03 Mayıs 2010, Pazartesi 13:07:03

"İlk Türk Astronotuyum" iddiası yalanmış!

Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Türk “bilim adamı” Serkan Anılır’ın doktora tezinin yüzde 40’ının çalıntı, “İlk Türk astronotuyum” iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı.
  • Biz bile üniversitedeyken yaptığımız ödevlerde, projelerde kaynak sunmasını biliyoruz. Ya caponlar çok salak bunu anlamadıkları için yada adam feci zeki =)
  • nerede bu devlet ? :)
  • e ben sana hiç rastlamadım uzaydaa ? bilirsin ben ilk Türk Kozmonotuyum ondan önce de ilk Türk çintronotuydum hakkaten yahu ne deniyordu çinlilerin ilk uzaya gidenlerine işte ondan oldum bundan sonraki hedefim eger bir gün uzaya araç gönderirse ilk Türk Türktronot olucam.. :P
  • manevi degerlerimiz saygınlıgımız kalmadı ugraş didin bir din gil çıkıp bütün memleketi rezil ediyor bu utanmazı ne memlekete almak lazım nede iş vermek lazım......
  • Şu anda özel bir havayolumuzda Kaptan pilotluk eğitiminde olan, elinde lise diploması dahi olmayan ,bırakın üniversiteyi, en az 2000 uçuş saati fazladan yazılmış, birçok belgeleri sahte, gittiği uçuş okulu aslında yalan olan bir pilot var. Kendisi yurddışında kalmaktaydı. Dolayısıyla ordan getirdiği sahte belgeleri kimse kontrol etmeden kabul ettiği için bunların olması normal. Durun bakalım daha neleri çıkacak!
Tokyo Üniversitesi, “130 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşamadık” diyerek Anılır’ı işten attı, doktorluk unvanını iptal etti

Vatan gazetesinden Uğur Koşbaş'ın haberine göre, dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olan Japonya’nın en prestijli okulu Tokyo Üniversitesi’nde “Türk bilim sahtekarı” şoku yaşanıyor.

“Uzay Asansörü” adlı projesiyle Japon ve dünya basınına konu olan, NASA’da iki yıl astronotluk eğitimi alarak “İlk Türk astronot” olduğu iddiasıyla ortaya çıkan Serkan Anılır, Japonya’yı karıştırdı. 2003 yılında Tokyo Üniversitesi’ne verdiği doktora tezinin yüzde 40’ı “aşırma” çıkınca bir anda ülkede bilim dünyasının tüm şimşeklerini üzerine çekti. Anılır’ın Türk Ulaştırma Bakanlığı’nın kendisini NASA’ya gönderdiğine dair belgenin de sahte olduğunun belirlenmesinin ardından yardımcı doçent olarak görev yaptığı Tokyo Üniversitesi, 37 yaşındaki Türk’ün doktora tezini iptal etti, üniversite ile ilişiğini kesti. Rektör Junichi Hamada, Yomiuri Shimbun gazetesine yaptığı açıklamada, “Şok içindeyiz. Bu inanılmaz bir durum. 130 yıllık tarihimizde hiçbir doktora tezini iptal etmedik, kimseyi görevden atmadık” dedi ve Anılır’ın doktora tezini kabul eden heyet hakkında da soruşturma açıldığını duyurdu. Anılır’ın internet sitesinde yayınladığı astronot fotoğrafının da fotomontaj olduğu ortaya çıktı. Illinois Üniversitesi ve İTÜ mezunu olduğunu belirten Türk’ün, bu okullarla da bir ilişiği olmadığı tespit edildi.

TÜRKİYE'YE DÖNDÜ
2001 yılında kendisiyle Tokyo Üniversitesi’nde eğitim aldığını söyleyen bir Türk okul arkadaşı, “Onun bir yalancı olduğunu herkes bilirdi. Ama yalanlarıyla çok eğlenirdik. Bir keresinde odasında sahte bir NASA kimliği hazırlarken bile gördük. Bu yalanlarının eninde sonunda başına bir bela açacağı belliydi” dedi. Gelişmeler üzerine daha önce Anılır’ı yere göğe sığdıramayan Japon basını özür yazıları yayınladı. Japonya Uzay Geliştirme Ajansı da, Anılır’a ait olmadığını tespit ettiği 4 makalesini kronolojik listeden çıkardı. Anılır’ın kitabını basan yayınevi ise kitabın basımını durdurduğunu açıkladı. Hakkında belgede sahtecilik, intihal ve nitelikli dolandırıcılıktan soruşturma açıldı. Fahri Büyükelçilik yaptığı Wakayama vilayeti Kushimoto ilçesi verdiği bu fahri elçilik ünvanını geri aldı. Anılır, hakkındaki bu olayların ardından Japonya’dan ayrılarak Türkiye’ye geri döndü.

