06 Ekim 2017, Cuma 10:40:42

Borajet'te hukuk savaşı sürüyor

Borajet’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, şirketin eski sahibi ABD’de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı’nın sahte bilanço ile satıştan sonra 253 milyon TL borç çıkarıldığı iddiaları yargıya taşındı.
  • geçen sene 5 liraya adana'ya uçmuştuk. uçakta bir de tavuk wrap verince sinirimiz bozulmuştu. demek sbk reyizin cebinden yedik he :)
  • SBK parasini oraya buraya haber yaptirmakla çarçur edecegine Personelinin tazminatlarini odesin..
  • Ayaslı cergi ödememek için mallarını başka bi şirketinin üstüne yapmış tabi fetöcü olacagi ortaya çıkar diye mal varlıgına devlet el koyar diye kaçıp gitmiş Adil öksüzü de bu kaçırmış diyolar bundan herşey beklenir
  • Bu magdur olan arkadaşlar Aldıgınız paralar hep Sbk kasasından cıktı Ayslı varken maaş mi alıyodunuz sanki

Borajet’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, şirketin eski sahibi ABD’de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı’nın sahte bilanço ile satıştan sonra 253 milyon TL borç çıkarıldığı iddiaları yargıya taşındı. 

Borajet Havayolları’nı satın alan işadamı Sezgin Baran Korkmaz’ın şirketin satışı sırasında usulsüzlük iddiaları üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Davacı sıfatıyla savcılığa başvuran Bugaraj Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri ve işadamı Sezgin Baran Korkmaz, şüpheli Yalçın Ayaslı hakkında dolandırıcılık suçlamasında bulundu. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen savcılık iddianamesinde, ilginç iddialar yer aldı. 29 Aralık 2016 tarihinde işadamı Yalçın Ayaslı ile Bugaraj Elektronik Ticaret Bilişim Hizmetleri arasında Borajet’in hisselerinin  borçlarıyla birlikte devralınması konusunda sözleşme yapıldığı,  şirketin kar etmesi halinde karın yüzde 25’inin Yalçın Ayaslı’ya verilmesi konusunda taraflar el sıkıştı. Şirketi devralan Bugaraj Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş tarafından devir sonrası yapılan incelemelerde, 29 Aralık’ta imzalanan sözleşmenin 28 Aralık tarihli mizandan farklılıklar içerdiği, 8 Mart 2017 tarihinde hazırlanan mizanda ise davacı aleyhine 253 milyon TL borç ortaya çıktığı tespit edildi. Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan eski Mali İşler Başkanı Tolga Üzümcü’nün de iddiaları doğruladığı ve bunlara ek olarak uçakların donör olarak kullanıldığı, parçalarının eksik olduğunu ifade ettiği vurgulandı.
Savcılık iddianamesinde ayrıca, şüpheli sıfatıysa dosyaya giren Yalçın Ayaslı ve yönetim kurulu üyesi Zahide Üner’in muhasebe kayıtlarındaki belgelerde oynamalar yaparak şirketin gerçek borcunu düşük gösterdikleri, Ayaslı’nın da bu süreçte şahsi mal varlığını devretmek suretiyle mal kaçırdığı iddiası da yer aldı.
Hakkında yakalama kararı çıkarılan ancak Boston Konsolosluğu aracılığıyla ifadesini göndermesinden sonra yakalama kararı kaldırılan Yalçın Ayaslı ve Zahide Üner savcılığın suçlamalarını reddetti.

AYASLI’DAN YENİ AÇIKLAMA

Turkish Coalition of America ve Turkish Cultural Foundation kurucusu işadamı Yalçın Ayaslı, Borajet’in satışı sonrasında yaşanan süreç ve Türkiye’de savcılığın hakkında çıkarılan dolandırıcılık iddiası ile ilgili bir açıklama yayınladı. 1968 yılından beri ABD’de yaşayan ve Amerika’daki Türk diasporası için yaptığı çalışmalarla bilinen Ayaslı, Borajet’i Bugaraj isimli şirkete hiçbir devir bedeli almaksızın ve hatta banka borçlarının tamamını ödemeyi üstlenerek devrettiğini kaydetti. 
Ayaslı’nın kamuoyuna açıklaması şu şekilde:

‘’Muhtelif medya kuruluşlarına verdiğim açıklamalardan da bilindiği üzere, Borajet yatırımımı, 2016 yılında şirketime ve adıma leke süren asılsız iddialar neticesinde içine düştüğü ekonomik sıkıntılardan kurtulması, çalışanlarının ve müşterilerinin mağdur olmamaları için ve faaliyetlerini sürdüreceği inancıyla 2016 yılı Aralık ayında devretmeye karar verdim.

2016 Aralık ayı sonunda Borajet’i, ekonomik zorluklar içindeki şirketleri satın alma ve yönetmede uzman bir girişimci olarak tarafıma tanıtılan, Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding bünyesindeki Bugaraj isimli şirkete hiçbir devir bedeli almaksızın ve hatta banka borçlarının tamamını ödemeyi üstlenerek devrettim. Ancak şirketi devrettikten sonra SBK Holding’in ABD’de haklarında muhtelif suçlardan dolayı yasal takipler bulunan bir grup tarafından finanse edildiğini öğrendim.

Devir sonrası, anlaşmanın amacına uygun olmayan davranış ve taleplere karşı direnmem nedeniyle, hakkımda öncelikle finans kurumları nezdinde karalama kampanyası başlatılmış, daha sonra SBK Holding’i finanse eden kişilerden Jacob Ortell Kingston’ın sahibi olduğu MEGA varlık isimli şirket üzerinden malvarlıklarım üzerinde haciz işlemleri yapılmıştır. Bunlardan netice alınamayınca, Bugaraj Şirketi tarafından şahsıma bir ticari dava açılmış ve yine malvarlıklarım üzerinde haciz uygulanmak istemiş ancak ticaret mahkemesinin bu isteği reddetmesi üzerine hakkımda birçok asılsız suçlamalarla savcılık nezdinde yasal süreçler başlatılmıştır”
 

Borajet'te hukuk savaşı sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

5 liraya bilet ~ 9 ay önce
geçen sene 5 liraya adana'ya uçmuştuk. uçakta bir de tavuk wrap verince sinirimiz bozulmuştu. demek sbk reyizin cebinden yedik he :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski Çalışan ~ 9 ay önce
SBK parasini oraya buraya haber yaptirmakla çarçur edecegine Personelinin tazminatlarini odesin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vergi kaçıran ~ 9 ay önce
Ayaslı cergi ödememek için mallarını başka bi şirketinin üstüne yapmış tabi fetöcü olacagi ortaya çıkar diye mal varlıgına devlet el koyar diye kaçıp gitmiş Adil öksüzü de bu kaçırmış diyolar bundan herşey beklenir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayaslı üçkagıt peşinde ~ 9 ay önce
Bu magdur olan arkadaşlar Aldıgınız paralar hep Sbk kasasından cıktı Ayslı varken maaş mi alıyodunuz sanki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 9 ay önce
Baya komiksin haa nerde yasiyosun acaba borajete calismadigun belli

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000