12 Ocak 2013, Cumartesi 08:53:29

RİZE'DE GÜNDEM HAVALİMANI

İl Meclis Başkanı Hakan Gültekin başkanlığında yapılan toplantıda gündem maddesi Rize'ye yapılması konuşulan havalimanıydı...
  • rizeye havalimanını reva görmeyen rizeli başbakanlardır lütfen dürüst olalım bu güne kadar yapılabilirliği konusunda değil bir ön çalışma ve araştırma yapmak ,bu talepleri terslemişlerdir. rize büyük göç vermiş bir ildir, geleceğin doğa turiziminin bölgesindedir. her acıdan rizeye çok fayda sağlar . ama bizden bir halt olmaz. deniz uçağıymış, gerek yok biz paraşütlede ineriz rizeye.
  • Rizeye havaalanı derseniz komik oluyor. Ama Rize ile Artvin'in ortasına olursa mantıklı olur. Artvin'den, Ankara 980km İstanbul 1300km, İzmir 1559km... Hesap ortada... Ayrıca Artvin - Trabzon arası 233km dir...
  • rıze lı yetkılılerın hv lımanı konusundakı ısrarlı taleplerı karsısında artık soleyecek soz bulamıyorum..defalarca yazdım bolgede hv lım yapımı ıcın uygun arazı yok dıye..hv lımanı yer tesbıtlerı uzmanlık ısteyen bı konudur. once yer belırleyeceksın sonra harıta etudlerı yapacaksın manıa krıterlerıne bakarak degerlerın uygun olup olmadıgını anlıyacaksın. bu konular dışardan bakıpta şuraya yaparız demekle olmuyor ışte. her ılımız de bır hv alanının olmasını tabıkı her ınsan ıster. ama ıstıyorum dıyınce de bunun olup olamıyacagı konusunun teknık yonden etudu gerekır. ayrıca yolcu potansıyelı o hv alanına hareketlılık kazandırabılmek ıcın cok etken bır faktordur. bu saglanamzsa hv alanı yapılsa bıle şırketler oraya sefer planlamazlar. cunku şırketler ıcın karlılık ve verımlılık esastır. dılerım rızelı vatandaşlarımızn da bu ısteklerı yerıne gelırde onlarında gonullerı hoş olur .. şimdıden hayrılı olması dılegıyle..
  • hava alani gereksiz bir lux ama demir yolu kacinilmaz bir ihtiyactir karadinizin butunu icin turkiyenin tum sehirleri demir yolu ile birbirine baglansin bu yatirimin ekonomik katkisi karayolu hava yolundan daha fazladir
  • Rize'li bircok isadami var ve Rize'de para cok. Yapin kendi gucunuz ile bir meydan, ardindan kurun kendi havayolunuzu. Oldu bitti.
  • Güzelim Rize'yi mahvedecek bu zalim kafa.. ne yapacaksın havalimanını.. zaten 1 saat mesafede Trabzon havalimanı var.. Biz Ankara merkezden Esenboğa havalimanına normal şartlarda 1 saatte gidiyoruz hele trafik yoğun saatler de 1 saat 45 dak. sürüyor. siz burnunuzun dibinde Trabzon havalimanını kullanmak değil, denizi doldurarak muhteşem Rizeyi mahvetmeye çalışıyorsunuz. yazıklar olsun havalimanı isteyenlere.. sizin Rize sevginiz bu kadarmış..
  • bu nasıl bir meclis görüntüsü.. mahkeme salonu gibi .. başkan yüksekte , üyeler aşağıda .. sanki tbmm ..
  • Taktı bunlar, illa güzelim doğallı bozacaklar Rize de. 1 saatlik mesafedeki hava limanına gitmek zor geliyor ille Rize de istiyorlar hangi düzlüğe yapacaklarsa. Ankara da bile 30 dk sürüyor hava limanı ulaşımı il sınırlarındayken bizdemi or-an a çankaya ya hava limanı istesek. Rizeli ya bunlar bu hükümet oraya hava limanı yapmazsa bende adımı değiştiririm.

