02 Aralık 2013, Pazartesi 15:12:00

'BATININ KAYGISI 3. HAVALİMANI'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, İstanbul’a yapılacak olan 3’üncü havaalanının Batı’yı kaygı içerisine soktuğunu söyledi.
  • inanmak :D gördül masalı yapılıyor
  • Sadece batidaki batililar olsa neyse içimizdeki batililarda isin iptal'i pesinde
  • dünyada üretmeden kalkınabileceğini inanan tem milletiz sanırım :) abd, japonya, almanya, ingiltere, rusya, çin, kore... bunlar üretmiyor. bunlar limanlarını, fabrikalarını, yollarını, rafinerini, madenlerini satıyor öyle kalkınıyorlar. üretmiyorlar. aldığın hemen her şeyi bu yukarıda yazanlar üretmiyor gökten zembille düşüyor. bu sebeple biz hizmet sektörüne bağlı hiç halt üretmeyen havalimanları kurarak rahat rahat gelişir kalkınırız. ığdıra hakkariye yüzlerce milyon liraya fabrikalar değil havalimanları kurmalıyız. zembille gükten düşen şeyler bu alanlara iniş yapacak. sonumuzu hiç hayırlı görmüyorum.
  • Hala bu masala inanlar var mı ? Bu kadar parayı nereden bulacaklar ? Kim kredi verecek ? İnşaat vs. İyi masallar.
  • İstanbul' a dunyada esi ve benzeri olmayan bir havalimani terminali yapilmasindan yanayim. Bayragimiz 40 bin feet den net olarak gorunmeli... Tasarimi tamamen ozgun ve copy/past olmamali. - http://www.youtube.com/watch?v=qtA8loKYS8M&feature=youtube_gdata_player Turkiye icin, Bayragimiz icin haydi havaciliga gonul verenler... Linki incelemenizde fayda var... Dunyada esi ve benzeri yok. Tum ihale kriterlerine uygun... You tube' da: İST_AYYILDIZ AIRPORT olarak da arayabilirsiniz.
  • Hamaset edebiyati 10 kusur yildir yapilanlarin hepsi mi gaz ile yapildi ?? Biraz tesekkur etmeyi bilelim...
  • Camarotha Yanıt Kimse Marmaray'a karşı çıkmadı, hatta çok geciktiği söylendi. Acilen ikinci tren geçişinin 1. Boğaz Köprüsü civarında tüp olarak planlanması da söyleniyor. Köprüler tuzağı 1970'lerin başından beri söylendi ve ne kadar doğru olduğu bugün ortada. Yaptıkları yenisi gerekiyor. Yapımı döviz kaybı, kullanımı ayrı bir kayıp. Nedeni ülkenin demiryolu yerine, asfaltından otomotivine mazotundan köprü teknolojisine dışa bağımlı hale gelmesi. Tarihi kentin karayolu trafiğine göre gelişmesi, tarihin ve doğanın yok edilmesi de cabası. Marmaray'a geri dönersek, orada kritize edilen Ecevit'in başlattığı bir projeye, vatan haini Abdülhamit ve Tayyip Bey'in seçim propagandasının karıştırılması. Son nedenle yeterli testler yapılmadan(çimento torbaları ve kum yüklenen vagonlarda yapılır) insanların kobay olarak kullanıldığı trenler sefere çıkarıldı. Trenler tünellerde kaldı. Kalınca da insanlar alarm kollarını çekince bir de suçlandı. Lütfen para ve çıkar karşılığı Hükümete yakın mesaj atarak kamuoyu oluşturmaya çalışmayın. Kimse yemiyor artık.
  • 3. köprü 3. havalimanı kanal İstanbul projelerinin hepsine karşı çıkarlar neden tıpkı zamanında Boğaziçi köprüsü için ne gerek vardı lüzumsuz diyenler hepsi aynı mantalite.. marmaraya karşı çıkanlar gibi Üsküdar sirkeci hattı bu sabah açıldı kaç dak. karşıya geçildi 5. dak sürdü yaklaşık ya.. devam edin devam..
  • iş havalimanı yapmakla kalsa bütün kediler ciğerci olurdu.
  • Arkadaşlar gaz haberi yapmayalım. Bu projenin birçok sorunu olduğunu herkes biliyor. Yapımı bir dert, kapasitesi başka bir dert. Bu havalimanını yapsanız dahi yıllık 100 milyon yolcu kapasitesini geçemiyor. Ne yapacaksınız, Bulgaristan hava sahasınnda mı kullanacaksınız? Seçimler öncesi burada bile gaz..

