20 Şubat 2018, Salı 14:34:32

Uçucu ekiplerin bu ilaçları kullanması yasak!

Yoğun iş temposu nedeniyle ayakta durabilmek adına ilaç kullanmak zorunda kalan uçucu ekiplerin kullanması yasak olan ilaçlar listesi yayınlandı. Peki, uçucu ekipler açısından kullanması yasak olan ilaçlar hangileri?
  • shgm nin böyle bir talimatı yok...!
  • zehirleniyorsunuz haberiniz yok. kulanmayin bence. sisteme zarar veriyo. yas ilerledikce anlicaksiniz. gercek ilac yesilik ve organik gida!!
  • Hasta oluruz basımız agrır rapor alsan kem arar gel istifanı yaz dıye ilaç içsen uçuş hayatın biter yani ölelimmi irtifa değişiklınden zaten basımız deli agrıyor bırde hiç unutmuyorum ameliyata gırecegım gün beni rapor aldığım için kem aramıstı cıkartırım dıye tehdıt etmısti bazılarımızın gerçekten vıcdan damarnın alındığını düşünüyorum yazıklar olsun
  • hadi antidepresani filan anlarım da arkadaş en basit bitkisel iceriklere bile kısıtlama var, yahu bu tempoda çalıştırdığınız "seyler" makine degil İNSAN. shgm çok biliyorsa şirket içinde bir yılda verilen binlerce yorgunluk raporunu bi incelesin bakalım,bi çare bulabilecek mi, anca yazı çizi. artik şirketleri degil insanları önemseyen, teknik ve bilimsel altyapısı olan bir yaklaşım sunduğunu görelim.

Havacılık sektörünün yoğun temposu nedeniyle en ağır iş yüklerinden birini uçucu ekiplerin çektiği herkes tarafından biliniyor. Sürekli uçuşlara gidip bir de sağlıklı kalabilmek ise pek de kolay olmuyor. 

Düzensiz uykunun sağlığı bozduğu bilimsel bir gerçek,bununla beraber seyahat edilen ülkelerdeki salgınlar, hijyen açısından düşük ortam olan otel odaları, yüzlerce farklı insanla etkileşimde olma, uçulan irtifadaki radrasyon vs. etrafımız bu kadar sarılı iken hastalanmamak mucize olarak görülebilir.

Uçucusözlük adlı internet portalı tarafından derlenen bilgilere göre; Hastalıkları genellikle ayakta veya çalışarak atlatan uçucu ekiplerin böyle günlerde en büyük dostu ilaçlar oluyor. Herhangi bir uçuşa katılamassanız ya kesinti olarak size yüksek meblağlarla geri dönüyor yada sicilinizde raporlu veya aksaklık olarak kalıyor. Hal böyle olunca ilaç kullanmak kaçınılmaz bir hal alıyor. Ancak her ilacı da kullanmak serbest değil...

Peki, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan talimatname ile uçuş emniyetini olumsuz etkileyeceği düşünülen etken maddelerin bulunduğu ve uçucu personelin kullanması yasaklı ilaçlar listesinde hangi ilaçlar yer alıyor?

İŞTE O İLAÇ LİSTESİ

ANTİDEPRESANLAR

amitriptyline (laroxyl), imipramine (tofranil), maprotiline (ludiamil, maprotil), opipramol (insidon, deprenil), trazodone (desyrel), mianserin (tolvon), mirtazapine (remeron) vb.

ANTİDİAREİKLER

loperamide (lopermid), co-phenotrope (lomotil), codeine phosphate vb. antipsikotikler: chlorpromazine, haloperidol, flupentixol, sulpiride, risperidone, olanzapine vb.

ANTİHİSTAMİNİKLER

diphenhydramine (benadryl), dimenhydrinate (dramamine), doxylamine (unisom), promethazine, hydroxyzine (atarax) vb.

ANTİSPAMADİKLER

dicylomine, mepenzolate, pipenzolate, poldine, propatheline vb.

BARBİTÜRATLAR

amobarbital (amytal), pentobarbital (nembutal), secobarbital (seconal), phenobarbital (luminal) vb.

BENZODİAZEPİNLER

clonazepam, diazepam (diazem), estazolam (prosom), flunitrazepam (rohypnol), lorazepam (ativan), midazolam (dormicum), nitrazepam (mogadon), oxazepam (serax), triazolam (halcion), temazepam (restoril, temaze), chlordiazepoxide (librium), alprazolam (xanax) vb.

BİTKİSEL SEDATİFLER

duboisia, prostanthera striatiflora, catnip, valerian, cannabis, passiflora vb.

KODEİN İÇEREN ÖKSÜRÜK İLAÇLARI

neokodin, tussifed (şurup), plevron (şurup) vb.

MEPROBAMATE KOMBİNASYONLARI

miltown, equanil vb.

PARKİNSON HASTALIĞI 

levodopa, dopamin içeren ilaçlar, antikolinerjik ilaçlar (biperiden) vb.

PSİKOSTİMULANLAR

methylphenidate (ritalin), modafinil (modiodal), amphetamine ve türevleri vb.

SANTRAL ANALJEZİKLER VE NARKOTİKLER

morfin, kodein, kodethylin, kokain, cannabis, nefopam vb.

KODEİN İÇEREN AĞRI KESİCİLER

a-ferin(kapsül), doladamon p(draje), dolviran(tabiet), geralgine-k(tablet), pacofen(tablet), pirosal, temsaljin, theraflu c&c (draje), vermidon-k (tablet) vb.

SANTRAL ANTİHİPERTANSİF İLAÇLAR

clonidine (catapres), alpha methyldopa (aldomet) vb.

SİGARAYI BIRAKMA İLAÇLARI

bupropion vb.

UYKU BOZUKLUKLARI

zoldipem (ambien), zopiclone (imovane, zimovane), melatonin, eszopiclone (lunesta), zaleplon (sonata), chloral hydrate (somnote) vb.

Uçucu ekiplerin bu ilaçları kullanması yasak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Arştrmc gazeteci ~ 4 ay önce
shgm nin böyle bir talimatı yok...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
g ~ 4 ay önce
zehirleniyorsunuz haberiniz yok. kulanmayin bence. sisteme zarar veriyo. yas ilerledikce anlicaksiniz. gercek ilac yesilik ve organik gida!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Red. Cabin ~ 4 ay önce
Hasta oluruz basımız agrır rapor alsan kem arar gel istifanı yaz dıye ilaç içsen uçuş hayatın biter yani ölelimmi irtifa değişiklınden zaten basımız deli agrıyor bırde hiç unutmuyorum ameliyata gırecegım gün beni rapor aldığım için kem aramıstı cıkartırım dıye tehdıt etmısti bazılarımızın gerçekten vıcdan damarnın alındığını düşünüyorum yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mekanik adam ~ 4 ay önce
hadi antidepresani filan anlarım da arkadaş en basit bitkisel iceriklere bile kısıtlama var, yahu bu tempoda çalıştırdığınız "seyler" makine degil İNSAN. shgm çok biliyorsa şirket içinde bir yılda verilen binlerce yorgunluk raporunu bi incelesin bakalım,bi çare bulabilecek mi, anca yazı çizi. artik şirketleri degil insanları önemseyen, teknik ve bilimsel altyapısı olan bir yaklaşım sunduğunu görelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000