23 Ocak 2011, Pazar 14:42:15

YUNAN PİLOTLAR ÇOK MUTLU

Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeniyle birçok Yunan vatandaşı, Türkiye’de çalışmaya başladı. Fakat en çarpıcı örnek Yunan pilotlar... Şu an 19 Yunan pilot Türk Hava Yolları’nda çalışıyor. Çoğu iflas eden Olympic Airways pilotu olan pilotlar, THY’de çalışmaktan ve İstanbul’da yaşamaktan çok mutlu...
  • THY bu rakkama göre yılda ortalama olarak 57.600.000TL yi yabancı pilotlara çıplak olarak maaş ödemesi yapmaktadır ki 2010 ocak-kasım ayları arasındaki cari açığımız 41.630.000.000 TL ye katkısı için THY'ye teşekkür etmek lazım.
  • Ya türban falan birbirinizle uğraşacağınıza habere bakın 19 yunanlı pilot diyor.Sen vergini ver ,istihdam yaratalım falan de sonrada yabancı pilot al.Milliyetçilikle konun alakası yok.Bu ülkenin kaynakaları ile tabiki bizim insanımız geçinecek.Bu ülke batsada çıksada bizim yaşayacağımız yer burası. Onlarsa emin olun ilk olumsuzlukta arazi olurlar,bunuda kınamıyorum çünkü bu işin doğası bu. Onların şirketleri aynı durumda olsa kesinlikle bizden kimse almazlar çünkü milliyetçilik ne yazıkki onlarda fanatizm seviyesinde. Onun için yemeklerimiz aynı,misavirperversiniz,şiş kebap, kapadokya falan olayın magazin boyutu.Bence işin aslına bakalım birbirimizle uğraşmayalım.
  • türbanlı hostes de isteriz yazmış biri eleştirmek için. Bu zihniyeti anlamıyorum!!! bir hostes pekala türbanlı olabilir!!! bunda ne var ki!!! laiklik mi bunun adı!!!! eğer türbanı laiklik karşıtı olarak görüyorsanız, yazık ki üzülürüm halinize... eğer ki öyle görüyorsanız gerekçelendirin, bugüne kadar hiçbir profesör adamakıllı gerekçelendiremedi. ama şunu adamakıllı söyleyemiyorlar göz zevkimiz bozuluyor bütün iç sancımız bundan diye.... Kotil'i sevmem ama sevmeyenlerin de bu zihniyette olduğunu görünce Kotil'in destekçisi oluyorum.
  • avrupalılar turkleri işten çıkarmasına gerek yok onlar zaten turkleri opmek için işe alıyorlar vede bir guzel opuyorlar.
  • TÜRK -YUNAN DÜŞMANLIĞI YOK,YUNANIN TÜRK'E DÜŞMANLIĞI VARDIR.sözünü ispatlayan olaylar. Tarihte Türkler hiç bir zaman yunanlılara düşmanlık etmemişlerdir.Ta ki yunanlılar İngilizlerin yedeğinde yurdumuzu işgal edinceye kadar. O korkunç ve acılı savaş yıllarında bile bağrındaki rumların kardeşleri olduklarını bilmiş ve onları incitmemişlerdir-birkaç provakatif komplo dışında.- Mübadeleyi yunanlılar talep etmiş,oradaki türkleri dramatik bir şekilde adeta sürgün etmişlerdir. Buradaki rumların önemli bir kısmı da o psikolojik baskı ile yurt bildikleri vatanımızı terk etmişlerdir ve halen ellerini kollarını sallayarak gönül rahatlığı ile gelirler ve kabul görürler.Oradakiler için aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Batı trakya türkleri 1. sınıf
  • Tarihte bugün , boşuna boşuna rahmetli olmuşsun be Uğur Mumcu'm...Uğruna can verdiğin ülkeye bak.Ne halkı halk , ne yöneticisi yönetici , ne insanı insan...
  • burdaki yorumlara bakınca tüm avrupa türkleri işten çıkarmalı hepsini geri göndermel, diye bakmak gerekiyor.boş milliyetçilik bunlar
  • "People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people."
  • Bunlar Pensilvanyalı olduklarından hayatında vatikana gidip hiç hacca gitmemiş adamın peşinde koşar , abd de oturma iznine mahsuben yabancı hayranlığı ile ülke vatandaşını işsizliğe boğarlar.
  • uluslararası havayolu olacaksan tabii ki dünyanın her ülkesinden, senin yüksek standartdlarını sağlayan personel çalıştıracaksın, ama torpille kabin memuru, DLR sız yabancı pilot, hele ki 1 tane dahi olsa yerli pilotun işsiz ise, dışarıdan adam almayacaksın. yoksa biz ağzımızla kuş tutalım, vatandaşlığımız yoksa hiçbir avrupa ülkesinde bizi çalıştırmazlar, ne yani onlar uluslararası şirket değiller mi?
Kim derdi ki bir gün gelecek, Yunanistan krize girecek ve Yunan vatandaşları yıllardır itişip kakıştıkları komşuları Türkiye’yi iş kapısı olarak görecek! Türkiye ve Yunanistan’ın ekonomik talihlerinin son yıllarda birbirinin tam tersine bir seyir göstermesi rollerin değişmesine neden oldu. Biri batarken öbürü çıkınca akın tersine döndü. Geçtiğimiz Kasım ayında Yunan Kathimeri gazetesinde çıkan bir habere göre İstanbul’daki Yunan Başkonsolosluğu’na her ay en az 10 kişi “İş var mı oralarda?” diye başvuruyormuş. Selanik’teki Türk-Yunan İş konseyi ise her gün en az bir benzer başvuru alıyormuş.

