29 Kasım 2013, Cuma 10:34:53

'LUFTHANSA'DAN DAHA HIZLI BÜYÜYÜNCE ÖKÜZ ÖLDÜ'

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, köşesinde Lufthansa ile THY arasında devam eden sürtüşmeyi değerlendirdi.
  • Biliyormus gibi yazıyorsun bilmiyorsun, üstelik isndanlara terbiye dersi veririken kullandığın dil ilkokul çağındaki preflight sokak dili, Hindi gibi kabarmış fetva veriyorsun, sözüm sana kuyruk acısı
  • Biliyormus gibi yazıyorsun bilmiyorsun, üstelik isndanlara terbiye dersi veririken kullandığın dil ilkokul çağındaki preflight sokak dili, Hindi gibi kabarmış fetva veriyorsun, sözüm sana kuyruk acısı
  • Fatih Altaylı'nın yazısı olayı genel kurallar penceresinden objektif bir şekilde göz önüne seriyor. İsmi ortaklıkta olsa işin ucunda rekabet var. Şu şekilde açıklayayım, bu ortaklıkta LH kendisini büyük ağbey hissediyor ve TK nın küçük kardeş kalmasını istiyor. Fakat TK nın agresif hamleleri sonrası LH küçük kardeşinin ele avuca sığmaz ve kontrol edilemez olduğunu seziyor ve hemen ortaklığı gözden geçiriyor. Buraya kadar her şey normal. TK yı kontrolü altında tutamayan LH da haklı, hedefinde LHyı geçmek isteyen TK da haklı. Yalnız LH nın bu hamlesi TK yı daha hırslandırır gibi geliyor. Devlet destekli TK nın daha az devlet desteklı LH yı belli bir zaman sonra (ki TK daki bu ivme devam ederse) geçmesi muhtemel. TK nın hızlı büyüme konusunda biraz daha dikkatli olup, küçük teferruatlarda boğulmaması çok önemlidir. Almanlar 'kalite teferruatta gizlidir' derler. LH yı sollarken TK nın bu sözü es geçmemesini diliyorum.
  • BENCE, ALTAYLI ALDIĞI SİPARİŞ DOĞRULTUSUNDA HİÇ ANLAMADIĞI DERİNLİĞİNE İNCELEMEDİĞİ BİR KONUDA LAF OLSUN TORBA DOLSUN MUKABİLİNDEN BİR YAZI ÇİZİKTİRMİŞ. ERDOĞAN-MERKEL GÖRÜŞMESİNDEKİ MUTABAKATTAN BU GÜNLERE GELİNDİ. DEVLETLER, İTTİFAKLAR SEVİYESİNDE BİR KONU BU.EN KOMİĞİ DE ŞİVELİ KONUŞAN FIRINCININ AÇIKLAMASI. KENDİLERİ ANLAŞMAYI BİRLEŞMEYİ, HEMHAL OLMAYI ÇOK İSTİYORLARMIŞ DA, AŞAĞIDAKİ YÖNETİCİLER ENGEL OLUYORMUŞ:)))DURUP DURURKEN KAVGA ÇIKARIYORLARMIŞ!!! HADİ BİZ NEYSE DE, ALMANLAR BU YORUMA NERELERİYLE GÜLÜYOR, ÇOK MERAK EDİYORUM...

THY büyük hayallerle partner olduğu Lufthansa’dan kazık üzerine kazık yiyor.

THY’nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsız olan Alman havayolları, THY ile yaptığı tüm anlaşmaları birer birer rafa kaldırıyor.
Bunda şaşılacak hiçbir şey görmüyorum.

Bir kişi veya kurum kendisinden güçlü, kendisinden daha fazla imkânlara sahip bir başka kurum veya kişiyle işbirliği yaparsa, sonuç genelde böyle olur.

Ya büyük kurum küçük kurumu yutar, yok eder... Ya da küçük kurum zorlu lokma çıkar, bu işbirliğinden daha fazla kazanç elde eder veya bu işbirliğiyle gücünü artırırsa büyük kurum küçük olanı ya kapı dışarı eder veya ortadan kaldırmaya çalışır.

Bu tarih boyunca hep böyle olmuştur.

Büyük olan küçükle işbirliği yaparak şu mesajı vermeye çalışmıştır aslında:

Fazla büyümeye çalışma, kanatlarımın altında yaşa, gücünü beni rahatsız etmeyecek şekilde ve benim lehime kullan. Benim gücümü kendi lehine kullanmaya asla yeltenme.

