24 Haziran 2011, Cuma 08:20:21

DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ ŞOK İDDİA!

Rusya'da düşen uçakta ölen 44 kişi arasında, İran'daki Buşehr nükleer santralında çalışan 5 Rus uzman bulunduğu belirtildi...
Rusya'da düşen uçakta ölen 44 kişi arasında, İran'daki Buşehr nükleer santralında çalışan 5 Rus uzman bulunduğu belirtildi. Eski örnekleri işaret eden yetkililere göre, İran'ın nükleer programlarında çalışan uzmanlar esrarengiz kazalara kurban gidiyor.

Pazartesi günü Rusya'da meydana gelen uçak kazasında yaşamını yitiren 44 kişinin arasında 5 Rus nükleer uzmanın bulunduğu ortaya çıktı. Moskova'dan Petrozavodsk'ye giden Tupolev-134 tipi uçağın inişe geçtiği sırada elektrik tellerine çarparak, havalimanını karanlıkta bıraktığı ve pilotun yanlışlıkla otoyola indiği sırada, uçağın ikiye parçalanarak ateş aldığı açıklanmıştı.

İsrail gazetesi Haaretz'in haberine göre, Rusya'nın en önemli nükleer uzmanları olarak görülen bu 5 bilim insanı, İran'ın Buşehr nükleer santralının yapımında çalışıyordu. Rus yetkililer, Sergei Rizhov, Gennadi Benyok, Valeri Lalyn ve Nicolai Tronov'un, santralın tasarımını gerçekleştirdiklerini, Andrei Tropinov'un ise nükleer teknoloji uzmanı olarak görev yaptığını belirtti. İran'ın nükleer programında önemli görevler üstlenen bilimadamları son yıllarda esrarengiz kazalara kurban gidiyor. 2007'de gaz zehirlenmesinde öldüğü belirtilen nükleer uzmanı Ardeşir Hasanpur'u İsrail istihbarat örgütü MOSSAD'ın öldürdüğü iddia edilmişti. Tahran'da 2010'da aynı gün nükleer fizikçi Macid Şahriari ile Feridun Abbasi araçlarında ayrı ayrı bombalı saldırıya uğramışlardı. Yine nükleer uzman Mesut Ali Muhammedi de bombalı saldırının hedefi olmuştu. İran bu saldırıların arkasında İsrail'in olduğunu belirtiyor.
 
'Uçan tabut' ıskartada
 
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Tupolev tipi Sovyet yapımı uçakların önümüzdeki yıllarda aşamalı olarak ıskartaya çıkarılacağını söyledi. Pazartesi günkü kazanın nedeninin pilot hatası olduğunun tahmin edildiğini belirten Medvedev, yine de Ulaştırma Bakanlığı'na Tu-134 tipi uçakların tümünün uçuşlardan men edilmesi talimatı verdiğini belirtti. Tupolevler sık sık kaza yaptıkları için 'uçan tabut' olarak nitelendiriliyor.
 
İranlılar da öldürüldü
 
Rus yetkililer, yolcular arasında bulunan 5 nükleer uzmanının İran'da yapılan Buşehr nükleer santralının yapımında önemli görevler üstlendiğini belirterek, son bir yıl içinde İranlı nükleer uzmanların da benzer kazalara kurban gittiğine dikkat çekti.
Akşam
DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ ŞOK İDDİA!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000