Türk Hava Yolları’ndaki 240 yabancı pilottan 19’u Yunanlı
Medarı iftiharlarımızdan Türk Hava Yolları da Yunan pilotlara fırsat tanıyanlardan... Giderek büyüyen filosuna pilot yetiştiremeyen THY, pilot açığını yurt dışından tecrübeli pilot alarak gideriyor. Ocak 2011 itibarıyla Türk Hava Yolları’nda 240 yabancı pilot çalışıyor. Dünyanın her yerinden gelen bu yabancı pilotların 19’u Yunan vatandaşı... İspanyol, İtalyan ve Danimarkalı’lardan sonra en kalabalık yabancı grubu Yunan pilotlar... Kaptan pilotlar Aleksandros Kehayias ve Nikolaos Krontiris ile görüşmek üzere Türk Hava Yolları’nın Uçuş Eğitim merkezine gidiyoruz. Eğitimlerin verildiği bir simülatörün içinde yapıyoruz röportajımızı. (Bu arada bir simülatörün fiyatının 10 ila 20 milyon Euro arasında değiştiğini öğreniyorum, dudağım uçukluyor.) Uçağı kaldırdıktan ve düz uçuşa geçtikten sonra başlıyoruz röportaja...

Kehayias Batı Trakya’daki Türkler’in arasında büyümüş
Nikolaos Krontiris, 18 yıl Olympic Airways’de, 4 yıl İtalyan Air One’da çalıştıktan sonra 1 yıldır da Türk Hava Yolları’nda çalışıyor. Bir yıl daha da uzatmayı düşünüyor sözleşmesini. Aleksandros Kehayias ise, 21 yıl Olympic Airways’de çalıştıktan sonra son 6 aydır THY’de... “Bundan 20 yıl önce bir gün Türkiye’de Türk Hava Yolları’nda çalışacağınız hiç aklınıza gelir miydi” diye soruyorum “2 yıl önce bile gelmezdi!” diyor Aleksandros Kehayias. Kehayias, Batı Trakya’da Türklerin arasında büyümüş. Birçok Yunanlı’nın aksine Türkler’i çocukluğundan tanıyor. Kendisi değil ama ailesi Türkçe bile bilirmiş. 10 yaşında ailesiyle Almanya’ya gitmiş. Orada da Türklerle ilişkisi olmuş. “Gelmeden önce Türkler hakkında ne düşünürdünüz” diye sorduğumda, “Türkler hakkındaki düşüncelerim gayet olumluydu. İki üç kere de İstanbul’a ailemle ziyarete gelmiştim. Türk insanı bize hakikaten çok iyi davranıyor. Gerek sokaktaki insan olsun, gerek şirket çalışanları olsun bizi el üstünde tutuyorlar. O nedenle evimizde gibi hissediyoruz” diyor.

