22 Eylül 2016, Perşembe 09:02:51

Gökyüzü tutkunları Antalya'da buluşacak

Türk Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle düzenlenecek Uluslararası Karain Fly-in etkinliği, 24 Eylül Cumartesi günü Antalya'da yapılacak.
  • Arkadaşlar, bu etkinlikte THK da BAKA da parmağını bile oynatmadı. Parayı da emeği de ELBAN Havacılık verdi. THK etkinlik bittiği zaman derhal bu süper adamları oradan kovdu. Üner hoca böyle yapacaklar bakın görürsünüz diyordu. Ben inanmadım. Hoca orada deli gibi gece gündüz çalıştı. Karain i adam etti. Bakın adları bile geçmez.
  • Antalya karain hava alanı sportif havacılık açısından mükemmel bir yer, inşallah bu gibi faaliyetler artarak devam eder.
  • Ülke kimlere emanet.
  • Bir ülkede sportif ve amatör havacılıktan bahsedecekseniz önce bu faaliyetlerin yapıldığı hava meydanları hava parklarını oluşturacaksınız. Türkiye'de bu amaçla kurulmuş-ki THKnın parmağının ucunun bile kımıldamadığı bir elin parmakları kadar meydan var o kadar! Siz önce THK olarak tüzüğünüzde açık ve net şekilde yazan ilk maddelerinizi yerine getirin...her sene sene sonunda toplamda şu kadar paraşütçü bu kadar planörcü yetiştirdik demekle olmuyor! planörcü yetişiyor sonra bırak yurdun bir başka yerinde, gelip inönüde bile uçamıyor adam gibi bürokrasiniz yüzünden. AOPA'yı çağırmanız çok kötü olmuş adamlar gelince "biz amatör sportif diye geldik o akdar yoldan toplasan 20 uçak var burada-yarısıda yabancı olur kesin-" diyecek. Önce işinizi yapın, klüplerle üniversitelerle barışık olun,sorumluluk alın, hava meydanları organize edin, sonra çıkıp konuşun.

Türk Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle düzenlenecek Uluslararası Karain Fly-in etkinliği, 24 Eylül Cumartesi günü Antalya'da yapılacak.

Döşemealtı ilçesindeki THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, ilçenin Antalya'nın geleceği olduğunu, konumu, rutubetin az olması, organize sanayi bölgesinin etaplarının devreye girmesi, kuzey ve batı çevre yolunun ilçeden geçiyor olmasının bunda en önemli etken olduğunu belirtti.

Döşemealtı'nın insanlık tarihi ile yaşıt bir yerleşim birimi olduğunu ifade eden Baygül, "Havaalanına ismini veren Karain, dünyanın en eski mağarası. Kazı yapan ekipler, orada yaşamın insanlık tarihi ile başladığını söylediler. Karain dünyada benzeri olmayan bir turizm destinasyonu olabilir ama yeterli tanıtımımız yok. Antalya, Türkiye'nin turizm başkenti. Turizmde de çeşitlilik çok önemli. Dolayısıyla buna bir katkı olarak havacılığın katılmasında, BAKA'nın ve valimizin destekleri sayesinde buradaki projeler ufkumuzu genişletmemizi sağladı." dedi.

Baygül, THK Karain Meydanı'nın havalimanına dönüştürülmesini düşündüklerini vurgulayarak, "Pist uzunluğunun 3 bin metreye uzatılabilmesi durumunda, Antalya Havalimanı'na alternatif veya Organize Sanayi Bölgesi'nin yüklerini taşıması için kargo havalimanı olabilir. Bunun alt yapısını hazırlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"Antalya'da ilk defa yapıyoruz"

THK Antalya Şubesi Başkanı Vasıf Yüceliş de Karain Havaalanı'nın 1997 yılındaki Birinci Dünya Olimpiyatları'na ev sahipliği yaptığını anımsatarak, yapacakları festivalin heyecanını 20 yıl önce de yaşadıklarını söyledi.

Yüceliş, Türkiye'deki tüm havacılık tutkunlarını, sivil, amatör ve sportif havacılığın kalbinin attığı THK Karain Havaalanı'na davet ederek, gökyüzündeki şenliğe Antalyalıların da ortak olmasını temenni ettiğini belirtti.

