23 Mart 2016, Çarşamba 10:32:59

Ahmet Karaman'dan yerli savaş uçağı açıklaması

THY Teknik AŞ Genel Müdürü Karaman,"Bizim yapacağımız, düşündüğümüz savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak. Bundan sonra tamamen pilotlu hava aracı kalmayacak dünyada" dedi.
  • Vallahi bravo,ıste havacılık budur...helallll....
  • Savas ucaklari yapmak Icin tebrik ediyorum. Eger yaparsaniz buyuk mucize cunku. Teknik adam ve alt yapiyok
  • Allah başımızdan eksik etmesin Ahmet beyi
  • Kendi bile inanmamiştir söylediklerine .......
  • Bir yerden başlamak gerekiyor artık tebrikler
  • Bu arada son insanlı savaş uçağını biz yapabiliriz doğru, 100 sene sonra falan yaparsak, son insanlı savaş uçağı bizimki olur. Atatürk'ün yaptığı devrimler, yenilikler, örneğin Köy Enstitüleri, Amerikan yörüngesine giren sağcı hükümetler tarafından anında yok edilmiş. 1950 yıllından sonra adeta Türk insanının genetiği ile oynanmıştır. Uçak fabrikaları, köy enstitüleri kapatılmış, eğitim sığlaştırılmıştır. Adnan Menderes ile başlayan yıkım günümüzde son hız devam etmektedir. 25 sene önce dünyada tarım, hayvancılık her yönden kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan Türkiye, artık hayvanı, bulguru, pirinci geçtim, SAMAN ithal etmektedir. Artık uçak yapacaz, uzay gemisi yapacaz popülist propagandalara kanmamak zamanıdır. Mühim olan o uçağı değil, motorunu, onun içindeki bilgisayarı yapmaktır. Sen gidip Kore uçağını modifiye et, hürkuş olsun, Alman firmasını satın al Dornier RJ-328 olsun sana Türk uçağı TRJ-328, Caddilac BLS'yi modifiye et Türk arabası de. Yazık günah !
  • Evet bizimkiler de insansız şehit, terminatör-5000. Biraz gerçekçi olun, henüz oraya gelmedik. İHA insansız hava araçları, yerden operatör kumandasıyla çalışırlar. Yani pilotları yerdedir. Bunların yapabilecekleri limitlidir. Hadi bizim askerimiz şehit oluyor, polisimiz şehit oluyor. Amerika'nın da bir sürü kaybı var, yakın zamanda bu teknolojiler artacak ama henüz o zamanda değiliz.
  • f35'in çöp proje olduğu başından beri biliniyordu da gazı almak için gizlendi. insanlı savaş aracı kalmadı artık. tank top tüfek hepsi insansız!!!

THY Teknik AŞ Genel Müdürü Ahmet Karaman,"Bizim yapacağımız, düşündüğümüz savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak. Bundan sonra tamamen pilotlu hava aracı kalmayacak dünyada." dedi.

Gebze Belediyesince Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Karaman, asıl görevlerinin THY filosunun bakımını yapmak olduğunu belirterek, filodaki 300 uçak ile diğer ülkelerinden gelen uçakların bakımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçen yıl 1,2 milyar dolar ciro yaptıklarını ifade eden Karaman, bunun 300 milyon dolarının yurt dışından gelen uçaklarının bakımından elde edildiğini kaydetti.

Karaman, dünyadaki 7. büyük uçak bakım merkezi konumunda yer aldıklarını dile getirerek, “İdealimiz, birkaç yıl içinde ilk 5’e girmek. İlk 5’in üzerine çıkmak biraz zor ama onu da deneyeceğiz. İlk 5 çıkamamanın tek nedeni insan gücü. İmalat sanayinde son yıllara kadar bir iş gücümüz yoktu fakat son 3-5 yıldır koltuk ve uçak mutfağı imalatına başladık. Bu konuda Airbus ve Boeing’in imalatçılara sunduğu listede varız.” diye konuştu.

Boeing ile çalışmalarının sürdüğünü ve yakında farklı imalat sektörlerine de gireceklerini anlatan Karaman, uçağın parçalarının farklı ülkelerde üretildiğini daha sonra bunların taşınarak birleştirildiğini bildirdi.

Karaman, uçak teknolojisinin birçok sektörü de peşinden sürüklediğini belirterek, şöyle devam etti:,

“Havacılıkla ilgili şunu düşünmeyelim, ‘Nasıl olsa uçağı ucuza veriyorlar.’ Bunu düşündüğümüzde biz 1920-1930’larda uçak yaparken, şimdi uçak alıyoruz. Uçağı yaparken bizim derdimiz uçağı yapıp satmak değil, onun teknolojisini takip etmektir. Bizim yapacağımız, düşündüğümüz savaş uçağı belkide son insanlı savaş uçağı olacak. Bundan sonra tamamen pilotlu hava aracı kalmayacak dünyada. Fakat bir yerden başlamamız lazım, bizim bu teknolojiyi geliştirmemiz lazım. İnsan gücünü yetiştirmemiz lazım.”

THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, 300 olan uçak sayısının, satın alacakları 300 uçakla 600'e çıkaracaklarını söyledi.

Tokel, 2003 yılından beri THY'nın yıllık büyüme oranının yüzde 17 olduğunu ifade ederek, "Bu, yolcu sayısının her sene yüzde 17 artması demek. Bir zamanlar Avrupa'da sonuncu sıradayken, mart ayı itibarı ile THY birinci durumda. THY, dünyada da en büyük Network'a sahip olan havayollarıdır." diye konuştu.

THY'nın misyoner bir kuruluş olduğunu ifade eden Tokel, Türkiye Cumhuriyeti'nin ideallerini, hedeflerini, ekonomik rakamlarını, herşeyini taşımakla görevli olduğunu, dolayısıyla THY olabildiğince büyümek durumunda olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Gebze Belediye Başkan Vekili Nilay ayran, Karaman ve Tokel'e programın anısına tablo hediye etti.

Ahmet Karaman'dan yerli savaş uçağı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

turkısh ~ 6 yıl önce
Vallahi bravo,ıste havacılık budur...helallll....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seo paulo ~ 6 yıl önce
Savas ucaklari yapmak Icin tebrik ediyorum. Eger yaparsaniz buyuk mucize cunku. Teknik adam ve alt yapiyok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 6 yıl önce
Allah başımızdan eksik etmesin Ahmet beyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CEO ~ 6 yıl önce
Kendi bile inanmamiştir söylediklerine .......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tebrikler ~ 6 yıl önce
Bir yerden başlamak gerekiyor artık tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 6 yıl önce
O yer savaş uçağı değil Genel Havacılıktır. Ama bunu görebilen kafa yoktur...
Bir yer mi ? ~ 6 yıl önce
Bir yer savaş uçaklarımı oluyor ? Sen de haklısın cehalet zor iş.
baslamak ~ 6 yıl önce
O baslanilan yer ucak bakim merkezi olmaz. Universiteler ve temel arastirma merkezleri olur. Ucaklar Doktoralilar tarafindan tasarlanir, masterlilar tarafinda uretilir, dort yillik unuversite mezunlari tarafindan ucurulur ve lise mezunlari tarafindan bakimi yapilir!
ADAM HAKLI ~ 6 yıl önce
BİRİSİ ÇIKAR BUNU YAPMAR BİRİ GENEL HAVACILIK DERKEN... ÖNEMLİ OLAN BİRİ DÜŞÜNCENİN BİR ADIM ÖTESİNE GEÇSİN ARTIK!! ASIL BU KAFALARA İHTİYACIMIZ VAR EFENDİLER YIL OLDU 2016 ANCA ELEŞTİRİN EN İYİ MÜHENDİS EN İYİ FUTBOL HAKEMLİĞİ EN İYİ BİLDİĞİNİZİ KENARA KOYUP SAYGI DUYUN TAŞIN ÜSTÜNE TAŞ KOYALIM ARTIK
Son insanlı uçak ~ 6 yıl önce
Bu arada son insanlı savaş uçağını biz yapabiliriz doğru, 100 sene sonra falan yaparsak, son insanlı savaş uçağı bizimki olur. Atatürk'ün yaptığı devrimler, yenilikler, örneğin Köy Enstitüleri, Amerikan yörüngesine giren sağcı hükümetler tarafından anında yok edilmiş. 1950 yıllından sonra adeta Türk insanının genetiği ile oynanmıştır. Uçak fabrikaları, köy enstitüleri kapatılmış, eğitim sığlaştırılmıştır. Adnan Menderes ile başlayan yıkım günümüzde son hız devam etmektedir. 25 sene önce dünyada tarım, hayvancılık her yönden kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan Türkiye, artık hayvanı, bulguru, pirinci geçtim, SAMAN ithal etmektedir. Artık uçak yapacaz, uzay gemisi yapacaz popülist propagandalara kanmamak zamanıdır. Mühim olan o uçağı değil, motorunu, onun içindeki bilgisayarı yapmaktır. Sen gidip Kore uçağını modifiye et, hürkuş olsun, Alman firmasını satın al Dornier RJ-328 olsun sana Türk uçağı TRJ-328, Caddilac BLS'yi modifiye et Türk arabası de. Yazık günah !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
25 sene once uretim ~ 6 yıl önce
