25 Aralık 2009, Cuma 11:47:44

Türk işi insansız hava aracı son dönemeçte...

Vestel'in yürüttüğü insansız hava aracı üretim projesinde deneme çalışmalarının tamamlandığı, bu konuda Türk ordusunun kullanımı için açılacak ihale sürecinin beklendiği ifade edildi.
  • Bu IHA kesinlikle ABD'nin bize satmayi reddettigi saldiri amaçli "Predator"'larin özelliklerini de tasimali. Terörle mücadelede hep bir adim geride kalmamiz ABD, Israil gibi ülkelerin isine geliyor, çünkü yeri geldiginde PKK kartini oynayabiliyorlar.
  • tebrik ederim. vestel ,yerli tüm firmalarımıza cesaret verir umarım.başarılar
  • Allah yolunuzu açık etsin, umarım ihale sürecinde bir aksilik çıkmaz.

Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Yüngül, tümüyle Türk mühendislerin görev aldığı insansız hava aracı projesinde son aşamaya gelindiğini belirtti. Yaklaşık 20 milyon dolarlık maliyetli proje kapsamında deneme uçuşlarının tamamlandığını kaydeden Yüngül, "Ürettiğimiz iki uçaktan biri Sinop'ta düştü. Uçağın üzerinde gerekli geliştirmeler yapıldı. Ürettiğimiz uçak ABD ve İsrail'in geliştirdiği uçaklarla rekabet edebilir seviyede" dedi.

Şu anda üretime hazır durumda beklediklerini dile getiren Yüngül, sivil amaçlar için de kullanılabilecek aracın öncelikle askeri amaçlı değerlendirileceğini ifade etti.
Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımı için açılacak ihale sürecini bekliyoruz. Bu ihale bizim için çok önemli çünkü Türk ordusuna sattığınız ürün çok önemli bir referans teşkil ediyor. Bir iki ay içinde bu ihalenin açılacağı belirtiliyor. Bu ihale sonrası dış pazara yönelik çalışmalar da başlayacak."
Yüngül, holding bünyesinde yürütülen yakıt pili projesinde laboratuvar çalışmalarının devam ettiğini, 5 yıldır devam eden bu projeyle ilgili kısa dönemde sonuç beklemediklerini ifade etti.

Bor madenine dayalı projenin özellikle askeri kullanımı üzerinde çalıştıklarını, enerjiyi depolayabilecek, hafif olduğu için taşınabilir bir mekanizma üzerinde çalışma yapıldığını kaydeden Yüngül, "Dünyada bu konuda araştırma yapan kurumlar bulunmasına rağmen üretime geçmeyi başaran yok. Biz de hızla neticeye oluşmak için çaba gösteriyoruz. Bugünden yarına sonuç alınacak bir konu değil. Bu tip projeler uzun soluklu olmasına rağmen getirileri çok büyük. Başarı garantisi de yok. Türkiye bu araştırmalarda etkili olmak ve bu konumunu korumak zorunda" diye konuştu.

Akşam

Türk işi insansız hava aracı son dönemeçte...

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu IHA kesinlikle ABD'nin bize satmayi reddettigi saldiri amaçli "Predator"'larin özelliklerini de tasimali. Terörle mücadelede hep bir adim geride kalmamiz ABD, Israil gibi ülkelerin isine geliyor, çünkü yeri geldiginde PKK kartini oynayabiliyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
tebrik ederim. vestel ,yerli tüm firmalarımıza cesaret verir umarım.başarılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Allah yolunuzu açık etsin, umarım ihale sürecinde bir aksilik çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000