15 Ekim 2014, Çarşamba 10:06:25

BİR OKUL DAHA KABİN MEMURLARI İÇİN BÖLÜM AÇIYOR

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) kabin memuru adayları yetiştireceği 'Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü' Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından kabul edildi.
  • Ya sanki gencler bilincli kararlar verebilecek durumda da bölümün kalitesini, gerekliliğini ve geleceklerini tartışıyoruz, üniversite yi okumuş olmak için okuyan, kapasitesini, yönelimlerini ve kendisini tanımayan gencler zaten çoktan bitmiş bireylerdir, boş tartışmalar yapmayalım, havacılıkta istihdam 10 bilemedin 20 yıl daha olur, bu teknolojik gelişimi çok hızlı sektörde süper sonik uçaklarla ve otomatik galley ler ile hizmet verildiğinde ne sana ne bana ihtiyac olmayacak.
  • Ya çayı veriş tarzın demiş birisi dalga mı geçiyorsunuz siz? Uçuşta uçak iki sallanınca ilk kabin memurunun suratına bakarsınız ama. Bu ne yüzsüzlüktür? Atom mühendisliğinden arta kalan zamanınızda bu işe sallamak güzel bir seçim doğrusu. Bende özel bir üniversitede kabin hizmetleri okuyorum, öğrendiğimiz şeylerde öncelik yolcu emniyetidir. Lütfen bu kadar cahil olmayın, o uçakta poliste biziz doktorda. Evet kelepçeleme, ilk yardım gibi olanaklarımızda var ve bunlarında eğitimini alıyoruz. Bu işe sallayanlar genelde sevmediği işi yapan tipler oluyor. İnsanların cesaretini kırma, senin yüreğinin yetemediğini yapma yolundayız
  • Ekip tahsis memurunun dispatcher den daha fazla maaş aldığını da ilk defa duydum
  • Kişilikle asla alakası yok, lütfen alınmayın. Bu gün ülkemizde binlerce kabin görevi yapanlar var. Artı birde bakın ne kadar pilot,dispatcher,uçak mühendisi,uçak teknisyeni var? Ve bu kritik personel şirketin ŞAH DAMARI..kan buralardan devri dayim yapıyor. Dolayısiyle iyi beslenmesi lazımki kan akışı süreklilik kazansın. Sen şimdi tutar bir kabin memuruna veya hiç havacılık eğitimi almamış masa başında oturan bir ekip tahsis memuruna bir dispatcher den bir teknisyenden daha fazla maaş verirsen bu senin İŞ ANLAYIŞINDAKİ BİLGİSİZLİĞİNİ ORTAYA KOYAR...Şunu daima hatırla o şah damarlarındaki düzenli akışı BY PASS METODU İLE, VEYA STEND ile iyileştirmeye kalkışırsan, bir gün gelir onlarında zamanı dolar ve sona gelirsin. Tabidirki kabin memuruna gerekli ücreti vereceksin ama bu hiçbir zaman LISANS almış bir iş gurubununun maaşından asla yüksek olmamalı. O zaman ne olur LISANS için bu kadar eğitim alıp havacılığı öğreneceğine gider bir haftada kabin memuru olur, iş biter.AMA SONUN NE OLUR...

Okullu hosteslerin yetişeceği ve önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek olan bölüm için üç öğretim üyesi alındı.

Bölgesel Zafer Havalimanı, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı ve Denizli Çardak Havalimanı'nın ortasında bulunan Afyonkarahisar'da açılacak bölümün sektörün kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor. AKÜ Dinar MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Balık, önümüzdeki dönemde 40 öğrenci alacakları bölümün hostes yetiştireceğini söyledi. Bu sektörde artık okullu hosteslerin tercih edilmeye başlandığın belirten Balık, mezunlarının başta Türk Hava Yolları(THY) olmak olmak üzere diğer havayolu şirketlerinde rahatlıkla istihdam edilebileceğini kaydetti.

