29 Kasım 2017, Çarşamba 16:15:25

THY Paris uçağının arıza turu

Türk Hava Yolları'nın İstanbul - Paris seferini yapan uçağı teknik bir arıza sebebiyle Atatürk Havalimanı'na dönme kararı aldı.
  • Arkadaşlar lütfen bilip bilmeden konuşmayalım. Uçaklar öncelikle kanatların sağladığı kaldırma kuvvetiyle değil, motorların itiş gücüyle uçar. Drag dediğiniz sürtünme: uçak pist, taksi ve apronda giderken, iniş takımı tekerleklerinin zemin ile temasi sonucu olur. Kanat ve/veya aerodinamik yüzeyin hava içinde ilerlemesi sonucu olusan bir durum değildir. Lift denilen Aerodinamik parametre ise yalnızca B747 jumbo jet uçaklarında bulunur. Oda 1. Kat ile 2. Kat arasındaki asansöre verilen addır. A380'de asansör olmadığı için bu uçaktaki aerodinamik ya da hidrodinamik yüzeylerde lift yoktur. Zaten 747'ye Jumbo denmesinin sebebide bu uçakta lift adı verilen asansörün olmasıdır. Aslında bazi pilotlar asansörsüz uçaklarda dahi uçuş esnasında motorları 6. Ya da 7. Vitese takarak lift oluşturduklarını rapor etmiştır ama SHGM'de bununla ilgili bir kaynak bulunamamıştır. Lütfen rica ediyorum. Biraz havacılık bilgilerinizi donatın, Airport Haber yorumlarına öyle çıkın. Bakın ne güzel bilgiler yazdım size, başka yerde asla bulamazsınız.
  • Sivil havacılık 1. Sinif ogrencisiyim henuz cok bir bilgim yok ama parazit geri süreklemesi diye bisey var oda ucaktaki cikıklardan meydana geliyor inis takimida geri sürükleme icin oldukca yeterli yani pilotlar aslinda cok iyi bisey yapmiss.
  • Ben havacilik uzmani biriyim.Herseyden once paris 5 saat degil 9 saat, Arti ucaklar mazotun,gliserinle karistirildigi azot isminde yakit kullanir.Lutfen bilmiyorsaniz konusmayin
  • Inis takimlari acilmamasi acil bir durumdur. Kapanmasa nolcak sanki Paris’e gittiginde inmek icin acmayacak miydi? Geri donene kadar gitseymis.

TK1827 sefer sayılı İstanbul-Paris uçağının şu sıralarda Karadeniz üzerinde tur atmaya başladı. 

Uçağın kalkış sırasında arıza yaşadığı ve havada tur atan uçağın 15-20 dakika sonra iniş yapacağı öğrenildi.

Airporthaber'in edindiği bilgiye göre, A330-300 tipi uçağın iniş takımlarının kapanmadığı ve bu sebeple geri dönme kararı aldığı kaydedildi.

Uçağın seferden alınarak yolcuların başka bir uçakla Paris'e götürüleceği öğrenildi.

Airporthaber.com

THY Paris uçağının arıza turu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Havacılık Uzmanı ~ 8 ay önce
Arkadaşlar lütfen bilip bilmeden konuşmayalım. Uçaklar öncelikle kanatların sağladığı kaldırma kuvvetiyle değil, motorların itiş gücüyle uçar. Drag dediğiniz sürtünme: uçak pist, taksi ve apronda giderken, iniş takımı tekerleklerinin zemin ile temasi sonucu olur. Kanat ve/veya aerodinamik yüzeyin hava içinde ilerlemesi sonucu olusan bir durum değildir. Lift denilen Aerodinamik parametre ise yalnızca B747 jumbo jet uçaklarında bulunur. Oda 1. Kat ile 2. Kat arasındaki asansöre verilen addır. A380'de asansör olmadığı için bu uçaktaki aerodinamik ya da hidrodinamik yüzeylerde lift yoktur. Zaten 747'ye Jumbo denmesinin sebebide bu uçakta lift adı verilen asansörün olmasıdır. Aslında bazi pilotlar asansörsüz uçaklarda dahi uçuş esnasında motorları 6. Ya da 7. Vitese takarak lift oluşturduklarını rapor etmiştır ama SHGM'de bununla ilgili bir kaynak bulunamamıştır. Lütfen rica ediyorum. Biraz havacılık bilgilerinizi donatın, Airport Haber yorumlarına öyle çıkın. Bakın ne güzel bilgiler yazdım size, başka yerde asla bulamazsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şevin araç ~ 8 ay önce
Sivil havacılık 1. Sinif ogrencisiyim henuz cok bir bilgim yok ama parazit geri süreklemesi diye bisey var oda ucaktaki cikıklardan meydana geliyor inis takimida geri sürükleme icin oldukca yeterli yani pilotlar aslinda cok iyi bisey yapmiss.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ya ~ 8 ay önce
Ben havacilik uzmani biriyim.Herseyden once paris 5 saat degil 9 saat, Arti ucaklar mazotun,gliserinle karistirildigi azot isminde yakit kullanir.Lutfen bilmiyorsaniz konusmayin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahillik Diz Boyu ~ 8 ay önce
Kara cahil 9 saatte Amerikaya gider o 330 jet a-1 kullanıyor uçaklar. Ya uzmanım demiş birde. Güler misin ağlar mısın
Mehmet ~ 8 ay önce
Lan adam trollemiş sende hemen ciddiye almışsın
Güzeeell ~ 8 ay önce
Hahahaaa :))))
Allah Allah ~ 8 ay önce
Nasıl bir havacılık uzmanısınız acaba? 3 saat 15 dk tahmini uçuş süresi olan yer nasıl 9 saat oluyor açıklar mısınız? :) Ha bir de mazotu gliserinle karıştırınca azot mu oluyormuş :D
Warner ~ 8 ay önce
Bakınız ;İşte bunlar hep trol
Mehmet sanane ~ 8 ay önce
Trol veya değil insanların doğruyu bilip az da olsa bilinçlenmesi gerek. Böyle boş kafalarla bi yere varamayız
!! ~ 8 ay önce
Inis takimlari acilmamasi acil bir durumdur. Kapanmasa nolcak sanki Paris’e gittiginde inmek icin acmayacak miydi? Geri donene kadar gitseymis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki..... ~ 8 ay önce
Bu iniş takımları 2 küsür saatlik uçuşa ve saatte 900km hıza dayanabilir mi? Hadi diyelim alçak uçuş ve sınırlı bir hizla gitse bile bu mümkün değil. Birgün saatte maksimum 260 km yapan arabana bin bagaj kapağı açık son sürat git anlarsın.
Ferman ~ 8 ay önce
Inis takimlari acik bir ucak yeterli irtifaya yukselemez hizlanamaz bu nedenle birak parisi istanbuldan izmire bile gidemez
777 ~ 8 ay önce
uçuş hızına cıkamaz kapanmazsa takımlar..
kafa ~ 8 ay önce
kafa hic kullanılmamış pırıl pırıl. sürtünme diye birseyden habersiz ahkam kesiyor lale:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000