12 Ekim 2014, Pazar 23:09:03

KAYIP HELİKOPTERE ULAŞILDI

Kocaeli'de Cengiz Topel Havaalanı'ndan kalktıktan sonra Balaban mevkiinde irtibatı kesilen helikopterin, Kartepe'de Green Park Otel'in arka kuzey kısmındaki Karaardıçlı bölgesinde enkazına ulaşıldı.
  • Soruyorum rumuzlu arkadaşa, Buluta girince her hava aracının yapması gereken, en emniyetli istikamette bir an önce tırmanarak bulut üstü yapmak ya da MSA yani minimum emniyetli irtifaya tırmanıp aletli uçuş usullerine geçmektir. Ancak helikopterle bu duruma özellikle düşük süratte yakalandıysanız vertigo olma riskiniz çok yüksektir. Çünkü süratlenmek için burnu öne verirken aynı anda da irtifa almak insanın bulut içindeki konsantresini bozar. Bu nedenle mecburen buluta girmek gerekiyorsa en az 70-80 knot gibi bir sürati sağladıktan sonra girmek daha emniyetli olur. Ben bilinçli olarak o an durumun aciliyeti nedeniyle üst seviyesini bildiğim sis tabakasına düz arazide bulunduğum yerden kalkarak girdim ve aletlere maksimum konsantre olarak çıktığımda 15-20 derece yatışlıydım. Şimdi dönüp baktığımda bunun yanlış olduğunu görüyorum. O gün belki bir can kurtarma umuduyla yapılmış bir hareketti ama, bence asla denenmemeliydi. Sorunun cevabı olmuştur umarım. Allah'tan şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Uçuş emniyetini hiç bir şey uğruna aksatmayalım, sevenlerimizi ağlatmayalım. Kalın sağlıcakla...
  • Acaba buluta girildiği zaman acilen irtifa almak gerekmez mi ? Bu kaza için sormuyorum . Genel kural nedir? Ayrıca helikopterlerde yolcu uçaklarındaki gibi karaya tehlikeli yaklaşma ikazı var mıdır ?
  • Ayrica emin ol gorerek ucus sartlarini sorman gereken son kisi benim. Eger bu konuda tereddutun varsa bana ismini ver senin yanina geleyim ve gorerek ucus sartlarini karsilikli konusalim. Nekadar bilgin ve tecruben varmis gorelim
  • Hodri meydan diyen arkadas. Senden birak pilot olmayi. Sanayide kaportaci bile olmaz. Seviyeni cok net belli etmissin

Kocaeli'de Cengiz Topel Havaalanı'ndan kalktıktan sonra Balaban mevkiinde irtibatı kesilen helikopterin, Kartepe'de Green Park Otel'in arka kuzey kısmındaki Karaardıçlı bölgesinde enkazına ulaşıldı.

Şu anda Suadiye Jandarma Komutanlığı kriz masasındaki tüm arama kurtarma ekipleri, enkaz bölgesine gidiyor. Gelen bilgilere göre helikopterde bulunan 4 askerin de hayatını kaybettiği öğrenildi.

KİMLİKLER BELLİ OLDU
Helikopter kazasında şehit olan askeri personelin kimlikleri belli oldu. Kazada şehit olan askerlerimizin isimleri Dz.Plt.Bnb. Deniz Akdeniz ve Dz.Plt.Ütğm. Çağrı Ceyhan ile Rad.Astsb.Kd.Üçvş. Mehmet Karakaşoğlu ve DSA Astsb.Üçvş. Ömer Burak Öğüt.

GENELKURMAY'DAN ŞEHİT AÇIKLAMASI
Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Komutanlığına (Kocaeli) ait bir adet S-70B Sikorsky tipi helikopter, içerisinde 4 kişilik mürettebatı olduğu halde Cengiz Topel Askeri Havaalanı'ndan (Kocaeli) havalanmış, ancak saat 12.25'te telsiz irtibatı kesilen helikopterin havadan ve karadan yapılan aramalar sonucunda Kartepe/Balaban Köyü bölgesinde kaza kırıma uğradığı belirlenmiştir. 

