24 Haziran 2013, Pazartesi
Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com
  • YA HOCAM BIRAK ALLAHSEVERSEN..
  • sürekli olaylara ılımlı yaklaşma taraftarı olan siz iktidar sahiplerinin f.tipi cemaatten emir alıp buralarda boş konuşmasından bıktık. adamlar geldiği günden beri türkiyeye yüzmilyarlarca dolarlık zarar verdi. havacılık deyimiyle resmen ülkeyi "kal" etti. siz burada hala safsata yapın. açın gözünüzü türkiye büyümüyor. siz patronlar büyüyorsunuz ülke borçlanıyor satılıyor...
  • vatanin bir arada adil olabilmesi icin herkezin vergilerini tam ve eksiksiz olarak vermesi gerekir nliyan anlamistir
  • DOĞRU ZAVİYEDEN DOĞRU BAKIŞ. TEBRİKLER. ÇETİN ÖZBEY

YAZAN ADAM

Merhaba,                                                                                                                                                      
Airporthaber köşe yazıları ağırlıklı olarak  havacılık konuları ile  ilgili bazen sektör dışı yazılar olsa da   siyasi konulardan uzak yazılar. Benim köşem de bu formata uygun  ve  kişisel olarak  siyasetten uzak  duruyorum. Son zamanlarda  ülke olarak yaşadığımız  olaylar   havacılık sektörünü de  doğrudan etkileyecek gelişmeler olduğu için  işin siyasi tarafına  girmeden birkaç satır yazmak istedim. Tarafların iddiaları ve kim haklı kim haksız kısmını değil sonuç olarak sektörümüze olan  etkisini çok kısa yazacağım.

Birkaç hafta içinde siyasi duruma bağlı olarak ekonomimizde   pek çok değişiklik oldu, maalesef hepsi de olumsuz. Bunlardan  sadece bir tanesini yazmak sektöre etkisini göstermek için  yeterli olacak. Gösterge faiz  bir ay önce yüzde 4 idi bugün yüzde 8.

Pratikte bu şu demek , ülkenin vatandaşları olarak bizlerin sırtına binen/ binecek ekonomik  borçlanma  yükü   % 100 artmış oldu. İster kapitalist diyin ister emperyalist onların da geliri  % 100 artmış oldu.Dikkatli olmamız ve  siyasi tarafımızın değil ülkemizin menfaatlerini ön planda tutmamız gerekiyor.

Yeni yatırımlardan  , uçak siparişlerinin iptaline , turizm rezervasyon iptallerinden iş jetleri sipariş iptallerine  sektörümüz   ekonomik gelişmelerden  doğrudan etkilenir. Havacılık çok kırılgan bir yapıya sahip olduğundan birkaç negatif durum ile ( SKY iflas –SAGA ruhsat iptali   gibi ) bile ciddi etkilenen sektörde domino etkisi ile çok kötü sonuçlar ve ağır işsizlikler görebiliriz.

                                                                                              **

Ne yapmamız lazım ? çok basit ; herkes hukuka uygun hareket edecek. Gösteri yapan da göstericiye müdahele eden de diğer tüm ilgililerde hukuka uyarsa  havacılık tabiri ile “ limit içi” olur.

Aksi takdirde filler ( siyasi taraflar ) inatlaşır -tepişir,  faturayı vatandaş öder.

(ibretlik bir  örnek : Alman siyasetçileri  ve  basın yayın organları  vasıtasıyla bizim   iç işlerimize gösterdikleri  tepkinin  yüzde birini  vatandaşlarımızı yakan  neo nazilere tepki olarak  gösterselerdi keşke.)

Hukuk, her konu için yol ve yöntemleri belirlemiş durumda bu yol ve yöntemler yetersiz ise  yine hukuk içinde kalarak bunları iyileştirmek için yöntemler var.

 “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır “ sözünü çok beğenirim buna bir ilave de biz yapalım 

“Vatanını en çok seven kurallara uyandır.”

                                                                                              **

Tarihin eski dönemlerinde iki ressam bir resim için kavga ediyor ve her ikisi de resmin kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Sonunda dava kralın önüne geliyor, kral taraflara dönüp;

Madem ikiniz de hak iddia ediyorsunuz ve herhangi bir ilave delil sunamıyorsunuz  bu durumda  resmi ortadan keseceğim ve yarısını birinize yarısını diğerinize vereceğim, ne dersiniz diyor.                                                              Ressamlardan biri peki diyip kabul ediyor diğeri ise hayır lütfen kesmeyin tamamını diğer ressama vermenize razıyım diyor. Kral , resmin gerçek sahibi belli oldu diyerek  resmi kesmeyin diyene tabloyu veriyor. Eğer resim gerçekten sizinse kesilmesine razı olamazsınız  bu durumlarda  yapılan fedakarlıklar resme kıyamadığınız içindir.

Vatanımı seviyorum, milletimi seviyorum,şirketimi seviyorum….. diyenlerin yeri geldiğinde bu ressam kadar fedakarlık yapması gerekir.

                                                                                             **

Derler ki ; Üç kurala uyarsanız hiç sorun yaşamaz ve  mutlu ,huzurlu olursunuz.

     1- Allah’ın kurallarına uyun

     2- Devletin kurallarına uyun

     3- Eşinizin kurallarına uyun

              **

SHGM geçtiğimiz haftalarda bir dizi mevzuat değişikliği yayınladı ;  balon uçuşları ile ilgili değişiklikler , pilotların İngilizce sınavlarının yapılması ile ilgili hizmet alınması , uçak bakım teknisyenlerinin sınavı yapan TOEIC firmasının sınavlarının  kabul edilmeyeceği ,  havaalanı  emniyet ve yönetimi ile ilgili eğitimlerin  yurt dışı denklikleri …..

Sektöre baktığımızda SKY iflas , SAGA ruhsat askıya alınması , THY grev iptali mahkeme başvurusunun reddi  gibi pek çok konuda yazayım istedim fakat bu haftanın gündemi farklı oldu maalesef.

Bir sonraki yazıda bu konuları ve arada gelişecek diğer konuları birlikte yazmayı planlıyorum.

Mehmet Akif’in , “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” dediği gibi bende umuyorum bir daha böyle bir yazı yazmayız. Hem dünyada hem ülkemizde hem de  sektörde  güzel gelişmeler olur onları yazarız.

Saygılarımla.

Erdal GÜLMEZ

YAZAN ADAM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

KOŞAN ADAM ~ 4 yıl önce
YA HOCAM BIRAK ALLAHSEVERSEN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hadi be ~ 5 yıl önce
sürekli olaylara ılımlı yaklaşma taraftarı olan siz iktidar sahiplerinin f.tipi cemaatten emir alıp buralarda boş konuşmasından bıktık. adamlar geldiği günden beri türkiyeye yüzmilyarlarca dolarlık zarar verdi. havacılık deyimiyle resmen ülkeyi "kal" etti. siz burada hala safsata yapın. açın gözünüzü türkiye büyümüyor. siz patronlar büyüyorsunuz ülke borçlanıyor satılıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vergi ~ 5 yıl önce
vatanin bir arada adil olabilmesi icin herkezin vergilerini tam ve eksiksiz olarak vermesi gerekir nliyan anlamistir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEBRİKLER ~ 5 yıl önce
DOĞRU ZAVİYEDEN DOĞRU BAKIŞ. TEBRİKLER. ÇETİN ÖZBEY

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000