdim.

Mesele yurtdışı eğitimler değil tabi ki. Nerede eğitim alırsa alsın özel şirketlerdeki pilotların gözü Türk Hava Yolları’nda. Belki de bu kadar yabancı pilot alınmasının ardındaki gerçek neden bu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün alması gereken en etkili karar pilot maaşlarının alt ve üst limitini bağlayıcı karar alması olacaktır. Bu düşünce serbest piyasa koşullarına uygun mudur değil midir veya SHGM böyle bir karar alabilir mi bilinmez ama böyle bir karar olduğu anda şirketler arası gidiş gelişler azalacaktır.

Hal böyle olunca havayolu şirketlerindeki yabancı pilot sevdası da azalacaktır. Yabancı pilot düşmanlığım var gibi algılanmasın. Ama öncelik bizim gençlerimizin olsun isterim. Bu benim en doğal hakkım.

Not: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ndeki olaylar dakika dakika bana ulaşmaya başladı. Özellikle örtülü ödenek konusunda sessizliğini koruyan Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin açıklamasını bekliyoruz.

Bu örtülü ödenekten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne iş yapan kişinin benim yazılarımdan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne uğramadığını da biliyorum. Bu şanslı işadamının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ndeki daire başkanı ile yakınlığını da biliyoruz. Ama susuyoruz. SHGM veya Ulaştırma Bakanlığı devreye girsin diye.

YABANCI PİLOT - YERLİ PİLOT

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (59)

Bedavaya ~ 6 yıl önce
Asgari ucretle ucsun butun kabin kokpit.Yazarda bu ucus yapan ekibin ucagina binsin.Binermi sizce?Hic sanmam o zamanda neden bukadar az ucret aliyorlar guvenligimiz yok diye yazi yazar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam haksız beyler ~ 6 yıl önce
Pilot maaşından sana ne? Ne hakkın var benim üzerimde de atıp tutuyorsun. Sizin gönlünüz ister ki bütün pilotlar yabancı olsun. Eğer bütün pilotlar yabancı olsaydı ve bizim iki katımız maaş aksalarda gıkınız çıkamazdı. Bunların hepsinin nedeni sevgisizlik ve saygısızlık. Türkiye'nin başına ne gelirse insanlarımızın birbirini sevmemesinden saymamasından dolayı gelecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Dunyadaki maaslar demissiniz, Amerika ile ilgili yorumu ben yazdim. US Airways de bir arkadasimin babasi calisiyor, philadelphia pitsburg arasi ucuyor surekli, a 320 kaptani ve hocasi. Yillik brut 150 aliyor bu adam. Bunun garanti 45 bini vergi vs olarak kesiliyordur. Aylik eline 105/12=8500 ya gecer ya gecmez. En baba pilot aylik 10 bin ya yapar ya yapmaz. Aa siz cin gibi gelisen ekonomilerden bahsediyorsaniz ayri tabi. Ama Turkiyede de eninde sonunda pilot maaslari abd, ab gibi olucak. Ekonominin basit kurali, arz, talep soz konusu. Arz cogaldikca hali ile pilot maaslarida dengelenicek. Siz ne kadar yaptigimiz is soyle tehlikeli, boyle tehlikeli deyin, siz yapmazsaniz yapacak baska biri olucak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış.. ~ 6 yıl önce
kardeşim orada uçuş parasından tazminat almıyorlar.yani hesaplarsan aynı paraya gelir.git doğrusunu öğrende yaz.ben orada çalıştım.ve az söylediğin rakam.orada dediğin kriterde bir kaptanın eline yılda 180 000 dolardan aşağı geçmez.bilip bilmeden yazmayın bilir kişi gibi..
Yayinlayacakmisiniz. Sanmiyorum ~ 6 yıl önce
Risk faktoru cok yuksek bir meslektir pilotluk. Bir kaptan kolay yetismiyor ne sabahi ne bayrami ne de duzenli bir yasami var biz diger meslekler gibi saat 5te evimize donmuyoruz . Bir havaciyi sadece bir havaci anlar. Maas konusuna gelince lutfen dunyadaki maaslari bir arastirin . Sizi bu yorumunuzdan dolayi kiniyoum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000