Helikopterimizin pilotları Dz.Plt.Bnb. Deniz Akdeniz ve Dz.Plt.Ütğm. Çağrı Ceyhan ile Rad.Astsb.Kd.Üçvş. Mehmet Karakaşoğlu ve DSA Astsb.Üçvş. Ömer Burak Öğüt şehit olmuşlardır.

RADARDAN KAYBOLMUŞTU
İzmit Cengiz Topel Havaalanı'ndan Konya'ya gitmek üzere havalanan askeri helikopter, bir süre sonra radardan kaybolmuştu. Arama- kurtarma çalışmaları rota üzerindeki İzmit'in Kartepe ve Afyonkarihasar'ın İhsaniye ilçeleri sınırları içindeki dağlık kesimlerde yoğunlaşmıştı.

İLK SİNYAL ÖRNEKKÖY YAKINLARINDAN ALINMIŞTI
Helikopterin kaybolmasının ardından Kartepe ilçesine bağlı Örnekköy yakınlarından hem helikopterden hem de pilota ait cep telefonundan sinyal alındığı belirtilmişti. Örnekköy bölgesinde devam eden çalışmalar sırasında alınan bir ihbar üzerine ise ekiplerin bir bölümü kayak merkezi ve otellerin bir bölümünün arka kısmı olan Selimiye Yoğurtköy mevkiine kaydırılmıştı.


 
Kazada hayatını kaybeden askeri personelden helikopterin pilotlarından Deniz Akdeniz.

 

KAYIP HELİKOPTERE ULAŞILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Soruyorum rumuzlu arkadaşa, Buluta girince her hava aracının yapması gereken, en emniyetli istikamette bir an önce tırmanarak bulut üstü yapmak ya da MSA yani minimum emniyetli irtifaya tırmanıp aletli uçuş usullerine geçmektir. Ancak helikopterle bu duruma özellikle düşük süratte yakalandıysanız vertigo olma riskiniz çok yüksektir. Çünkü süratlenmek için burnu öne verirken aynı anda da irtifa almak insanın bulut içindeki konsantresini bozar. Bu nedenle mecburen buluta girmek gerekiyorsa en az 70-80 knot gibi bir sürati sağladıktan sonra girmek daha emniyetli olur. Ben bilinçli olarak o an durumun aciliyeti nedeniyle üst seviyesini bildiğim sis tabakasına düz arazide bulunduğum yerden kalkarak girdim ve aletlere maksimum konsantre olarak çıktığımda 15-20 derece yatışlıydım. Şimdi dönüp baktığımda bunun yanlış olduğunu görüyorum. O gün belki bir can kurtarma umuduyla yapılmış bir hareketti ama, bence asla denenmemeliydi. Sorunun cevabı olmuştur umarım. Allah'tan şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Uçuş emniyetini hiç bir şey uğruna aksatmayalım, sevenlerimizi ağlatmayalım. Kalın sağlıcakla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soruyorum ~ 4 yıl önce
Acaba buluta girildiği zaman acilen irtifa almak gerekmez mi ? Bu kaza için sormuyorum . Genel kural nedir? Ayrıca helikopterlerde yolcu uçaklarındaki gibi karaya tehlikeli yaklaşma ikazı var mıdır ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ayrica emin ol gorerek ucus sartlarini sorman gereken son kisi benim. Eger bu konuda tereddutun varsa bana ismini ver senin yanina geleyim ve gorerek ucus sartlarini karsilikli konusalim. Nekadar bilgin ve tecruben varmis gorelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hodri meydan diyen arkadas. Senden birak pilot olmayi. Sanayide kaportaci bile olmaz. Seviyeni cok net belli etmissin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000