19 Kasım 2010, Cuma 10:36:14

Anadolu Üniversitesi SHYO mezun sayısını artıracak

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Mustafa Cavcar, okuldan her yıl 25 öğrenci mezun ettiklerini, bu sayıyı 100'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
  • Arkadaş okul sana 4-5 sene oku vida sık demiyor ki. daha da yetiştir kendini yapabilecek bir sürü iş dalı var. Türkiye'de havacılıkta uzman eksiği var. Kaç tane AUSHYO mezunu havacılık hukukundan, maliyetinden teknik anlaşmalardan anlıyor. Üniversite mezunuyum diyorsun lise mezununndan farklı ne biliyorsun veya bildiğini ne kadar uyguluyorsun. Bugun AUSHYO mezunu olup mühendis olarak çalışan da var, leasing şirketlerinin temsilcisi de var, Boeing temsilcisi de var. 20 sene okuyup bir tek lastik değitirip vida sıkıyorsan bence bu okulun suçu değil senin suçun. Dışardan gelen, liseden gelen senle aynı işi yapabiliyorsa bravo onlara. Sendeki imkan olsa o adam neler yapacak.
  • Degerli yorum yazan SHYO mezunlari... mucizeyi okuldan bekliyorsunuz bence... ben de 8 sene once o okuldan mezun oldum ve su anki konumumdan cok memnunum. konu okul ya da bolum degil. konu sizsiniz... mezun oldugunuzda kendinize soruyor musunuz? yabanci diliniz hangi seviyede? hagi ölcüde sektorden haberdarsiniz? bence biraz öz elestiri yapin...
  • Turkiye de pilotlar tarafindan kurulan bir sendika var mi yok mu? Var sa magdur pilotlar icinbir cozum uretmeyi ustune vazife aliyor mu? Bence, cozum birlik olup hep birlikte daha da iyiye ulasmaktan gecer...Kurumsallasmadan ozellikle Turkiye de bir varlik gostermek mumkun degil.
  • Bu Pilot S.D. Eylül ayı boyunca kiralık bir Cessna ile Antalya üzerinde izinsiz olarak 45 saat gözlem uçuşu yaptı. Kimse bunu incelemeyecek mi? Biz uçsak SHGM yapmadığını bırakmaz.
Prof. Dr. Mustafa Cavcar, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu'nun beş bölümden oluştuğunu belirterek şöyle konuştu: "Özellikle hepimizin de bildiği gibi Türkiye'nin havacılık sektörü hava taşımacılık sektörü son yıllarda büyük bir atılım içerisinde. Dünyada krizin yaşadığı bir dönemde Türkiye'nin hava yolu şirketleri karlı bir şekilde çalışıyor. Türk hava yolu şirketleri bir önceki yıla göre kriz döneminde dahi taşıdıkları yük ve yolcu miktarlarını artırdı. Yani global kriz döneminde Türk havacılığı bir yavaşlama da olsa büyümesini devam ettirdi. Şimdi krizden çıkışla birlikte bu büyüme artarak devam ediyor. Zaten yabancı hava yolu otoritelerinin yayınlarına da baktığımızda görüyoruz ki, Türk havacılığı son yıllarda sürekli bir büyüme içerisinde." 
 
Sektörde büyümeyi sağlayan en önemli faktörün eleman olduğunu anlatan Cavcar, şunları söyledi: "Büyüme dediğimizde, o sektörde büyümeyi sağlayan yetişmiş elemandır. Yetişmiş elemanınız yoksa, talep de olsa o sektörü büyütemezsiniz, o sektörden kazandığınız paraları artıramazsınız. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu 5 bölümü ile sektörün büyümesine katkıda bulunan bir okul. Kurulduğu 1986'dan bu yana baktığımızda 2 bin 500'den fazla mezun verdi, bugün Türk sivil havacılık sektörü büyüyorsa, bu büyümede bizim verdiğimiz 2 bin 500'den fazla mezunun da payı var." 
 
Türkiye'nin büyüyen havacılık filosunda ihtiyaç duyulan uçaklara bakacak teknik eleman yetiştirdiklerini belirten Cavcar, sözlerini şöyle sürdürdü: "İki tane bölümümüz bu amaca hizmet ediyor. Diğer bir bölümümüz, sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü. Terminallerde uçaklara verilen yer hizmetlerinde görev yapacak elemanları yetiştiriyoruz. Diğer bir bölümümüz hava trafik kontrol bölümü. Bu bölümde de Türk hava sahasında uçan hem yerli uçakların hem yabancı uçakların yönlendirilmesi, trafik sevk ve idaresinin yapılmasını sağlayan ve dünyada en stresli meslek olan hava trafik kontrolörlüğüne yönelik eleman yetiştiriyor. Diğer bir bölümümüz ise pilotaj bölümü. Son zamanlarda maalesef büyüyen havacılığımıza yetecek pilot yetiştirilemiyor. Türkiye yabancı pilotları sektörde istihdam ediyor. Biz yabancı pilotların sektörde istihdamını azaltmak için elimizden geleni yapıyoruz. Biz pilot adaylarını iki kaynaktan alıyoruz, bir tanesi üniversite sınavı sonucunda ön kayıt sistemi ile alıyoruz. Diğeri THY ile anlaşmalı olarak özel kurs şeklinde alıyoruz. Bu şekilde iki kanaldan pilot adayı yetiştiriyoruz. 2010 yılı itibari ile toplam olarak Türk Hava Yolları ve kendi yüksek okulumuzdan 45 pilot mezun etmiş olacağız. Hedefimiz bu sayıyı 100'e çıkarmak."
Anadolu Üniversitesi SHYO mezun sayısını artıracak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaş okul sana 4-5 sene oku vida sık demiyor ki. daha da yetiştir kendini yapabilecek bir sürü iş dalı var. Türkiye'de havacılıkta uzman eksiği var. Kaç tane AUSHYO mezunu havacılık hukukundan, maliyetinden teknik anlaşmalardan anlıyor. Üniversite mezunuyum diyorsun lise mezununndan farklı ne biliyorsun veya bildiğini ne kadar uyguluyorsun. Bugun AUSHYO mezunu olup mühendis olarak çalışan da var, leasing şirketlerinin temsilcisi de var, Boeing temsilcisi de var. 20 sene okuyup bir tek lastik değitirip vida sıkıyorsan bence bu okulun suçu değil senin suçun. Dışardan gelen, liseden gelen senle aynı işi yapabiliyorsa bravo onlara. Sendeki imkan olsa o adam neler yapacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Degerli yorum yazan SHYO mezunlari... mucizeyi okuldan bekliyorsunuz bence... ben de 8 sene once o okuldan mezun oldum ve su anki konumumdan cok memnunum. konu okul ya da bolum degil. konu sizsiniz... mezun oldugunuzda kendinize soruyor musunuz? yabanci diliniz hangi seviyede? hagi ölcüde sektorden haberdarsiniz? bence biraz öz elestiri yapin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Turkiye de pilotlar tarafindan kurulan bir sendika var mi yok mu? Var sa magdur pilotlar icinbir cozum uretmeyi ustune vazife aliyor mu? Bence, cozum birlik olup hep birlikte daha da iyiye ulasmaktan gecer...Kurumsallasmadan ozellikle Turkiye de bir varlik gostermek mumkun degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu Pilot S.D. Eylül ayı boyunca kiralık bir Cessna ile Antalya üzerinde izinsiz olarak 45 saat gözlem uçuşu yaptı. Kimse bunu incelemeyecek mi? Biz uçsak SHGM yapmadığını bırakmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000