03 Nisan 2010, Cumartesi 13:58:58

Havaalanı projesi hayal olunca...

Edirne'nin Süloğlu İlçesi'ne bağlı Demirhanlı Köyü'ne yapılması planlanan Edirne Havaalanı Projesi aradan geçen 15 yılda gerçekleşmeyince 1035 dönümlük arazi satışa çıktı.
  • Sizin orada soğuk su akan çeşme yok mu? Siz bu mera işinin üzerine bol bol su için oradan. Bu iş bitmiştir. Kim bilir kime gidecek.

1951 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca arazinin kendilerine mera olarak tahsis edildiğini söyleyen Köy Muhtarı Sadullah Biçen, “Meramızı istiyoruz. Geri almak için imza kampanyası başlattık ve bu imzaları valilieğe verdik. Eğer buraya havalimanı yapılmayacaksa meramızı istiyoruz” dedi.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 15'inci Tarım Komisyonu, 1951 yılında havaalanı yapılması planlanan alanı Demirhanlı Köyü Muhtarlığı'na mera olarak tahsis etti. Ancak o zamanın muhtarlık tarafından tapu işlemleri yapılamadı. Hazine, Edirne'ye 14 kilometre uzaklıktaki 153 haneli Demirhanlı Köyü sınırları içindeki 1035 dönümlük mera olarak kullanılan alanı havaalanı yapımı için Ulaştırma Bakanlığı'na 25 Eylül 1997 tarihinde tahsis etti. Açılan ihaleyi ‘Öztürkler İnşaat Sanayii ve Ticaret A.Ş.' kazandı. Projede, 16 Ekim 1997 tarihinde başlanan havaalanı inşaatının 16 Ekim 1999 tarihine kadar bitirilmesi planlandı. Projeye göre, inşaata önce 2 bin 105 metrelik pistin yapımıyla başlandı. Tamamlandığında 100 kişilik uçakların inip- kalkmasına olanak sağlayacak stol tipi havaalanının 20 Eylül 1999 tarihine kadar sadece pist için dolgu çalışması yapıldı. Ardından ödenek 565 bin TL'lik ödenek bitince inşaat durdu.

Havaalanı yapılmak istenenen ancak 15 yılda sadece pist dolgusu yapılan alan Edirne Defterdarlığı tarafından satışa çıkarıldı. Demirhanlı Köyü halkı ise bu alanın satılmasına karşı çıkarak yeniden kendilerine mera olarak verilmesini istiedi.

(Milliyet)

Havaalanı projesi hayal olunca...

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
Sizin orada soğuk su akan çeşme yok mu? Siz bu mera işinin üzerine bol bol su için oradan. Bu iş bitmiştir. Kim bilir kime gidecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000