18 Ekim 2014, Cumartesi 12:38:54

KOKPİTE İLK ADIM...

Havacılık sevdalısı gençlere sanal ortamda simülatör imkanı sunan Ivao Türkiye, IFTE 2014 Fuarı’nda ziyaretçilerin bu sıra dışı deneyimi yaşamaları için yerini aldı.
  • 600 milyon üyesi olsada bu bişey ifade etmez. Parası olmayan biraz zor pilot olur. Bence bu siteye üye olacağınıza gid8n xhamster a üye olun daha iyi
  • IVAO-TR bu kafayla hic bisey yapamaz. Havaciliga katki boyle olmaz. ( buradaki isi takdir ediyorum ) anlayan anladi. Yonetimi degissin BELKI bi ise yararlar
  • Uzay yolu warp hızı falan da saçma işlerdir ama NASA'da gençliğinde onu seyretmemiş bir kişi bulamazsınız. Siz kâr amacı gütmeyen organizasyonun ve bedavaya sunulan hizmetin amacını anlamamışsınız.
  • O değilde kızlar çok güzelmiş (:

Havacılık sevdalısı gençlere sanal ortamda simülatör imkanı sunan Ivao Türkiye, IFTE 2014 Fuarı’nda ziyaretçilerin bu sıra dışı deneyimi yaşamaları için yerini aldı.

Merkezi Belçika’da olan Ivao’nun Türkiye ayağında başkan yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Sezer, kurumun tamamen gönüllüler tarafından idare edildiğini ve kar amacı güdülmediğini vurguladı.

Sezer; ‘Iavo’da tamamen online uçuşlar yapıyoruz. Ivap programının indirip bilgisayara kurulmasının ardından flight simülatör ile online uçuşlar yapılabiliyor. Tamamen gerçek hava şartlarıyla ve gerçek prosedürlerle uçuşlarımız yapılıyor. 15 personelimizle eğitimler verip sınavlara tabi tutuyoruz. Sanal olmasına rağmen mümkün olduğunca gerçek şartlarda eğitimler sunmaya çalışıyoruz. Üyelerimiz internet üzerinden Ivao’ya üye olup bahsettiğim hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilir. Biz bu hizmeti hiçbir ücret talep etmeden gerçekleştiriyoruz. Bu proje havacılık sevdası insanların bir araya gelerek oluşturduğu hobi amaçlı bir hizmet. Şu anda 600 civarında üyemiz var. Bu da 600 sanal pilotumuzun olması anlamına geliyor’ dedi.

‘PİLOTLUK İÇİN 10 ADIM VARSA BİZ İLK 2 ADIMIYIZ’

Kurumun pilot olmak isteyen gençlerin uçuş akademisine gitmeden önce deneyim yaşamaları ve uçuşun ne anlama geldiğini öğrenmeleri için kurulduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Sezer; ‘Havacılık meraklısı genç arkadaşlarımız burada kendilerini geliştiriyor. Daha sonra üniversite hayatına başlayıp sonrasında da gidecekse eğer akademiye giderek pilotluk eğitimi alıyor. Ama burada aldığı eğitim sayesinde uçuş akademilerinde hiç yabancılık çekmiyor. Hiçbir ücret talep etmiyoruz ve bu yüzden 5 kıtada faaliyet gösteren bir kurumuz. Eğer pilotluk için 10 adım varsa biz ilk 2-3 adımız’ ifadelerini kullandı.

‘UÇUŞ AKADEMİLERİYLE BERABER ÇALIŞMAK İSTİYORUZ’

Beraber çalıştıkları bir uçuş akademisi olmadığını ve beraber çalışmanın daha faydalı olacağının altını çizen Sezer; ‘En büyük amaçlarımızdan biri de bu. Akademilerle anlaşıp başvuran 15 yaşından büyük herkesi eğitip üniversite öncesinde pilotluk deneyimiyle tanıştırmak. Zaten bize gelen gençler pilotluk aşkıyla yanan, bu işe gönül vermiş kişiler. Kimse bilgisayar başında 3-4 saat oturup gerçek uçuşu yapamaz. Ama bizimle birlikte gerçek yolculuk ne kadar sürüyorsa bilgisayarla o uçuşu aynı sürede gerçekleştiriyor. En azından bu işe dair bir şeyler bilen birileri oluyor. Bu nedenle akademiler tarafından fark edilerek beraber çalışmayı çok istiyoruz. Akademiler hiç bilmeyen gençleri eğitiyor ama biz akademiye geçiş sürecinde yabancılık çekmemesini sağlıyoruz. Bizde deneyim kazanmış oluyor.

IFTE fuarına gelen gençler de bilmeden gelip sorduklarında anlatınca çok hoşlarına gidiyor. Şu ana kadar ilgi iyi durumda. Onlara verebileceklerimizi anlatıyoruz ve sanal ortamda bu deneyimi yaşayacaklarını öğrendiklerinde çok memnun oluyorlar’ dedi.

Ivao Divizyon’da gönüllü olarak PR departmanında görev alan Ceren Çağlar; ‘Ivao, küçük yaşta olup da havacılık sevdası olan gençlere güzel bir ortam sunuyor. Ev ortamında ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanıyorlar. Bir akademiyle çalışırsak çok daha faydalı olacağımıza inanıyoruz. Hiç kimse ücret almadan çalışıyor. Amacımız havacılığı sevdirmek ve gençlere daha iyi bir eğitim ortamı sağlamak. Herkesi bekliyoruz. İnternet sayfamız üzerinden bize ulaşabilirler’ dedi.

©AirportHaber

KOKPİTE İLK ADIM...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
600 milyon üyesi olsada bu bişey ifade etmez. Parası olmayan biraz zor pilot olur. Bence bu siteye üye olacağınıza gid8n xhamster a üye olun daha iyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 4 yıl önce
IVAO-TR bu kafayla hic bisey yapamaz. Havaciliga katki boyle olmaz. ( buradaki isi takdir ediyorum ) anlayan anladi. Yonetimi degissin BELKI bi ise yararlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazıklar olsun ~ 4 yıl önce
Bence siz ilk önce bu zihniyeti değiştirin.
Ilgaz ~ 4 yıl önce
Uzay yolu warp hızı falan da saçma işlerdir ama NASA'da gençliğinde onu seyretmemiş bir kişi bulamazsınız. Siz kâr amacı gütmeyen organizasyonun ve bedavaya sunulan hizmetin amacını anlamamışsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VAY ~ 4 yıl önce
O değilde kızlar çok güzelmiş (:

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Check List ~ 4 yıl önce
Abaz power On!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000