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, İstanbul’a yapılacak olan 3’üncü havaalanının Batı’yı kaygı içerisine soktuğunu söyledi.

Havacılıkta transfer merkezinin İstanbul olacağını belirten Müsteşar Habip Soluk, “Havacılık bir ticarettir. Fısıltı gazetelerinden yayıldığı kadarıyla Batı’yı bizim üçüncü havaalanımız oldukça ticari kaygının içerisine soktuğu söyleniyor. Gerçek payı olabilir. Çünkü transfer merkezi İstanbul olacaktır” dedi.

Amerika’da olan havacılık merkezinin 1995 yılından sonra Batı’ya kaydığının altını çizen Soluk, şöyle konuştu:

“Havacılık sektöründe yapılan yasal düzenlemeler ile sektör dünya havacılık sivil örgütlerinin tahmin ettiği 2015’i biz 2005 yılında yakaladık. Arkasından üçüncü havaalanı ile dünyanın en büyük havaalanını inşa etmeye koyulduk ve üçüncü havaalanımızın inşası İstanbul’da olacak. 1995’ten önceki havacılık merkezinin ticareti Amerika’daydı. Bu 95 yılından sonra Batı’ya kaydı. Şuanda Türkiye’ye kaymış durumda. İnşallah uzun süre Türkiye’den daha uzak doğuya kaymadan kalacaktır diye düşünüyoruz. Üçüncü havaalanımız özellikle transfer yolcusunda Türkiye’ye çok büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca 60 noktaya bizim İstanbul 3. havaalanımızdan ya da ülkemizin herhangi bir havaalanından kalkıldığında 3 saatlik uçuş ile rahatlıkla varılacaktır.”

'BATININ KAYGISI 3. HAVALİMANI'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