Son 6 yıldır THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezinde 5 festival yaptıklarını anlatan Yüceliş, "Karain Fly-in organizasyonu ABD'de ve Avrupa'da çok sık yapılan organizasyonlardandır. Antalya'da ise ilk defa yapıyoruz. Bulgaristan, Polonya, Fransa, Almanya, KKTC ve ABD'den uçaklar gelecek. Ülkemizde amatör pilotluğun gelişmesi için bir vesile yaratacağız. Amacımız, çeşitli ülkelerdeki ve ülkemizdeki pilotların bir araya gelerek birikimlerini paylaşmalarını sağlamak. Havacılığa meraklı olan halkımız etkinliğe katılarak, uçaklarla fotoğraf çektirebilecekler." diye konuştu.

"6 ülkeden 70 pilot katılacak"

BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, BAKA'nın turizmi çeşitlendirmek ve nitelikli sektörlerin bölgede gelişimini sağlamakla görevli olduğunu belirterek, bu kapsamda düzenlenecek etkinliğin havacılığı daha geniş kitlelere yaymak, havacılık eğitim faaliyetlerinin gelişimini sağlamak ve alternatif bir turizm kaynağı oluşturmak amacını taşıdığını söyledi.

Etkinliğe AOPA (Aircraft Owners and Pilot Associations) Başkanı Jelev Marinov'un da aralarında bulunduğu 6 ülkeden yaklaşık 70 pilotun katılacağını açıklayan Madenci, "Sportif havacılık yılda 40 milyon dolarlık hacmiyle ekonomiye katkı sağlarken, büyük bütçeli harcamaları da beraberinde getiriyor. Kitle turizmi için bölgemize gelen ve ortalama harcama alışkanlıkları 800 dolar seviyesinde olan turistlerin ötesinde, sportif havacılık için gelen turistler binlerce dolar harcama yapmaktadır." dedi.

Etkinlikte akrobasi gösterisi yapılacak

Kaptan pilot Oğuzhan Yararcan'ın kendisine ait akrobasi uçağıyla gösteri yapacağı festivalde, yerli ve yabancı pilotlar da özel gösteriler sunacak. Gyrocopter pilotu Emre Koç da katılımcılarla uçuş etkinliği gerçekleştirecek.

Gökyüzü tutkunları Antalya'da buluşacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

amca ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar, bu etkinlikte THK da BAKA da parmağını bile oynatmadı. Parayı da emeği de ELBAN Havacılık verdi. THK etkinlik bittiği zaman derhal bu süper adamları oradan kovdu. Üner hoca böyle yapacaklar bakın görürsünüz diyordu. Ben inanmadım. Hoca orada deli gibi gece gündüz çalıştı. Karain i adam etti. Bakın adları bile geçmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 2 yıl önce
Antalya karain hava alanı sportif havacılık açısından mükemmel bir yer, inşallah bu gibi faaliyetler artarak devam eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tiplere bak ~ 2 yıl önce
Ülke kimlere emanet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
RHG ~ 2 yıl önce
Bir ülkede sportif ve amatör havacılıktan bahsedecekseniz önce bu faaliyetlerin yapıldığı hava meydanları hava parklarını oluşturacaksınız. Türkiye'de bu amaçla kurulmuş-ki THKnın parmağının ucunun bile kımıldamadığı bir elin parmakları kadar meydan var o kadar! Siz önce THK olarak tüzüğünüzde açık ve net şekilde yazan ilk maddelerinizi yerine getirin...her sene sene sonunda toplamda şu kadar paraşütçü bu kadar planörcü yetiştirdik demekle olmuyor! planörcü yetişiyor sonra bırak yurdun bir başka yerinde, gelip inönüde bile uçamıyor adam gibi bürokrasiniz yüzünden. AOPA'yı çağırmanız çok kötü olmuş adamlar gelince "biz amatör sportif diye geldik o akdar yoldan toplasan 20 uçak var burada-yarısıda yabancı olur kesin-" diyecek. Önce işinizi yapın, klüplerle üniversitelerle barışık olun,sorumluluk alın, hava meydanları organize edin, sonra çıkıp konuşun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000