BEN ZATEN BIRAKACAKTIM!
Anılır, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Ben zaten işi bırakmak için başvurmuştum” ifadesini kullandı: Bir doktora öğrencisi olarak yazdığım ilk tezdi. O yüzden de alıntı yaptığım yerlere numara verip kaynak belirtme olayından haberim yoktu. Basit bir hatamdan kaynaklandı. Zaten işten ayrılmak için başvurmuştum. Astronot fotoğrafı da Houston’da eğlence için yapılmış bir fotomontajdı, biyografimde yer vermek hataydı.

ANILIR’DAN İNCİLER
İşte Anılır'dan inciler...Astronotum, olimpiyat şampiyonuyum, yazarım

* Türkiye’nin ilk resmi astronot adayı olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından NASA’ya gönderildim. 2 yıl astronotluk eğitimi aldım. (Belge ve fotoğrafı sahte çıktı)

* Beni NASA’ya Türk Hava Kuvvetleri Komutanı tavsiye etti.

* Türk Milli Kayak Takımı’nda yer aldım. Olimpiyat madalyası kazandım.

* Illinois Üniversitesi ve İTÜ mezunuyum. (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunu)

* 2003 Sapacean Uzay Konferansı’nda bildiri sundum. (Katılımcı bile değildi)

* Japon Uzay Fiziği Departmanı Başkanıyım. (Öyle bir departman yok)

* Amerikan Onur Madalyası sahibiyim. (Birkaç bin dolara satın alınabilen bir ödül çıktı)

* Tokyo Üniversitesi’nin ilk yabancı yardımcı doçentiyim. (Başka birçok yabancı yardımcı doçent görev yapmış)

TÜRK BASININI DA KANDIRDI

Anılır, Türkiye’de birçok bilim konferansında katılımcı olarak yer aldı. Birçok TV kanalına röportaj verdi. İşte Türk basınında şimdiye kadar Anılır ile ilgili çıkan haberlerin başlıklarından örnekler:

* Japonya’daki süper beynimiz.

* İlk Türk astronot adayı

* Türk Bilim Adamı’nın Uzay Asansörü: ATA

* Uluslararası alanda yıldızı parlayan Türk bilimadamı

* Japonlar’ın Türk samurayı

* O Türkiye’nin gönüllü turizm elçisi
 

"İlk Türk Astronotuyum" iddiası yalanmış!

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 14 yıl önce
Biz bile üniversitedeyken yaptığımız ödevlerde, projelerde kaynak sunmasını biliyoruz. Ya caponlar çok salak bunu anlamadıkları için yada adam feci zeki =)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
nerede bu devlet ? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
e ben sana hiç rastlamadım uzaydaa ? bilirsin ben ilk Türk Kozmonotuyum ondan önce de ilk Türk çintronotuydum hakkaten yahu ne deniyordu çinlilerin ilk uzaya gidenlerine işte ondan oldum bundan sonraki hedefim eger bir gün uzaya araç gönderirse ilk Türk Türktronot olucam.. :P

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
manevi degerlerimiz saygınlıgımız kalmadı ugraş didin bir din gil çıkıp bütün memleketi rezil ediyor bu utanmazı ne memlekete almak lazım nede iş vermek lazım......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Şu anda özel bir havayolumuzda Kaptan pilotluk eğitiminde olan, elinde lise diploması dahi olmayan ,bırakın üniversiteyi, en az 2000 uçuş saati fazladan yazılmış, birçok belgeleri sahte, gittiği uçuş okulu aslında yalan olan bir pilot var. Kendisi yurddışında kalmaktaydı. Dolayısıyla ordan getirdiği sahte belgeleri kimse kontrol etmeden kabul ettiği için bunların olması normal. Durun bakalım daha neleri çıkacak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000