30 Kasım 2016, Çarşamba 09:19:32

Boeing'e vergi teşviği şoku!

AB'nin şikayeti üzerine Şubat 2015'te açılan davada, Boeing'e Washington eyaleti tarafından sağlanan vergi teşviklerinin DTÖ'nün ilgili anlaşmasını ihlal ettiğine karar verildi.
  • Bunlara inanmayın derim. Airbus diyor ki; Boeing kendini faizsiz para ile finanse döndüyor ama ben ordan burdan borç alıp faiz ödüyorum rekabet edemiyorum. Bu Boeing'in problemi değil ki. Öte yandan Boeing diyor ki; ama Airbus da AB'den hibe alıyor. Bu da Airbus'ın sorunu değil. Bu tartışmayı alevlendiren AB ile ABD arasında başlayan Google'in VW'nin vergilendirilmesinden kaynaklanan bir tartışmadan başka bir şey değil.
  • Yiyin birbirinizi Turkjet geliyor :)

AB'nin şikayeti üzerine Şubat 2015'te açılan davada, Boeing'e Washington eyaleti tarafından sağlanan vergi teşviklerinin DTÖ'nün ilgili anlaşmasını ihlal ettiğine karar verildi.

Kuruluştan yapılan yazılı açıklamaya göre, AB'nin şikayeti üzerine Şubat 2015'te oluşturulan DTÖ Komisyonu, Boeing'e Washington eyaleti tarafından sağlanan vergi teşviklerinin DTÖ'nün ilgili anlaşmasını ihlal ettiğine karar verdi.

Açıklamada, Boeing'in 777X model ticari uçaklarına sağlanan vergi teşviklerinin üretimde yerli girdilerin kullanılmasını teşvik ederek, ticarette haksız rekabete yol açtığı vurgulandı.

DTÖ, AB'nin Fransa merkezli uçak üreticisi Airbus'ı ve ABD federal hükümetinin, Washington eyaleti ve Boeing'i temsil ettiği dava sonucunda söz konusu vergi teşviklerinin 90 gün içinde iptal edilmesini talep etti.

Boeing yetkilileri ise ABD hükümetinin karara itiraz etmesini beklediğini açıkladı.

Airbus'a verilen kredi desteği de haksız bulunmuştu
Dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Amerikan Boeing ile Avrupalı Airbus arasındaki anlaşmazlıklar daha önce de DTÖ'ye taşınmıştı.

ABD, Boeing'i temsilen ilk kez 2005'te yaptığı şikayette, Airbus’un Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya’dan aldığı mali yardımın rekabet kurallarını ihlal ettiği öne sürmüştü.

Kuruluş, eylül 2016 tarihli kararında Airbus şirketine AB ülkeleri tarafından sağlanan milyarlarca dolarlık kredi desteğinin, DTÖ'nün ilgili düzenlemeleri ihlal ettiğine hükmetmişti.

Boeing'e vergi teşviği şoku!

Facebook Yorum

Yorumlar

Boşş ~ 1 yıl önce
Bunlara inanmayın derim. Airbus diyor ki; Boeing kendini faizsiz para ile finanse döndüyor ama ben ordan burdan borç alıp faiz ödüyorum rekabet edemiyorum. Bu Boeing'in problemi değil ki. Öte yandan Boeing diyor ki; ama Airbus da AB'den hibe alıyor. Bu da Airbus'ın sorunu değil. Bu tartışmayı alevlendiren AB ile ABD arasında başlayan Google'in VW'nin vergilendirilmesinden kaynaklanan bir tartışmadan başka bir şey değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Prag ~ 1 yıl önce
Yiyin birbirinizi Turkjet geliyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanıt ~ 1 yıl önce
trollse komik değilse daha komik

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000