19 Nisan 2012, Perşembe 09:22:15

SEBEP LODOS DEĞİL!

Milliyet yazarlarından Güngör Uras, Atatürk Havalimanı'nda lodos nedeniyle yaşanan rötarlarla ilgili bir köşe kaleme almış...
  • DHMİ Havalimanı kapısına ufo görseli kapı yapacağına apron sıkıntısını çözmek için çaba gösterseydi bu manzara yaşanmazdı.SMART projesi için yapılan yeni kule biteli 2 yıl oluyor ve hala test yapıyorlarmış!. Kule taşınamadığı için eskisi yıkılamıyor ve apron genişletilemiyor. En basiti işte askeri alan yok,kamulaştırma yok yani hiç bir bahaneleri yok ama bu kadar basit bir işi bile sonuçlandıramıyorlar.
  • thy keyfinden mi atatürke iniyor??? netice olarak ; kapasitesi yüksek, etrafı genişlemeye müsait yeni bir havalimanı şarttır istanbula ve yapılacaktırda. daha fazla konuşmaya gerek yok. adam kendisi söylemiş normalde 800 civarı atatürkün kapasitesi diye. şuan günde kaç oluyor trafik ? 1000 in üstünde... demekki kapasite zorlanarak kullanılıyor zaten şuan. maksimumunda çalışan biyer için hala böyle yorumlar nasıl yapılıyor insanın aklı almıyor gerçekten...
  • ya gerçekten çok enteresan geliyor bana insanların ısrarla kulaklarını gözlerini kapaması... sanki dhmi keyfinden yapmıyor yeni bir pist, manialar ortada, dhmi genel müdürü sayın orhan birdal daha birkaç gün önce açıklamadı mı bütün sefaköyü ataköyü floryayı yıkacaksanız hemen yapalım yeni pisti diye. akıl var mantık var, şuan yeni bir pistin yapılması im-kan-sız... daha doğrusu yapmasına yapılır da uçak inemedikten sonra napıcaz pisti hız denemesi mi yapıcaz ??? apron yerine gelince, mevcut pistler zaten mevcut apron kapasitelerini anca karşılıyor, siz diyorsunuzki buraya fazladan 50 uçak daha alalım ama pistler sabit nasıl olucak bu iş daha çok yoğunluk olmayacak mı? zaten temel sorun herkesin atatürke inmek istemesi thy keyfinden mi
  • Meydan ilk kuruldugunda lodos kapasiteyi etkilemiyordu, cunku ucus cok degildi. Eger bu kapasitelere kadar gelinecegi tahmin edilseydi, zaten pistler boyle tasarlanmazdi. Suc ne lodosun ne de atco nun ne de meydan isletmesinin. Suc Havacilik gelissin diyen zihniyette; bunun sadece ucaklarla yapabilecegini dusunup, meydan kapasitelerini gozardi etmesinden dolayidir.
Atatürk Havalimanı’nda normal şartlarda saatlik iniş kalkış kapasitesi 55, güney rüzgârları estiğinde ise en fazla 42 imiş.

Normal şartlarda Atatürk Havaalanı’na iç hatlarda sefer yapan uçaklar günde 291, dış hatlarda sefer yapan uçaklar günde 592 iniş kalkış yaparlarmış. Toplam günlük iniş kalkış sayısı ortalama 883 imiş.
 
Atatürk Havaalanı’na iniş kalkış yapan ve iç hatlarda uçuş yapan uçakların yüzde 75’i, dış hatlarda iniş kalkış yapan uçakların yüzde 69’u THY uçakları.
 
Bu nedenle Atatürk Havalimanı’nın “iyi işletilmesi” her havayolu işletmesi için önemli ama THY için daha da önemli..
 
İyi işletme ne demek? İniş kalkış pisti iyi olacak. Taksi yolları iyi olacak. Park yerleri iyi olacak, kontrol kulesi iyi çalışacak. Bütün bunların sorumlusu DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi)
 
Açık anlatımıyla yerli yabancı uçak havalanamıyor, havaalanına ulaştıktan sonra saatlerce havada kalıyor ise sorunlusu havayolu işletmecileri değil DHMİ.
 
Gecikmeler havayolları işletmelerini büyük zarara sokuyor. Hele hele petrol pahalılığı karşısında gecikmeler şirketlere yıkım oluyor.
 