Rize İl Meclis Başkanı Hakan Gültekin başkanlığında yapılan toplantıya katılan Rize Kent Konseyi Başkanı İbrahim Hakkı Zırh, Kent Konseyi Havalimanı Çalışma Komisyon Başkanı Metin Topçu ve Demiryolları Komisyon Başkanı Hamit Turna, konseyin faaliyet gösterdiği alanlar ile havalimanı ve demiryollarıyla ilgili yürüttükleri çalışmalarla ilgili meclis genel kuruluna bilgi verdi. Rize Kent Konseyi'nin kurulduğundan bugüne kadar faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili meclise bilgi veren Kent Konseyi Başkanı İbrahim Hakkı Zırh, konsey olarak amaçlarının Rize’yi yaşanılabilir kentler sıralamasında üst basamaklara çıkarmak olduğunu, bu doğrultuda Rize’nin gelişimini yakından ilgilendiren konularda kamuoyu oluşturularak ilgili mercilere duyurulmasına katkı sağladıklarını söyledi.

Kent Konseyi Havalimanı Çalışma Komisyon Başkanı Metin Topçu, 61. Hükümet'in birçok kez açıkladığı 81 ili kapsayan 71 ilde hava limanı yapma projesinin olduğunu hatırlatarak “Türkiye 2023’e kadar 78 Milyon olan yıllık yolcu kapasitesini 400 milyona çıkaracak. Bu gelişmeden payını alamayan sadece 10 il olacak. Havalimanı olmayan 10 il içerisinde olmak istemiyoruz” dedi.

TRABZON HAVALİMANI'NDAN 2012 YILINDA 2 MİLYON 429 BİN 873 KİŞİ UÇAK YOLCULUĞU YAPTI

Hava taşımacılığındaki istatistiki bilgileri meclisle paylaşan Topçu, “Trabzon Havalimanı'ndan iç ve dış hatlar dahil olmak üzere 2012 yılında 2 Milyon 429 bin 873 kişinin uçak yolculuğu yaptı. Bu rakamın yüzde 35’i, yani 850 bin kişi Rize yolcusudur. Bu iki adet Konya, 2 adet Malatya veya 30 adet Tokat havalimanına eşdeğer bir yolcu potansiyelidir. Yapılan 19 bin 947 uçak seferinin yüzde 35’i, yani 6 bin 981 uçak seferinin Rize yolcusu için kullanıldığı anlamına gelir. Bu da günde 20 uçak anlamına gelir.19 bin 947 seferle pik noktaya ulaşan Trabzon Havalimanı için Ulaştırma Bakanlığı 200 Bin TL haritalama ve zemin etüt ödeneği ayırmıştır. Bu ödeneğin Trabzon Havalimanı yerine Rize Havalimanı yapımı için 2013 bütçesine konmasını sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

Kent Konseyi Demiryolları Komisyon Başkanı Hamit Turna, Karadeniz Demiryolu projesinin Batum’dan başlayarak, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Çorum, Çankırı, Kırıkkale, Bolu, Adapazarı, Sakarya ve İstanbul illerini kapsayan bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi:

“AB’de yapılan çalışmalar, aynı standartlardaki bir işi yapmak için gereken platform genişliğinin demiryolundan otoyola oranla yüzde 64 daha dar olduğunu göstermektedir. Saatte tek yönde 60 bin yolcu taşımak için 12 şeritli otoyol gerekirken, aynı miktardaki yolcuyu çift hatlı bir demiryolu ile taşımak mümkün. Bu verilerdeki talebi karşılayacak otoyol Km maliyeti 24 Milyon Dolar iken çift hatlı, elektrikli ve sinyalli demiryolu maliyetinin sadece 4 Milyon Dolar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca teknik ömrü otoyola göre 3 kat daha fazladır. Aynı zamanda bu proje yük taşımacılığı, trafik yoğunluğu, trafik kazaları, hava kirliliği, artan ulaşım talebi, enerji tüketimi, gürültü gibi günümüzdeki birçok önemli soruna çözüm sağlayacak.”

Meclis Başkanı Hakan Gültekin ise yaptığı konuşmada, toplantıya katılarak yaptıkları çalışmaları meclis üyeleriyle paylaşan Rize Kent Konseyi başkanı ve komisyon başkanlarına teşekkür etti. Rize’de kamuoyu oluşturmanın oldukça zor olduğunu ifade eden Gültekin, “Rize Kent Konseyi bu bağlamda en zor görevi üstlenmiş durumda. Konseyin, özellikle Havalimanı ve Karadeniz Demiryolu projeleriyle ilgili ilerleme kaydettiği bütün bilgileri sık sık basın aracılığıyla kamuoyuna paylaşılması sürece olumlu katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. İl Genel Meclisi olarak bu süreçte Konseyin yürüttüğü çalışmalarda üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isterim” şeklinde konuştu.

