02 Ağustos 2012, Perşembe 09:20:09

BAKAN YILDIRIM'DAN 3. HAVALİMANI AÇIKLAMASI...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da üçüncü havalimanı yapımı ile ilgili kamulaştırma işlerine başladıklarını belirterek, ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmayı planladıklarını söyledi...
  • İstanbul hava taşımacılığı hava trafiğini kaldıramaz haldedir.Ankara esenboğa havalimanı şu an 9 milyon yolcu kapasitesine ulaşmıştır.Maksimum kapasitesi 10 milyon yolcudur.1 yıl sonra esenboğa da yetmez hale gelecektir.Ankara esenboğa havalimanı da istanbul'a benzemeden, bir an önce 6 yıldır bir türlü yapılamayan 3. pistin yapılması acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.
  • Bu havalimanıyla birlikte hızla demiryolu ve metro bağlantı inşaatları başlamazsa yolcu ve çalışan yine karayoluna mahkum edilir. E-5 metrosunun 2005'te planlandığı yedi yıl sonra bittiği, Marmaray'ın 11 yıldır bitirilemediği ve tamamının 2016'dan önce bitemeyeceği göz önünde tutulduğunda, yeni havalimanı için öncelikli konunun terminal temeli atmak olmadığı raylı taşımacılık ihalesinin daha acil olduğu ortaya çıkar.
  • Ankara'da ihtiyaç yok. 20-30 sene de ihtiyaç olmaz, 50-100 sene diye sallayan arkadaş: 1) Ankara'nın şu an 9 milyon yolcuya hizmet ettiğinden; 2) Son beş senede ortalama her sene %15 büyüdüğünden; 2) Mevcut terminal binasının 10 milyon senelik yolcu kapasiteli olduğundan; bilgisi var mı acaba? yoksa sadece sallamakla mı yetiniyor? yazmak için yazmayın lütfen. komik duruma düşüyorsunuz.
  • ankarada gunumuzde boyle bir ihtiyac yok. ve gelecekteki 20-30 yıl içerisinde de boyle bir ihtiyac olmayacaktir. ankaraya mevcut pistler fazla bile gelmektedir.şu an kapasitenin çok altında çalışan bir meydan.yapılacak yatırım gereksiz olur. gelecekteki 50 yıl içerisinde o kapasiteyi ankaranın kullanması çok zor. belki 100 yıl sonra dusunulebilir.
  • Thy nin acilen 2.bir hub a ihtiyaca oldugunu sn. Kotil de defalarca soyledi. İstanbula yeni liman 3 seneden once bitmeyecek. Acaba thy 2. Bir hub acacak mi yakinda? Acacaksa nerede olacak? Bilen arkadaslar yazarsa sevinirim.
  • ben de tam günü kurtaran arkadaşın durumuna vurgu yapmak istemiştim zaten. neden bu ülkede yumurta kapıya gelmeden bir işe başlanmaz? acaba yazan arkadaş bakanlıktan mı?
  • Ankaralı biz üç gün sonrasını bile hesap edemiyoruz,günü kurtarıyoruz ancak:( Sen sanırım 10-15 yıl sonradan bahsediyorsun,sus; bu ülkeden olmadığını belli ediyorsun!
  • Esenbogaya 3. Pisti yapmak icin neyi bekliyorlar? Etrafinin yesilkoy ve florya gibi dolmasini mi?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. Havalimanının yapılacağı yerle ilgili kamulaştırma işlerine başlandığını belirterek, ''Hedefimiz; yetişirse ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmak. Her şey yolunda giderse bu sene içinde ihaleyi yetiştirip yapım için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz'' dedi.

Türk Telekom'un Ahlatlıbel tesislerinde basın mensuplarıyla iftarda biraraya gelen Yıldırım, iftar sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

3. köprü ile ilgili soru üzerine Yıldırım, 3. köprü ile ilgili sözleşme çalışmalarının başladığını, yüklenici firmaya tebligat yapıldığını söyledi.

Yıldırım, ''Bizim açımızdan sözleşme imzalansın ya da imzalanmasın köprünün yapımına ilişkin süreç başlamış oldu'' dedi.

Yüklenici firmanın arazide etütler ve sondaj çalışmaları yaptığını bildiren Yıldırım, hesaplamalar yapıldıktan sonra kulelerin çıkacağı temel kısmında çalışmalara en geç gelecek yılın başında başlamayı hedeflediklerini söyledi.

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının yerinin ve çalışmaların ne aşamada olduğunun sorulması üzerine Yıldırım, çeşitli yerlerin konuşulmasının doğal olduğunu, bunların bir kısımının arsa spekülatörleri tarafından ortaya atıldığını, kendilerinin de doğru yeri bulabilmek için etüt çalışmaları yaptıklarını anlattı.

3. havalimanının yapılacağı yerle ilgili kamulaştırmaya başlandığını, yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ifade eden Yıldırım, ''YPK kararı çıkma aşamasında. Hedefimiz yetişirse ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmak. Her şey yolunda giderse bu sene içinde ihaleyi yetiştirip yapım için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

Havalimanının birinci etabını 2015 yılında tamamlamayı öngördüklerini belirten Bakan Yıldırım, 150 milyon kapasiteye sahip olacak havalimanının, ilk etabının 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olmasının öngörüldüğünü söyledi.

Seçtikleri alanın yüzde 80'lik kısmının kamu arazisi olduğunu, yüzde 20'lik kısmı için kamulaştırma bedeli olacağını belirten Yıldırım, ''Havalimanının yeri belli. İstanbul'un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz'e yakın yerlerde'' dedi.