Balık, Türkiye'nin gerek coğrafi yapısı gerekse diğer özellileri itibariyle havacılık sektörünün hızla büyümeye devam ettiğini dile getirdi. Balık, buna bağlık olarak da hızla kalifiye eleman ihtiyacının arttığını kaydetti. Bölüm için geçen yıl başlattıkları alt yapı çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Balık, öğretim elemanı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetki belgesini çözdüklerini anlattı.

KABİN MEMURU ADAYLARINA HANGİ DERSLER VERİLECEK?

Öğrencilere okul süresince THY'nin Mokap eğitimiyle ilk yardım, uçuş emniyeti yabancı dil, ekip arası iş koordinasyonu, acil durum eğitimi, ikram ve servis, tehlikeli maddeler, hava hukuku gibi dersler verilecek. 40 kontenjan ile öğretime başlaması planlanan bölüm mezunlarının sektörde ortalama 1,5 ile 3 bin lira arasında istihdam edildiği belirtiliyor. Bu bölüm sonrasında yer hizmetleri ve sivil havacılıkla ilgili diğer bazı bölümlerin açılması hedefleniyor.

BİR OKUL DAHA KABİN MEMURLARI İÇİN BÖLÜM AÇIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ya sanki gencler bilincli kararlar verebilecek durumda da bölümün kalitesini, gerekliliğini ve geleceklerini tartışıyoruz, üniversite yi okumuş olmak için okuyan, kapasitesini, yönelimlerini ve kendisini tanımayan gencler zaten çoktan bitmiş bireylerdir, boş tartışmalar yapmayalım, havacılıkta istihdam 10 bilemedin 20 yıl daha olur, bu teknolojik gelişimi çok hızlı sektörde süper sonik uçaklarla ve otomatik galley ler ile hizmet verildiğinde ne sana ne bana ihtiyac olmayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taha ~ 4 yıl önce
Ya çayı veriş tarzın demiş birisi dalga mı geçiyorsunuz siz? Uçuşta uçak iki sallanınca ilk kabin memurunun suratına bakarsınız ama. Bu ne yüzsüzlüktür? Atom mühendisliğinden arta kalan zamanınızda bu işe sallamak güzel bir seçim doğrusu. Bende özel bir üniversitede kabin hizmetleri okuyorum, öğrendiğimiz şeylerde öncelik yolcu emniyetidir. Lütfen bu kadar cahil olmayın, o uçakta poliste biziz doktorda. Evet kelepçeleme, ilk yardım gibi olanaklarımızda var ve bunlarında eğitimini alıyoruz. Bu işe sallayanlar genelde sevmediği işi yapan tipler oluyor. İnsanların cesaretini kırma, senin yüreğinin yetemediğini yapma yolundayız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ekip tahsis memurunun dispatcher den daha fazla maaş aldığını da ilk defa duydum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OLMAAAZ ~ 4 yıl önce
Kişilikle asla alakası yok, lütfen alınmayın. Bu gün ülkemizde binlerce kabin görevi yapanlar var. Artı birde bakın ne kadar pilot,dispatcher,uçak mühendisi,uçak teknisyeni var? Ve bu kritik personel şirketin ŞAH DAMARI..kan buralardan devri dayim yapıyor. Dolayısiyle iyi beslenmesi lazımki kan akışı süreklilik kazansın. Sen şimdi tutar bir kabin memuruna veya hiç havacılık eğitimi almamış masa başında oturan bir ekip tahsis memuruna bir dispatcher den bir teknisyenden daha fazla maaş verirsen bu senin İŞ ANLAYIŞINDAKİ BİLGİSİZLİĞİNİ ORTAYA KOYAR...Şunu daima hatırla o şah damarlarındaki düzenli akışı BY PASS METODU İLE, VEYA STEND ile iyileştirmeye kalkışırsan, bir gün gelir onlarında zamanı dolar ve sona gelirsin. Tabidirki kabin memuruna gerekli ücreti vereceksin ama bu hiçbir zaman LISANS almış bir iş gurubununun maaşından asla yüksek olmamalı. O zaman ne olur LISANS için bu kadar eğitim alıp havacılığı öğreneceğine gider bir haftada kabin memuru olur, iş biter.AMA SONUN NE OLUR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000