Krontiris’ın karısı İstanbul’a yerleşmeye dünden razı
Nikolaos Krontiris ise daha önce hiç gelmemiş Türkiye’ye... “Ben daha önce gelmemiştim. Fakat beklentimin çok ötesinde bir sempati ile karşılaştım. Yani endişem yoktu ama açıkçası bir mesafe olacağını düşünmüştüm. Bu kadar sıcak bir karşılama beklemiyordum. Şaşırdım ve de çok mutlu oldum” diyor. Askerlik yapanlar bilir. Tatbikatlarda Türkler “kırmızılar”dır, düşmanlar da “maviler”dir. Herkes de kim o mavi düşman bilir. Ve şimdi “maviler” ve “kırmızılar” aynı kokpitte! “Hava Kuvvetleri’nden gelmiş pilotlarla hiç sorun oluyor mu” diye sorduğumda ikisi de “Kesinlikle hayır” diyor. “Herkes son derece profesyonel ve arkadaşça davranıyor.” İkisi de Türk Hava Yolları’nda çalışmaktan çok memnun. “Her şeyden önce çalışma şartları çok iyi. Eğitim ve uçuş güvenliğine çok önem veriliyor. Dahası atmosfer çok iyi. Yöneticiler dostane... Bugüne kadar tek bir gün, tek bir kişiden ters bir şey gelmedi” diyor Nikolaos Krontiris... Aileleri henüz Atina’da. İkisi de çocuklarının üniversiteye gitmesini bekliyor. Çocuklar okullarına başlayınca eşleri İstanbul’a gelecekmiş. “Benim karım dünden razı İstanbul’a yerleşmeye de çocuğu bekliyoruz” diyor Nikolaos Krontiris...

Başka milletler gibi görünsek de DNA’larımız ortak
“Şaşırıyor musunuz siz de yıllardır itişip kakışırken şimdi böyle olmamıza” diyorum Aleksandros’un gözleri doluyor. “Yunanlılar İzmir’den 1922 yılında çekildikten, yani savaş bittikten sadece 8 yıl sonra Venizelos, Ankara’ya Kemal Atatürk’e ziyarete gitti. Sadece 8 yıl sonra... Demek istediğim, çoktan böyle olabilirdik. Daha da iyileştirilmesi lazım. Aynı insanlarız. Başka milletler gibi görünsek de, DNA’larımızın ortak olduğunu düşünüyorum. Aynı yemekleri yiyoruz. Türk pilot arkadaşlarım Atina’ya gittiğimde Yunan müzikleri getirmemi istiyor. 80 yıldır birbirini kaybetmiş ve yeniden bulmuş kuzenler gibiyiz. Benzerlikleri görüp şaşıyoruz. Aslında farklılıklara şaşmak lazım.”

İstanbul’un en çok nelerini seviyorlar?
* Doğu ile batı arasında olmasını.
* Ortaköy ile Rumelihisarı arasındaki Boğazı.
* Fenerbahçe’deki yat limanının oradaki restoranları.
* Bostancı’daki evleri.
* Yeşilköy’deki Hakan Balık Restoranı.
* Levent’teki gece kulüplerini.
* Pangaltı’daki “Zorbas” Gece Kulübü’nü. (Atina’dakilerden daha iyimiş)
* İstiklal Caddesi’ni.
* İnsanların her seferinde sevgi ve saygı göstermesini.

Türk ve Yunan pilotlar birbirlerini daha iyi anlıyor
“THY ile ilk uçuşunuzda ne hissettiniz” diye soruyorum Nikolaos, “En iyi arkadaşımı buldum!” diyor, Aşkabat’a eğitim uçuşuymuş ve o günkü eğitim pilotu şimdiki en iyi arkadaşı olmuş. “Buradaki arkadaşlarım çoğunlukla Türk. Hafta sonları çıkıyoruz, geziyoruz. Bizim için hakikaten şaşırtıcı bir şey oldu bu samimiyet. Yani, bakıyorum Türk ve Yunan pilotlar birbirleriyle daha samimi. Galiba daha iyi anlıyorlar birbirlerini diğer milletlerle kıyaslayınca...”

Nikolaos Krontiris

Esas şaşkınlığım PAOK ’u tutan Beşiktaşlılar!
“10 yıl önce bir falcı “bir gün Türkiye’de olacaksın ve en iyi arkadaşım bir Türk diyeceksin” deseydi herhalde falcı delirmiş derdim. Ama benim için esas büyük şaşkınlık Fenerbahçe - PAOK maçı sırasında PAOK’u tutan Beşiktaşlılarla karşılaşmam! O hakikaten inanılmazdı. Sırf Fenerbahçe’nin karşısında olmak için Yunan takımı tutuyor! Olacak iş değil!”

Aleksandros Kehayias

Her uçuşta mutlaka ortaya çıkan bir mübadil
“Hemen hemen her uçuşta uçak havalandıktan ve servis yapıldıktan sonra Yunan olduğumu öğrenen bir kabin görevlisi gelip benimle sohbet ediyor ve kökenlerinin Yunanistan olduğunu söylüyor. Kimi Selanik’ten, kimi Girit’ten, kimi Drama’dan gelmiş. ‘Ben de Batı Trakya’dan geldim’ deyince işler iyice karışıyor. Çok tuhaf bir coğrafya burası.” 

