01 Mart 2016, Salı 15:05:23

Hürkuş'tan hız rekoru

Milli uçak Hürkuş, azami hız testlerinde 356 knot/0,67 mach hıza ulaşarak bir rekora imza attı. Uçuşta Hürkuş’a Hava Kuvvetleri pilotları F-16 D uçağı ile eşlik etti.
  • Memleketlerce uzaktan görüyorum ki bu uçak, tören yapılan prototip üretim aşamaları, lansmanı yapılan protoip test süreçleri ile zaten rekor kırıyor. Hız konusu tartışmaya açık diyeceğim ama zaten tartışılıyormuş meğer. Üretici A.Ş. olduğuna göre yöneticileri hesap veriyordur ortaklara; sermaye sahibi bu duruma ne diyor?
  • Bence TAI çevresinde arazinin kazandığı rantı, Kazan Beldesinde YERLİ ÜRETİM sebzenin TAI lojman pazarında satışını sorun TAI Genel Müdür'e. Konu YERLİ ÜRETİM uçak, uydu ise birz daha düşünün zaten 11 yıldır genel müdüre soran olmamış. Yoksa YERLİ ÜRETİM konu yanlış mı biliyoruz?
  • Motor ve avionic de yerli uretim mi
  • Yine bir test sertifikasyon bilmemney haberi.. Kardeşim bırakın bu palavra hamaset edebiyatını, kaç tane ürettiniz, kaç tane teslim ettiniz, kaç tane ihracat yaptınız onu söyleyin.

Milli uçak Hürkuş, azami hız testlerinde 356 knot/0,67 mach hıza ulaşarak bir rekora imza attı. Uçuşta Hürkuş’a Hava Kuvvetleri pilotları F-16 D uçağı ile eşlik etti.

Avrupa Sivil Havacılık Kurumu'ndan (EASA) alacağı sertifika için Hürkuş sürat testine girdi. Pilot Murat Özpala idaresindeki Hürkuş B, cuma günü Ankara’da gerçekleşen denemelerde yapı bütünlüğünü koruyarak ulaşabildiği en yüksek sürate ulaştı. Bunun için 27 bin feet irtifaya kadar yükselen Hürkuş, bulunduğu yükseklikten 20 bin feete doğru dalış gerçekleştirdi.

Test sırasında Hürkuş'a Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın tahsis ettiği F-16 D savaş uçağı eşlik etti. Hürkuş, bulunduğu irtifadan dalışa geçip 356 knot hıza ulaştı. Bu hız uçağın kendi kategorisinde bir rekor olarak değerlendirildi.

Hürkuş'tan hız rekoru

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Aşama Rekoru ~ 2 yıl önce
Memleketlerce uzaktan görüyorum ki bu uçak, tören yapılan prototip üretim aşamaları, lansmanı yapılan protoip test süreçleri ile zaten rekor kırıyor. Hız konusu tartışmaya açık diyeceğim ama zaten tartışılıyormuş meğer. Üretici A.Ş. olduğuna göre yöneticileri hesap veriyordur ortaklara; sermaye sahibi bu duruma ne diyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış mı? ~ 2 yıl önce
Bence TAI çevresinde arazinin kazandığı rantı, Kazan Beldesinde YERLİ ÜRETİM sebzenin TAI lojman pazarında satışını sorun TAI Genel Müdür'e. Konu YERLİ ÜRETİM uçak, uydu ise birz daha düşünün zaten 11 yıldır genel müdüre soran olmamış. Yoksa YERLİ ÜRETİM konu yanlış mı biliyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 yıl önce
Motor ve avionic de yerli uretim mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mission impossible ~ 2 yıl önce
türkiye'de montaj vardır, üretim yoktur, katma değer yoktur. hala öğretemedik.
Hikaye ~ 2 yıl önce
Yine bir test sertifikasyon bilmemney haberi.. Kardeşim bırakın bu palavra hamaset edebiyatını, kaç tane ürettiniz, kaç tane teslim ettiniz, kaç tane ihracat yaptınız onu söyleyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000