27 Ekim 2017, Cuma 15:02:22

Türk şirketlerin SAFA denetiminde bulgu oranı düştü

Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) verilerine göre; Türk Havayolu işletmelerine yurt dışında gerçekleştirilen denetimlerdeki bulgu ortalaması 0,33’e geriledi.
  • Bu basari kabin hizmetlerinin ozellikle teknik mudurluhun basarisidir. Tebrikler
  • Thy’de calisan (hem de her firsatta sirketi kotuleyeleri) uzecek bir haber daha.
  • Emeği geçen herkese teşekkürler Türk , ögün, çalış , güven
  • Kokpit kapısında durup kokpite dönük şekilde aml e bakıp bakıp kapatıp defter temiz sen uçahı hazırla ben hariciye çıkıyorum diyenler burada mı:)

Yabancı Hava Araçlarına Yapılan Emniyet Denetimleri olarak adlandırılan SAFA Programı kapsamında, Türk uçaklarında Avrupa ülkeleri uçaklarından daha az bulguya rastlandı.   Türkiye, Avrupa ülkelerinin 0,50 olan bulgu ortalamasından daha iyi bir seviye olan 0,33’lük bulgu oranı ile önemli bir başarıya imza attı.

SAFA programında Türkiye, Ekim 2016-Ekim2017 döneminde, ABD, Almanya, İngiltere,  Rusya’dan sonra hava araçlarına en çok denetleme gerçekleştirilen 5. ülke oldu.  Hava araçlarımıza yapılan 527 SAFA denetlemesi ile yurt dışında en fazla denetlenen ülkelerden biri olmasına rağmen Türkiye, bu denetimlerden bulgu oranını düşürerek çıktı.

Türkiye’nin 2010 yılında 0,91 olan bulgu ortalaması, 2011 yılında 0.87’ye, 2012 yılında 0.67’ye kadar gerilemişti.  Avrupa ülkelerinin bulgu ortalaması olan 0,50’den daha iyi bir oran sağlanması hedefi çerçevesinde 2016 yılına gelindiğinde Türkiye, bulgu ortalamasını 0.38’e düşürerek Avrupa’nın en düşük ortalamaya sahip 5.ülkesi oldu. 2017 yılının ilk yarısında bulgu ortalamasını 0.34’e düşürerek 4. sıraya yükselen Türkiye, üçüncü çeyrek sonunda bulgu ortalamasını 0,33 düşürdü.

SAFA denetimleri, yabancı havayolu işletmelerinin AB ülkeleri arasında yaptıkları operasyonlarda diğer ülkeler tarafından uçağın kalkışından önce gerçekleştirilen denetimler olup, bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakılmaktadır. Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanmaktadır.

Türk şirketlerin SAFA denetiminde bulgu oranı düştü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Kabin ~ 9 ay önce
Bu basari kabin hizmetlerinin ozellikle teknik mudurluhun basarisidir. Tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek ~ 9 ay önce
Thy’de calisan (hem de her firsatta sirketi kotuleyeleri) uzecek bir haber daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek ~ 9 ay önce
tek Türk şirketi THY tabi
Helal olsun ~ 9 ay önce
Emeği geçen herkese teşekkürler Türk , ögün, çalış , güven

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçaha girer girmez ~ 9 ay önce
Kokpit kapısında durup kokpite dönük şekilde aml e bakıp bakıp kapatıp defter temiz sen uçahı hazırla ben hariciye çıkıyorum diyenler burada mı:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Senin kadar.. ~ 9 ay önce
art niyetli pisliklerin koku kurur da bu sirketten atilirlar insallah. Kaptanlarin hepsi AML’i tek tek inceliyor sen ne is yapiyorsun?
Mokoko ~ 9 ay önce
Google translate bile işe yaramadı.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000