Küçük olan taraf buna razı olduğu sürece bu tür işbirlikleri sürer.

Ama eğer küçük olan büyüğün gücünden de faydalanıp kendini olduğundan daha güçlü hissetmeye başlarsa ve bundan aldığı özgüvenle hızlı bir biçimde güçlenip büyürse büyük gücün bundan rahatsız olması kaçınılmazdır.

Lufthansa ile THY ilişkisi de belli ki Lufthansa tarafından bu prensiplerle kurulmuştu. Ama THY, Lutfhansa’dan daha cevval çıkıp onun pazarına girince, ondan müşteri çalınca ve Lufthansa’dan daha hızlı büyüyünce “öküz öldü”

Fatih Altaylı / Habertürk

'LUFTHANSA'DAN DAHA HIZLI BÜYÜYÜNCE ÖKÜZ ÖLDÜ'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

!!!!!!! ~ 5 yıl önce
Biliyormus gibi yazıyorsun bilmiyorsun, üstelik isndanlara terbiye dersi veririken kullandığın dil ilkokul çağındaki preflight sokak dili, Hindi gibi kabarmış fetva veriyorsun, sözüm sana kuyruk acısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!!!!!! ~ 5 yıl önce
Biliyormus gibi yazıyorsun bilmiyorsun, üstelik isndanlara terbiye dersi veririken kullandığın dil ilkokul çağındaki preflight sokak dili, Hindi gibi kabarmış fetva veriyorsun, sözüm sana kuyruk acısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bekir Kurt ~ 5 yıl önce
Fatih Altaylı'nın yazısı olayı genel kurallar penceresinden objektif bir şekilde göz önüne seriyor. İsmi ortaklıkta olsa işin ucunda rekabet var. Şu şekilde açıklayayım, bu ortaklıkta LH kendisini büyük ağbey hissediyor ve TK nın küçük kardeş kalmasını istiyor. Fakat TK nın agresif hamleleri sonrası LH küçük kardeşinin ele avuca sığmaz ve kontrol edilemez olduğunu seziyor ve hemen ortaklığı gözden geçiriyor. Buraya kadar her şey normal. TK yı kontrolü altında tutamayan LH da haklı, hedefinde LHyı geçmek isteyen TK da haklı. Yalnız LH nın bu hamlesi TK yı daha hırslandırır gibi geliyor. Devlet destekli TK nın daha az devlet desteklı LH yı belli bir zaman sonra (ki TK daki bu ivme devam ederse) geçmesi muhtemel. TK nın hızlı büyüme konusunda biraz daha dikkatli olup, küçük teferruatlarda boğulmaması çok önemlidir. Almanlar 'kalite teferruatta gizlidir' derler. LH yı sollarken TK nın bu sözü es geçmemesini diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim kime ~ 5 yıl önce
1. Lufthansa sıfır line tecrübesi olan pilotlarını burada eğitiyor ki bunun değeri milyonlarla ölçülemez. 2. Alman pilotları THY'de uçarken Türk pilotlarının bir şekilde önünü kapatıyor. 3. LH Simülatörleri ve öğretmenleri kullanılıyor ve dünyanın parası ödeniyor. 4. DLR dı şuydu buydu derken THY'nin cebinden çok para LH'ya akıyor.
THYLUFTOP ~ 5 yıl önce
BENCE, ALTAYLI ALDIĞI SİPARİŞ DOĞRULTUSUNDA HİÇ ANLAMADIĞI DERİNLİĞİNE İNCELEMEDİĞİ BİR KONUDA LAF OLSUN TORBA DOLSUN MUKABİLİNDEN BİR YAZI ÇİZİKTİRMİŞ. ERDOĞAN-MERKEL GÖRÜŞMESİNDEKİ MUTABAKATTAN BU GÜNLERE GELİNDİ. DEVLETLER, İTTİFAKLAR SEVİYESİNDE BİR KONU BU.EN KOMİĞİ DE ŞİVELİ KONUŞAN FIRINCININ AÇIKLAMASI. KENDİLERİ ANLAŞMAYI BİRLEŞMEYİ, HEMHAL OLMAYI ÇOK İSTİYORLARMIŞ DA, AŞAĞIDAKİ YÖNETİCİLER ENGEL OLUYORMUŞ:)))DURUP DURURKEN KAVGA ÇIKARIYORLARMIŞ!!! HADİ BİZ NEYSE DE, ALMANLAR BU YORUMA NERELERİYLE GÜLÜYOR, ÇOK MERAK EDİYORUM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000