03 Temmuz 2012, Salı 09:38:38

TARİHİ UÇAK YERE ÇAKILDI

İngiltere’nin Bedfordshire bölgesinde 1923 yapımı uçak gösteri amaçlı havalandıktan dakikalar sonra yere çakıldı...

Körfez Savaşı gazilerinden deneyimli İngiliz pilot Trevor Roche, cumartesi günü Askeri Hava Gösterisi için dünyada tek örneği kalan İngiliz yapımı Havilland Humming Bird model ahşap uçağın başına geçti. 40’lı yaşlarda olduğu bilinen Roche, 280 metre yükseldikten sonra kontrolünü kaybettiği uçağın yere çakılmasına engel olamadı.

Sıradışı gösteriyi izlemek için alanda bulunan 600 kişinin dehşet içinde tanıklık ettiği kaza sonucu Roche, parçalanan uçakta hayatını kaybetti. Uçak, kalabalıktan uzaklaştıktan sonra yaşanan kazada şans eseri yaralanan olmadı.

UÇAK SABIKALI
Uçak Kazalarını Araştırma Birimi tarafından kazayla ilgili soruşturma açıldı. Fakat, kısa süre önce kaza sabıkası olan uçağın kontrollerinde ihmal olduğu iddiaları kazaya ilişkin soruşturmanın derinleşeceğini gösterdi. Zira, en son 2000’de deneme sırasında motorunda çıkan sorun nedeniyle uçuşa uygun bulunmayan uçak sergiye çıkarılmış, 2002’de tekrar havalandırılmıştı. 

Eski pilot Andy Sephton, verdiği ifadede Roche’nin uçurduğu uçağın sorunlu olduğunu ve şimdiye kadar iki ayrı kazada pilotların yaralanmasına neden olduğunu söyledi. Ülkede bu tip eski uçakları yalnızca çok deneyimli pilotların gönüllülük esasına dayalı olarak kullanmasına izin veriliyor.

TARİHİ UÇAK YERE ÇAKILDI

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000