RİZE'DE GÜNDEM HAVALİMANI

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

halkdan53 ~ 11 yıl önce
rizeye havalimanını reva görmeyen rizeli başbakanlardır lütfen dürüst olalım bu güne kadar yapılabilirliği konusunda değil bir ön çalışma ve araştırma yapmak ,bu talepleri terslemişlerdir. rize büyük göç vermiş bir ildir, geleceğin doğa turiziminin bölgesindedir. her acıdan rizeye çok fayda sağlar . ama bizden bir halt olmaz. deniz uçağıymış, gerek yok biz paraşütlede ineriz rizeye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artvini kapsamalı ~ 11 yıl önce
Rizeye havaalanı derseniz komik oluyor. Ama Rize ile Artvin'in ortasına olursa mantıklı olur. Artvin'den, Ankara 980km İstanbul 1300km, İzmir 1559km... Hesap ortada... Ayrıca Artvin - Trabzon arası 233km dir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 11 yıl önce
rıze lı yetkılılerın hv lımanı konusundakı ısrarlı taleplerı karsısında artık soleyecek soz bulamıyorum..defalarca yazdım bolgede hv lım yapımı ıcın uygun arazı yok dıye..hv lımanı yer tesbıtlerı uzmanlık ısteyen bı konudur. once yer belırleyeceksın sonra harıta etudlerı yapacaksın manıa krıterlerıne bakarak degerlerın uygun olup olmadıgını anlıyacaksın. bu konular dışardan bakıpta şuraya yaparız demekle olmuyor ışte. her ılımız de bır hv alanının olmasını tabıkı her ınsan ıster. ama ıstıyorum dıyınce de bunun olup olamıyacagı konusunun teknık yonden etudu gerekır. ayrıca yolcu potansıyelı o hv alanına hareketlılık kazandırabılmek ıcın cok etken bır faktordur. bu saglanamzsa hv alanı yapılsa bıle şırketler oraya sefer planlamazlar. cunku şırketler ıcın karlılık ve verımlılık esastır. dılerım rızelı vatandaşlarımızn da bu ısteklerı yerıne gelırde onlarında gonullerı hoş olur .. şimdıden hayrılı olması dılegıyle..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
u ~ 11 yıl önce
hava alani gereksiz bir lux ama demir yolu kacinilmaz bir ihtiyactir karadinizin butunu icin turkiyenin tum sehirleri demir yolu ile birbirine baglansin bu yatirimin ekonomik katkisi karayolu hava yolundan daha fazladir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 11 yıl önce
Rize'li bircok isadami var ve Rize'de para cok. Yapin kendi gucunuz ile bir meydan, ardindan kurun kendi havayolunuzu. Oldu bitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
N egerek var ~ 11 yıl önce
Güzelim Rize'yi mahvedecek bu zalim kafa.. ne yapacaksın havalimanını.. zaten 1 saat mesafede Trabzon havalimanı var.. Biz Ankara merkezden Esenboğa havalimanına normal şartlarda 1 saatte gidiyoruz hele trafik yoğun saatler de 1 saat 45 dak. sürüyor. siz burnunuzun dibinde Trabzon havalimanını kullanmak değil, denizi doldurarak muhteşem Rizeyi mahvetmeye çalışıyorsunuz. yazıklar olsun havalimanı isteyenlere.. sizin Rize sevginiz bu kadarmış..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 11 yıl önce
bu nasıl bir meclis görüntüsü.. mahkeme salonu gibi .. başkan yüksekte , üyeler aşağıda .. sanki tbmm ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yuh ya.. ~ 11 yıl önce
Taktı bunlar, illa güzelim doğallı bozacaklar Rize de. 1 saatlik mesafedeki hava limanına gitmek zor geliyor ille Rize de istiyorlar hangi düzlüğe yapacaklarsa. Ankara da bile 30 dk sürüyor hava limanı ulaşımı il sınırlarındayken bizdemi or-an a çankaya ya hava limanı istesek. Rizeli ya bunlar bu hükümet oraya hava limanı yapmazsa bende adımı değiştiririm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000