dadada ~ 6 yıl önce
inanmak :D gördül masalı yapılıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O EM ~ 8 yıl önce
Sadece batidaki batililar olsa neyse içimizdeki batililarda isin iptal'i pesinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tyler ~ 8 yıl önce
dünyada üretmeden kalkınabileceğini inanan tem milletiz sanırım :) abd, japonya, almanya, ingiltere, rusya, çin, kore... bunlar üretmiyor. bunlar limanlarını, fabrikalarını, yollarını, rafinerini, madenlerini satıyor öyle kalkınıyorlar. üretmiyorlar. aldığın hemen her şeyi bu yukarıda yazanlar üretmiyor gökten zembille düşüyor. bu sebeple biz hizmet sektörüne bağlı hiç halt üretmeyen havalimanları kurarak rahat rahat gelişir kalkınırız. ığdıra hakkariye yüzlerce milyon liraya fabrikalar değil havalimanları kurmalıyız. zembille gükten düşen şeyler bu alanlara iniş yapacak. sonumuzu hiç hayırlı görmüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnanmak ~ 8 yıl önce
Hala bu masala inanlar var mı ? Bu kadar parayı nereden bulacaklar ? Kim kredi verecek ? İnşaat vs. İyi masallar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST_AYYILDIZ AIRPORT ~ 8 yıl önce
İstanbul' a dunyada esi ve benzeri olmayan bir havalimani terminali yapilmasindan yanayim. Bayragimiz 40 bin feet den net olarak gorunmeli... Tasarimi tamamen ozgun ve copy/past olmamali. - http://www.youtube.com/watch?v=qtA8loKYS8M&feature=youtube_gdata_player Turkiye icin, Bayragimiz icin haydi havaciliga gonul verenler... Linki incelemenizde fayda var... Dunyada esi ve benzeri yok. Tum ihale kriterlerine uygun... You tube' da: İST_AYYILDIZ AIRPORT olarak da arayabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Hamaset edebiyati 10 kusur yildir yapilanlarin hepsi mi gaz ile yapildi ?? Biraz tesekkur etmeyi bilelim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamaset Edebiyatı-3 ~ 8 yıl önce
Bu iktidarın ne yaptıklarını ayrıca tartışırız. Ama asıl asıl soru şu: birşeyler yaparken parayı kendi ceplerinden mi veriyorlar?. Bizim vergilerimizle yapıyorlar.. Ve bunları yaparken gemicikler filo oluyor vasıfsız kızlar danışman olarak 52.OO0 TL maaş alıyor... Yani hizmet edenler o arada kamunun parasının ne kadarını kendilerine ve etraflarına aktarıyorlar.. "Android Uygulaması" siz de 52.000 TL maaş alabiliyor musunuz?
Hamaset Edebiyatı-3 ~ 8 yıl önce
Yok birde kendi ceplerinden verselerdi!?? Bunlar tartisilmasi cok basit seyler.. Bizim vergilerimizle yapiliyor diyorsun kendi agzinla 10 yil öncesi bizim vergileri napiyordu peki? topyekünmü yeyip yedirdi?
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Camarotha Yanıt Kimse Marmaray'a karşı çıkmadı, hatta çok geciktiği söylendi. Acilen ikinci tren geçişinin 1. Boğaz Köprüsü civarında tüp olarak planlanması da söyleniyor. Köprüler tuzağı 1970'lerin başından beri söylendi ve ne kadar doğru olduğu bugün ortada. Yaptıkları yenisi gerekiyor. Yapımı döviz kaybı, kullanımı ayrı bir kayıp. Nedeni ülkenin demiryolu yerine, asfaltından otomotivine mazotundan köprü teknolojisine dışa bağımlı hale gelmesi. Tarihi kentin karayolu trafiğine göre gelişmesi, tarihin ve doğanın yok edilmesi de cabası. Marmaray'a geri dönersek, orada kritize edilen Ecevit'in başlattığı bir projeye, vatan haini Abdülhamit ve Tayyip Bey'in seçim propagandasının karıştırılması. Son nedenle yeterli testler yapılmadan(çimento torbaları ve kum yüklenen vagonlarda yapılır) insanların kobay olarak kullanıldığı trenler sefere çıkarıldı. Trenler tünellerde kaldı. Kalınca da insanlar alarm kollarını çekince bir de suçlandı. Lütfen para ve çıkar karşılığı Hükümete yakın mesaj atarak kamuoyu oluşturmaya çalışmayın. Kimse yemiyor artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tru ~ 8 yıl önce
Chp nin neden hiçbir zaman iktidar olamayacağını bundan daha güzel açıklayamazdınız, tebrikler. Kendin hiç inanabiliyor musun bu yazdığın saçmalıklara? Bir şeyi doğru söyledin yalnız, kimse yemiyor artık..
camaroth ~ 8 yıl önce
3. köprü 3. havalimanı kanal İstanbul projelerinin hepsine karşı çıkarlar neden tıpkı zamanında Boğaziçi köprüsü için ne gerek vardı lüzumsuz diyenler hepsi aynı mantalite.. marmaraya karşı çıkanlar gibi Üsküdar sirkeci hattı bu sabah açıldı kaç dak. karşıya geçildi 5. dak sürdü yaklaşık ya.. devam edin devam..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erdal ~ 8 yıl önce
3 köprü'ye zamaninda RTE kendiside karsi cikti. Sen neden bahsediyorsun? Bati dünyasi herzaman karsi gelmistir. Bir tek bu projeye degil. Simdilik 3. havalimani projesi durduruldu. Bu yüzden Atatürk hv. da yeni bir pist yapiliyor.
Erdal'a ~ 8 yıl önce
öyle yeni pistle falan olacak sey degil bunlar. Ucaklar ard arda inip kalkiyorlar. Nereye kadar bu böyle devam eder? 3.Havalimani sart bu sehre..
eagle ~ 8 yıl önce
iş havalimanı yapmakla kalsa bütün kediler ciğerci olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamaset Edebiyatı ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar gaz haberi yapmayalım. Bu projenin birçok sorunu olduğunu herkes biliyor. Yapımı bir dert, kapasitesi başka bir dert. Bu havalimanını yapsanız dahi yıllık 100 milyon yolcu kapasitesini geçemiyor. Ne yapacaksınız, Bulgaristan hava sahasınnda mı kullanacaksınız? Seçimler öncesi burada bile gaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK ~ 8 yıl önce
100 Milyon cokmu az??
Hamaset Edebiyatı-2 ~ 8 yıl önce
10 milyar dolar yatırıma değer mi? Uçak mı üretiyorsunuz da satacaksınız, yoksa Jet A1 mi satacaksınız? Havayolu ağını büyüteceksiniz de ne olacak? Katma değeri ne? vs vs ..
ayıp ~ 8 yıl önce
Bu dar görüş varya ülkeyi 2000 Yılına kadar bir adım ileri getirmedi. yatırılan parayı sen ne düşünüyorsun.özel sektör girmiş riske.aynı düşünce sabiha gökçen içinde vardı.sonuç ne oldu 2. psiti yapıyorlar. siz ne yiyip içiyorsunuz anlamıyorum nasıl böyle düşünce yapısı gelişiyor sizde.3. havalimanının içindeki dükkan sayısı kiracı sayısı bile büyük bir gelir olacak.her acenta orda ofis açmak için sıraya girer şu anda atatürk havalimanında acenta açmak için 40 firma sırada bekliyor.neyin kafsını yaşıyorsunuz siz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000