01 Temmuz 2013, Pazartesi 09:51:20

THK YERLİ UÇAKTAN SONRA HİBRİT ARABAYA TALİP

Türk Hava Kurumu Üniversitesi akademisyenleri bir büyük projeye daha imza attılar. Mühendislik Fakültesi Yenilebilir Enerji Araştırma Laboratuvarı’nda yapılan çalışmada, Türkiye’nin ilk hibrit dizel-hidrojen aracını geliştirdi.
  • bireysel gazla calisan bisiklet de yapılmasi, aslan bilimadamlari yav
  • Yaaa ilk gazlı biberli osmanot ben olucamm kimseye kaptırmam !!
  • Yakinda lpg li uzay gemisi yaparlar ancak shgm ve diger gucler engellemeseler!
  • Bu akademisyenlerimizi başka ülkeye kaptırmayalım gelişmemizi istrmeyen bir dış güç muhakkak vardır hehehe

“Çeşme Suyuyla Hidrojen Üretilen Sistem geliştirildi”

Türk Hava Kurumu Mühendislerinin yaptığı çalışmayla, motora istenilen oranda gönderilen hidrojen sayesinde yanan yakıtın yüzde 30’u azaltılıyor. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, 2 yıllık projenin sona geldiğini söyledi. Rektör Ban, “Mühendislik Fakültemiz öğretim üyelerinin çalıştığı bir projeydi. Çeşme suyuyla hidrojen üretilecek. Hidrojen üretmek için gerekli enerji egzos atık ısısından elde edilecek. Aracın içinde hidrojeni depolamıyoruz. Gaz tankı yok. Aracın içinde üretirken, gerekli enerjiyi de aracın içinden sağlıyoruz. Akademisyen arkadaşlarımı böyle bir araştırmayı başarı ile sonuçlandırdıkları için kutluyorum. Üniversite olarak AR-GE’ye her zaman, her koşulda önem verdiğimizin altını çizmiştik. Bu başarılarımıza öğrencilerimizde ortak olmuştur. Genç üniversitemizin uluslararası boyutta patent başvuruları yapacak yeniliklere imza atması bize gurur vermiştir” dedi. .

6 Kişilik Akademisyen Grubu Çalıştı

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği’den Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin’in başında bulunduğu projeye tam 2 yıl emek verildi. Dr. Şahin, “Dünyada ilk kez eksoz atık ısısından üretilen elektrik hidrojen üretiminde kullanıldı. Hidrojen üretmek için ise yalnızca çeşme suyuna ihtiyaç oluyor. Böylece aracın dizel yanında belirli miktarda su tüketimi oluyor. Ayrıca bu otomobilden çıkan atık gazların yüzde 80’i azalıyor. Çevreci ve yeşil bir teknoloji yaptığımız çalışma. Otobüslerde ve şehir içi ulaşımda aynı sistem başarı ile uygulanabilecektir. Motor dizaynı değişirse yakıtın yüzde 70’i sudan karşılanabilir.  Aracın testlerinin yapılacağı alt yapının Üniversitede bulunması oldukça önemli. Dünyada ilk kez, motora gönderilecek hidrojen yakıtı aracın içerisinde normal sudan üretebilecek. Bu üretim için gerekli enerjiyi egzoz atık ısısından elde eden bir sistemin geliştirilmiş olmasının gururunu yaşıyoruz ve imkan verildiğinde Türkiye’nin yeni nesil aracını yapmaya da talibiz” diye konuştu.

THK YERLİ UÇAKTAN SONRA HİBRİT ARABAYA TALİP

Facebook Yorum

Yorumlar

yakindir ~ 9 yıl önce
bireysel gazla calisan bisiklet de yapılmasi, aslan bilimadamlari yav

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osmanot ~ 9 yıl önce
Yaaa ilk gazlı biberli osmanot ben olucamm kimseye kaptırmam !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uzaya! ~ 9 yıl önce
Yakinda lpg li uzay gemisi yaparlar ancak shgm ve diger gucler engellemeseler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dikkayt ~ 9 yıl önce
Bu akademisyenlerimizi başka ülkeye kaptırmayalım gelişmemizi istrmeyen bir dış güç muhakkak vardır hehehe

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000