25 sene once kuzey korenin simdiki hali gibiydik. Ozgurluk,internet ve askeri guc noktasi haric soyluyorum. Evet Cumhuriyetin ilk yillarindaki devrimlerin meyvelerini simdi bile yiyoruz ancak ulkeyi bu hale sagci hukumetler getirdi demek cok bos bi laf. Olmasi gerektigi gibi pnlama olmadan yapiliyor olmasini bir kenara birakirsak o sagci hukumetler bu ulkeyi santiyeye cevirerek buyuten adimlari attilar. Simdi yarisi dogru yarisi yanlis olunca yorumun hangi ifadelerini destekledigimi hangilerine katilmadigimi belki tam anlamadin ama belliki sen de benim gibi yurdunu milletini ozunden cok seven birisin. Oyleyse birak sagci solcu diye ayirmayi suclamayi. Uret kardesim. Gerek kendin kesfederek gerek taklit ederek. Yeterki uret..
Abd hava kuvvetleri komutanı ~ 6 yıl önce
Bu son insanlı savaş uçağı sözünü abd hava kuvvetleri komutanı söyledi burdada haber olarak yayınlandı ahmeti mehmeti bilmem.Yeni yapılan uçak gemilerinde iha pisti var tabii biz bu arada hiç savaş uçağı yapmadık ama sonuncuyu yapacakmışız.Ne diyorsun abd yugoslavyayı niye parçaladı tito savaş uçağını yapmıştı japonyaya niye atom bombası attı başına ürettiği uçaklarla büyük bela açtı mitsubishi subaru uçak markasıydı ürettirmedi Türkiyede Nuri Demirağ uçak yaptı onuda adnan menderes engelledi aradan yarım asır geçti pazar neredeyse tamamen abd nin ne savaş uçağı bisiklet yapamazsın ürettiğimiz her şeyde yabancı parmağı var.Sonra ağır sanayide çelik yapmak için demir sementit ve krom lazım demir filizi kalitesiz ülkemizde krom madenlerinin yüzde78 i özel şirketlerde elimizde bir şey yok samanı dışardan almaktan bahsetmiyorum çelik üretmekten bahsediyorum.Durum böyleyken rusya abd havacılığı için alüminyum satıyor yıllardır bizde seydişehirde var sadece şimdi üret bakalım.Çocukluğumda elektronik kitapları okurdum bakırköyden elektronik malzemesi alıp bisikletimize flaşör yapardık.Şimdi buzdolaplarının motoru siemens sensörleri frigidare elektronik kartlar dışardan hangi konuya baksan dışarı bağlıyız siz hiç Türk malı cnc torna duydunuzmu ne uçağı babam uçurtma yaparsınız anca.
son mohikan ~ 6 yıl önce
tama bre; o zaman bir teklifim var; yapmayalım hiç bir şey; ypl yapmayalım, tank, top, tüfek yapmayalım. araba yapmayalım. uçak yapmayalım. yapamayız ya; siz ali cenabları öyle buyurdunuz ya. çikolata yapmayalım, döner kebap yapmayalım, uzay aracı yapmayalım. siz üstadı azam öyle buyurdunuz ya. Antarktika da araştırma üssü kurmayalım, trt de yerli yapım belgesel yapmayalım. yurtta sulh cihanda sulh bize yeter. dövizler de bize kalır hem, yapmayalım, dışardan da almayalım. biz bize 1970 lerdeki gibi yaşarız. thy senede 100 000 zengin barzo türk ile uçar onlardan biri de sen olursun ne gam değilmi efendim? hem uçağında tam eveinin önünde ataköyde bırakıyor hemen evindesin; hmmm havalanına ne gerek var. denizyoluna limana ne gerek var limanı da dışardan alıyoruz zaten. siz hazret dediniz ya dıları bağımlıyız. buyurun kardeşim tezgah senin geç yap o zaman. not: insansız hava araçlarının manevra kabiliyetinin geliştirilmesi projesinde görev alan bir mühendis.
İnsansız Şehit ~ 6 yıl önce
Evet bizimkiler de insansız şehit, terminatör-5000. Biraz gerçekçi olun, henüz oraya gelmedik. İHA insansız hava araçları, yerden operatör kumandasıyla çalışırlar. Yani pilotları yerdedir. Bunların yapabilecekleri limitlidir. Hadi bizim askerimiz şehit oluyor, polisimiz şehit oluyor. Amerika'nın da bir sürü kaybı var, yakın zamanda bu teknolojiler artacak ama henüz o zamanda değiliz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zaten yok ~ 6 yıl önce
f35'in çöp proje olduğu başından beri biliniyordu da gazı almak için gizlendi. insanlı savaş aracı kalmadı artık. tank top tüfek hepsi insansız!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000