(Vatan)
YUNAN PİLOTLAR ÇOK MUTLU

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Misafir ~ 13 yıl önce
THY bu rakkama göre yılda ortalama olarak 57.600.000TL yi yabancı pilotlara çıplak olarak maaş ödemesi yapmaktadır ki 2010 ocak-kasım ayları arasındaki cari açığımız 41.630.000.000 TL ye katkısı için THY'ye teşekkür etmek lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ya türban falan birbirinizle uğraşacağınıza habere bakın 19 yunanlı pilot diyor.Sen vergini ver ,istihdam yaratalım falan de sonrada yabancı pilot al.Milliyetçilikle konun alakası yok.Bu ülkenin kaynakaları ile tabiki bizim insanımız geçinecek.Bu ülke batsada çıksada bizim yaşayacağımız yer burası. Onlarsa emin olun ilk olumsuzlukta arazi olurlar,bunuda kınamıyorum çünkü bu işin doğası bu. Onların şirketleri aynı durumda olsa kesinlikle bizden kimse almazlar çünkü milliyetçilik ne yazıkki onlarda fanatizm seviyesinde. Onun için yemeklerimiz aynı,misavirperversiniz,şiş kebap, kapadokya falan olayın magazin boyutu.Bence işin aslına bakalım birbirimizle uğraşmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
türbanlı hostes de isteriz yazmış biri eleştirmek için. Bu zihniyeti anlamıyorum!!! bir hostes pekala türbanlı olabilir!!! bunda ne var ki!!! laiklik mi bunun adı!!!! eğer türbanı laiklik karşıtı olarak görüyorsanız, yazık ki üzülürüm halinize... eğer ki öyle görüyorsanız gerekçelendirin, bugüne kadar hiçbir profesör adamakıllı gerekçelendiremedi. ama şunu adamakıllı söyleyemiyorlar göz zevkimiz bozuluyor bütün iç sancımız bundan diye.... Kotil'i sevmem ama sevmeyenlerin de bu zihniyette olduğunu görünce Kotil'in destekçisi oluyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
avrupalılar turkleri işten çıkarmasına gerek yok onlar zaten turkleri opmek için işe alıyorlar vede bir guzel opuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
TÜRK -YUNAN DÜŞMANLIĞI YOK,YUNANIN TÜRK'E DÜŞMANLIĞI VARDIR.sözünü ispatlayan olaylar. Tarihte Türkler hiç bir zaman yunanlılara düşmanlık etmemişlerdir.Ta ki yunanlılar İngilizlerin yedeğinde yurdumuzu işgal edinceye kadar. O korkunç ve acılı savaş yıllarında bile bağrındaki rumların kardeşleri olduklarını bilmiş ve onları incitmemişlerdir-birkaç provakatif komplo dışında.- Mübadeleyi yunanlılar talep etmiş,oradaki türkleri dramatik bir şekilde adeta sürgün etmişlerdir. Buradaki rumların önemli bir kısmı da o psikolojik baskı ile yurt bildikleri vatanımızı terk etmişlerdir ve halen ellerini kollarını sallayarak gönül rahatlığı ile gelirler ve kabul görürler.Oradakiler için aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Batı trakya türkleri 1. sınıf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Tarihte bugün , boşuna boşuna rahmetli olmuşsun be Uğur Mumcu'm...Uğruna can verdiğin ülkeye bak.Ne halkı halk , ne yöneticisi yönetici , ne insanı insan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
burdaki yorumlara bakınca tüm avrupa türkleri işten çıkarmalı hepsini geri göndermel, diye bakmak gerekiyor.boş milliyetçilik bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
"People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people."

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bunlar Pensilvanyalı olduklarından hayatında vatikana gidip hiç hacca gitmemiş adamın peşinde koşar , abd de oturma iznine mahsuben yabancı hayranlığı ile ülke vatandaşını işsizliğe boğarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
uluslararası havayolu olacaksan tabii ki dünyanın her ülkesinden, senin yüksek standartdlarını sağlayan personel çalıştıracaksın, ama torpille kabin memuru, DLR sız yabancı pilot, hele ki 1 tane dahi olsa yerli pilotun işsiz ise, dışarıdan adam almayacaksın. yoksa biz ağzımızla kuş tutalım, vatandaşlığımız yoksa hiçbir avrupa ülkesinde bizi çalıştırmazlar, ne yani onlar uluslararası şirket değiller mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000