Kapasite artırılmalı
 
THY’den Dr. Ali Genç diyor ki, “Bir günlük gecikmenin hasarını iki üç günde toplamak mümkün olabilir. Çünkü personel düzeni, birbiri ile bağlantılı uçuşlar nedeniyle uçuş proğramı altüst oluyor.”
 
Netice: “Derdimiz bağcıyı döğmek değil, üzüm yemek. “İstanbul önemli bir transfer merkezi. İç ve dış hat uçuşları artacak. Artmalı da. Yeni bir havaalanı hayali ile vakit geçirmek yanlış olur.
 
DHMİ Atatürk Havalimanı kapasitesini artırmak, trafik kontrol hizmetlerini iyileştirmek, düzeltmek zorundadır.
 
-  Askerlerden uçuş pisti yanındaki arazinin alımı yılan hikâyesine döndü. Askerlerin boşaltacağı alanda, kısa sürede ek bir pist inşa edilmesi zorunluluğu var.
 
-  Meydanın ortasındaki “Teneke Mahallesi”ndeki hangarların yıkılarak park alanının ve taksi yollarının ıslahı gerekiyor. Trafiği hızlandıracak olan bu işi kısa sürede yapmak at ile deve değil.
 
-  Yeni bir havaalanı için yola çıkmadan, Yeşilköy cephesindeki yolu ve yol kenarından havaalanı pistinin yanına kadar sokulan binaları istimlak ederek, bir ek pist daha inşa etmek mümkün.
 
Bütün bunları yapacak olan DHMİ’dir. Ama DHMİ bir şey yapmıyor. “Lodos esince”, rotarlar artınca.  Atatürk Havalimanı sorunu birden hatırlanıyor. Günde 151 iç hatta, 40 dış hatta 191 noktaya uçuş yapan THY Atatürk Havaalanı’nı en fazla kullanan havayolu olduğu için de THY yolcuları gecikmeden en fazla yakınan yolcular oluyor.

SEBEP LODOS DEĞİL!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 6 yıl önce
DHMİ Havalimanı kapısına ufo görseli kapı yapacağına apron sıkıntısını çözmek için çaba gösterseydi bu manzara yaşanmazdı.SMART projesi için yapılan yeni kule biteli 2 yıl oluyor ve hala test yapıyorlarmış!. Kule taşınamadığı için eskisi yıkılamıyor ve apron genişletilemiyor. En basiti işte askeri alan yok,kamulaştırma yok yani hiç bir bahaneleri yok ama bu kadar basit bir işi bile sonuçlandıramıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
thy keyfinden mi atatürke iniyor??? netice olarak ; kapasitesi yüksek, etrafı genişlemeye müsait yeni bir havalimanı şarttır istanbula ve yapılacaktırda. daha fazla konuşmaya gerek yok. adam kendisi söylemiş normalde 800 civarı atatürkün kapasitesi diye. şuan günde kaç oluyor trafik ? 1000 in üstünde... demekki kapasite zorlanarak kullanılıyor zaten şuan. maksimumunda çalışan biyer için hala böyle yorumlar nasıl yapılıyor insanın aklı almıyor gerçekten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
ya gerçekten çok enteresan geliyor bana insanların ısrarla kulaklarını gözlerini kapaması... sanki dhmi keyfinden yapmıyor yeni bir pist, manialar ortada, dhmi genel müdürü sayın orhan birdal daha birkaç gün önce açıklamadı mı bütün sefaköyü ataköyü floryayı yıkacaksanız hemen yapalım yeni pisti diye. akıl var mantık var, şuan yeni bir pistin yapılması im-kan-sız... daha doğrusu yapmasına yapılır da uçak inemedikten sonra napıcaz pisti hız denemesi mi yapıcaz ??? apron yerine gelince, mevcut pistler zaten mevcut apron kapasitelerini anca karşılıyor, siz diyorsunuzki buraya fazladan 50 uçak daha alalım ama pistler sabit nasıl olucak bu iş daha çok yoğunluk olmayacak mı? zaten temel sorun herkesin atatürke inmek istemesi thy keyfinden mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Meydan ilk kuruldugunda lodos kapasiteyi etkilemiyordu, cunku ucus cok degildi. Eger bu kapasitelere kadar gelinecegi tahmin edilseydi, zaten pistler boyle tasarlanmazdi. Suc ne lodosun ne de atco nun ne de meydan isletmesinin. Suc Havacilik gelissin diyen zihniyette; bunun sadece ucaklarla yapabilecegini dusunup, meydan kapasitelerini gozardi etmesinden dolayidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000