19 Ekim 2011, Çarşamba 10:24:02

İŞTE RASAT'TAN İLK GÖRÜNTÜLER

Türkiye'nin uzaya fırlattığı ilk milli yer gözlem uydusu RASAT'ın, dünyanın dört bir tarafından çektiği ilk görüntüler, TÜBİTAK'ın yer istasyonundan başarıyla indirilmeye başlandı.
  • Marsa yerleşen varmı? İsrailli neyin plakasını okumuş? Uçan balonla çini, iki saat sonra amerikayı izleyebilirmisin? Yorum veren arkadaşlar ve verecekler, size yaziyorum. Bu ülke uzay konusunda çalışmalara çok başladı ve bu uydu büyük bir başarıdır. Önce dünyada kendi uydusunu tasarlayıp üreten kaç ülke vardır? Google var diye yorum yapmayın, bu uydunun yapacağı çoğu şeyi google yapamaz.
  • Neyi rasatlamis bu yahu ben birsey anlamadim,ucan balona kamera baglasan daha net cikardi :)) hay allah
  • Elin israili yukarıdan arabanın plakasını okurken rasat cep telefonu kamerasıyla çekilmiş gibide dursa ilk tecrübemiz hayırlı olsun bunada şükür
  • aaa ne kadar önemli uyduuu.uysada uydu uymasada..yahu adamlar marsa yerleşiyorlar artık sen daha yeni uydu yapıyon!!! her yavrum hey..
TÜBİTAK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından DPT desteğiyle tasarlanıp üretilen Türkiye'nin ilk uzaktan algılama uydusu RASAT'ın uzaydan çektiği ilk görüntüler, 10 gündür Enstitünün ODTÜ yerleşkesinde kurulu binasındaki yer istasyonundan alınabiliyor.

17 Ağustos 2011'de Rusya'dan uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleştirilen RASAT, Dünya çevresindeki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlıyor ve dün itibariyle dünya çevresinde 900 tur tamamladı.

Fırlatmadan sonra, RASAT'ın devreye alma işlemleri başlatıldı.

Uydu ile iletişim kurmak için Ankara'daki ana yer istasyonuna ek olarak, Norveç'in kuzeyindeki Andoya'daki geçici yer istasyonu kullanıldı.

Geçici istasyon, RASAT ile iletişimi sıklaştırabilmek amacıyla kiralandı. Kutupsal yörüngeye sahip olan RASAT, Ankara'daki ana yer istasyonunun kapsama alanından günde 4 defa geçerken, kutup dairesine yakınlığından dolayı Andoya'daki istasyonun kapsama alanından günde 11 defa geçiyor.

Andoya'daki yer istasyonunun kontrolü de Ankara'daki ekip tarafından internet üzerinden gerçekleştirildi.

İşte RASAT’tan gelen ilk görüntüler:
İŞTE RASAT'TAN İLK GÖRÜNTÜLER

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Marsa yerleşen varmı? İsrailli neyin plakasını okumuş? Uçan balonla çini, iki saat sonra amerikayı izleyebilirmisin? Yorum veren arkadaşlar ve verecekler, size yaziyorum. Bu ülke uzay konusunda çalışmalara çok başladı ve bu uydu büyük bir başarıdır. Önce dünyada kendi uydusunu tasarlayıp üreten kaç ülke vardır? Google var diye yorum yapmayın, bu uydunun yapacağı çoğu şeyi google yapamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Neyi rasatlamis bu yahu ben birsey anlamadim,ucan balona kamera baglasan daha net cikardi :)) hay allah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Elin israili yukarıdan arabanın plakasını okurken rasat cep telefonu kamerasıyla çekilmiş gibide dursa ilk tecrübemiz hayırlı olsun bunada şükür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
aaa ne kadar önemli uyduuu.uysada uydu uymasada..yahu adamlar marsa yerleşiyorlar artık sen daha yeni uydu yapıyon!!! her yavrum hey..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000