25 Aralık 2011, Pazar 10:30:39

İŞTE TÜRKİYE'NİN İLK KADIN ATR PİLOTU

İsmi Elif Ulusoy, o Türkiye’nin ilk kadın ATR pilotu...
  • Harika
  • hem bu kadar güzel hemde akıllı olunabiliyormuş demekki..
  • Havacılık ve özellikle pilotluk tecrübe ile direkt alakalı meslektir.Her şey satın alınabilir z,ra parayı bastırıp uzayada gidiliyor. Ancak tecrübe ve zaman hiçbir zaman satın alınamaz.Bu nedenle sivilden yetişen arkadaşlar asker kökenlileri eleştirirken bu konuyu göz ardı etmemelidir. Öteki taraftan hiçbir asker kökenli pilotta sivilleri hor geörmemelidir. Yeterli tecrübeyi kazandıktan sonra elbetteki sivil kökenli bir pilotta aynı seviyeye gelecektir ve hatta daha iyi bile olabilir. Bu meslek kimsenin tekelinde değildir ve olmamalıdır.Ancak herkez bir grubu eleştirirken bazı gerçekleri göz ardı etmemelidir. Bu iş standartlar işidir. Bu standartları sağlayan bu işi yapar. 100-200 saatlik uçuş ile pilot sertifikası alınır ama plot olunmaz.
  • Başkasının parası çenenizi ne çok yoruyor yahu. Aileden zengin bir işadamı büyük atılımlar yapıp başarılı işler yaptığında takdir ediliyorda bu kardeşimiz niye edilmesin? Aile desteğiyle ticarete atılan insanı eleştirmiyorsunuzda niye bu kızı eleştiriyorsunuz? İmkanı varmış kullanmış sizi ırgalayan konu nedir?
Bölgesel Havacılık kavramını Türkiye’ye adapte eden ve yeni getirdiği ATR 72-500 tipi uçaklarla havacılığı Türkiye'nin en uç köşelerine götüren Borajet Havayolları bünyesinde bulundurduğu pilotların arasına ilk bayan pilotu da kattı.

O'nun ismi Elif Ulusoy, Ankara Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri bölümünden 2004 yılında mezun olduktan sonra havacılığa olan merakı ve pilot olma hevesiyle bu yola baş koymuş.

Ailesinin desteği ve tavsiyeleriyle havacılık sektörünün ince detaylarını öğrenmek amacıyla Atatürk Havalimanı’nda Çelebi’de Loadmaster olarak iki sene görev yapan Ulusoy, ardından kardeşiyle birlikte AYJET Uçuş Okulu’na başvurmuş.

AYJET’i birincilikle bitirdikten sonra tip eğitimini tamamlamak üzere Pegasus Havayolları’yla uçmaya başlayan ve 4 ay boyunca Pegasus’ta Boeing 737 tip eğitimini dereceyle tamamlayan Ulusoy daha sonra Borajet filosuna katılmış.

"Neden Pegasus’ta devam etmediniz?" sorusuna Ulusoy; “Pegasus’ta pilot açığı yoktu. Ben de uçmak istiyordum. Pegasus’ta eğitimimi tamamladıktan sonra iş arama sürecinde Borajet’ten teklif aldım. Boeing’te tip eğitimi almış olmama rağmen sıfırdan birşeylere başlayarak yeni bir uçak tipini öğrenecektim. Bunun için Kanada Toronto’ya gittim ve eğitimimi orada bitirdim. Şu anda airline eğitimim hala devam ediyor. 1,5 ay içinde eğitim bitecek ve kısmetse ikinci pilot olarak uçmaya başlayacağım" diye konuştu.

Türkiye'de Boeing ve Airbus gibi tipler dururken neden ATR'de tip eğitimi almaya başladınız? sorusuna ise Ulusoy şöyle cevap verdi "Türkiye'de havayolu şirketlerinde pilot açığı olmasına rağmen ATR'ye talep çok az. Çünkü ATR diğer uçaklardaki gibi bilgisayar sistemlerinden çok daha uzak. Birçok şeyi manuel olarak kullanıyorsunuz. Kısacası ATR kullanan bir pilot diğer tüm tipleri alabilir ve tüm uçakları uçurabilir. Bu yüzden ATR benim uçuş saatimi doldurmam ve gerçek bir pilot olmam için büyük bir şanstı. Borajet'e teşekkür ederim" diyerek sözlerini noktaladı.

İŞTE TÜRKİYE'NİN İLK ATR BAYAN PİLOTU©AirportHaber.com ÖZEL

İŞTE TÜRKİYE'NİN İLK KADIN ATR PİLOTU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (120)

Gülen ~ 11 ay önce
Harika

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
hem bu kadar güzel hemde akıllı olunabiliyormuş demekki..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Havacılık ve özellikle pilotluk tecrübe ile direkt alakalı meslektir.Her şey satın alınabilir z,ra parayı bastırıp uzayada gidiliyor. Ancak tecrübe ve zaman hiçbir zaman satın alınamaz.Bu nedenle sivilden yetişen arkadaşlar asker kökenlileri eleştirirken bu konuyu göz ardı etmemelidir. Öteki taraftan hiçbir asker kökenli pilotta sivilleri hor geörmemelidir. Yeterli tecrübeyi kazandıktan sonra elbetteki sivil kökenli bir pilotta aynı seviyeye gelecektir ve hatta daha iyi bile olabilir. Bu meslek kimsenin tekelinde değildir ve olmamalıdır.Ancak herkez bir grubu eleştirirken bazı gerçekleri göz ardı etmemelidir. Bu iş standartlar işidir. Bu standartları sağlayan bu işi yapar. 100-200 saatlik uçuş ile pilot sertifikası alınır ama plot olunmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Başkasının parası çenenizi ne çok yoruyor yahu. Aileden zengin bir işadamı büyük atılımlar yapıp başarılı işler yaptığında takdir ediliyorda bu kardeşimiz niye edilmesin? Aile desteğiyle ticarete atılan insanı eleştirmiyorsunuzda niye bu kızı eleştiriyorsunuz? İmkanı varmış kullanmış sizi ırgalayan konu nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000