"İSİM BULMAK KOLAY"

Atatürk Havalimanı'nın kira sözleşmesinde 3. havalimanının yapımıyla ilgili bağlayıcı bir maddenin olup olmadığı sorusuna Yıldırım, Atatürk Havalimanı'yla 2021 yılına kadar kira sözleşmesinin devam etiğini, 3. havalimanı açıldıktan sonra da kira sözleşmesinin iptalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Yeni YİD sözleşmesinde bütün bu hususların dikkate alındığını belirten Yıldırım, hem yeni havalimanının fizibil olmasını hem de Atatürk Havalimanı işletmesinden doğan yükümlülükleri yerine getirmede bir sorun yaşanmamasına çalışıldığını kaydetti.

Bu konuda bir kaç opsiyon üzerinde çalışıldığını ifade eden Yıldırım, ''Herhalde en uygun olanı kalan süre içinde buradaki kiracıya hakkı olan ödemeleri yapmak. İşin güzel tarafı trafik garantimiz yok. Artan trafiği de dikkate alarak paralel olarak hem Atatürk Havalimanı hem de yeni havalimanı çalışacak. Sonrasında Atatürk Havalimanı kapanmayacak, biraz fonksiyonu değişecek. Şehiriçi butik havalimanına dönüştürülerek, görevi devam edecek. Biz bu kiradan mahrum kalmak istemiyoruz. Buranın işletmecisinin bu kirayı ödeyebilecek imkan ve kapasitede olmasını da gözetmemiz lazım'' diye konuştu.

3. havalimanı ve 3. köprüye verilecek isimlerin sorulması üzerine Yıldırım, isminin acelesinin olmadığını, zamanı geldiğinde ismin bulunacağını söyledi. Gerekirse bir anket yapıp vatandaşa sorabileceklerini ifade eden Yıldırım, ''Biz eser yapalım, isim bulmak kolay. Yapılacak esere bakmak lazım. Eser mi önemli isim mi? '' diye sordu.

Esenboğa Havalimanı'na yapılacak Havaray proje ihalesini yaptıklarını ifade eden Yıldırım, yerli ve yabancı 8 firmanın bulunduğunu, proje ihalesini en geç bir hafta içinde sonuçlandıracaklarını söyledi.

BAKAN YILDIRIM'DAN 3. HAVALİMANI AÇIKLAMASI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

objektif ~ 6 yıl önce
İstanbul hava taşımacılığı hava trafiğini kaldıramaz haldedir.Ankara esenboğa havalimanı şu an 9 milyon yolcu kapasitesine ulaşmıştır.Maksimum kapasitesi 10 milyon yolcudur.1 yıl sonra esenboğa da yetmez hale gelecektir.Ankara esenboğa havalimanı da istanbul'a benzemeden, bir an önce 6 yıldır bir türlü yapılamayan 3. pistin yapılması acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demiryolu/Metro ~ 6 yıl önce
Bu havalimanıyla birlikte hızla demiryolu ve metro bağlantı inşaatları başlamazsa yolcu ve çalışan yine karayoluna mahkum edilir. E-5 metrosunun 2005'te planlandığı yedi yıl sonra bittiği, Marmaray'ın 11 yıldır bitirilemediği ve tamamının 2016'dan önce bitemeyeceği göz önünde tutulduğunda, yeni havalimanı için öncelikli konunun terminal temeli atmak olmadığı raylı taşımacılık ihalesinin daha acil olduğu ortaya çıkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ihtiyaç ~ 6 yıl önce
Ankara'da ihtiyaç yok. 20-30 sene de ihtiyaç olmaz, 50-100 sene diye sallayan arkadaş: 1) Ankara'nın şu an 9 milyon yolcuya hizmet ettiğinden; 2) Son beş senede ortalama her sene %15 büyüdüğünden; 2) Mevcut terminal binasının 10 milyon senelik yolcu kapasiteli olduğundan; bilgisi var mı acaba? yoksa sadece sallamakla mı yetiniyor? yazmak için yazmayın lütfen. komik duruma düşüyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ankarada ihtiyac yok ~ 6 yıl önce
ankarada gunumuzde boyle bir ihtiyac yok. ve gelecekteki 20-30 yıl içerisinde de boyle bir ihtiyac olmayacaktir. ankaraya mevcut pistler fazla bile gelmektedir.şu an kapasitenin çok altında çalışan bir meydan.yapılacak yatırım gereksiz olur. gelecekteki 50 yıl içerisinde o kapasiteyi ankaranın kullanması çok zor. belki 100 yıl sonra dusunulebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2. Hub ~ 6 yıl önce
Thy nin acilen 2.bir hub a ihtiyaca oldugunu sn. Kotil de defalarca soyledi. İstanbula yeni liman 3 seneden once bitmeyecek. Acaba thy 2. Bir hub acacak mi yakinda? Acacaksa nerede olacak? Bilen arkadaslar yazarsa sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ankaralı ~ 6 yıl önce
ben de tam günü kurtaran arkadaşın durumuna vurgu yapmak istemiştim zaten. neden bu ülkede yumurta kapıya gelmeden bir işe başlanmaz? acaba yazan arkadaş bakanlıktan mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Ankaralı biz üç gün sonrasını bile hesap edemiyoruz,günü kurtarıyoruz ancak:( Sen sanırım 10-15 yıl sonradan bahsediyorsun,sus; bu ülkeden olmadığını belli ediyorsun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankarali ~ 6 yıl önce
Esenbogaya 3. Pisti yapmak icin neyi bekliyorlar? Etrafinin yesilkoy ve florya gibi dolmasini mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000