20 Nisan 2009, Pazartesi 08:30:44

Yolcu uçağının inmediği havaalanı

Zonguldak'ta açıldığı tarihten itibaren hiçbir yolcu uçağının inmediği havaalanının çevresindeki dağın tıraşlanması kapsamında 1 milyon 500 bin metreküp hafriyat alındı.
  • Şu anda hava tarfigine açık olan havaalanında kaç personel çalışır?1 Müdür+1sekreter+1elektronikçi ve 6tane güvenlikçi= alın size açık hava alanı+pist bitiminde evler hemen onun arkasında dag= Nerede uçuş güvenligi?
  • ŞİMDİ BU HABERE ERZURUMDA'DA TRAŞLAMA YAPILSIN DİYE YORUM YAZILIR. KARDEŞİM LANET OLSUN YETER ARTIK NEDİR BU ERZURUM MUHABBETİ YA. BURASI ÇOK CİDDİ BİR HAVACILIK SİTESİ. BURADA ÇIKAN HABERLERİ VE YORUMLARI DİKKATLE OKUYAN ÇOK CİDDİ BİR OKUYUCU KİTLESİ VAR. HANGİ HABERİ AÇSAM KASITLI OLARAK BİR ERZURUM MUHABBETİ YAPILIYOR. AIRPORTHABER YETKİLİLERİ ÇOK ACİL BU KONUYA EĞİLSİN LÜTFEN. ARTIK HER HABERİN ERZURUM'A ENTEGRE EDİLİP GEYİĞİNİN YAPILMASINA MÜSADE ETMEYİN VE BU YORUMLARI YAYINLAMAYIN. BU UTANMAZLARIN ERZURUM'A DA SAYGISI KALMAMIŞ, NEDİR BU SAÇMALIK, KAPATSINLAR ARTIK ÇENELERİNİ, ERZURUM'UN ADINI AĞIZLARINA ALMASINLAR, ERZURUMDAN SOĞUTTULAR İNSANLARI!!!
  • O piste C172 ile iniş yapmış biriyim.Benim aklımdaki soru şu o pistin 4 tarafı dağ ve mist approach için etrafının çevrili olması tehlike yaratıyor ona harcanan para yerine denize yapılan bir pist daha mantıklı olurdu bence

1 milyon metre kare alanda 1991'de yapımına başlanan ve 11 Mart 1999'da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in açılışını yaptığı havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nce ''trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı'' gerekçesiyle 31 Ocak 2002'de yolcu uçağı inmeden kapatılmasının ardından 2007'de yeniden açıldı.

Çevresindeki dağ nedeniyle yolcu uçağının inmediği Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki Zonguldak Havaalanı'nın küçük uçakların daha rahat iniş kalkışının sağlanması, büyük uçakların da sefer yapabilmesi için çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın 2008'de başlayan tıraşlanma işi büyük ölçüde tamamlandı.

Yaklaşık 1 milyon 500 bin metreküp hafriyat alınan dağın uçakların iniş ve kalkışı için tehlike oluşturması engellendi.

UÇAK SEFERİ ÇALIŞMASI

Zonguldak Valisi Erdal Ata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaalanı çevresindeki dağın uzmanların isteği doğrultusunda tıraşlanma işinin yüzde 99 bitirildiğini, küçük işlerin ise devam ettiğini söyledi.

Öger Türk firması yetkililerinin havaalanında daha önce incelemelerde bulunduğunu, yurt dışından uçak seferi için tekrar görüşmede bulunacaklarını anlatan Ata, şunları kaydetti:

''Havaalanında, yolcu ulaşımına ne zaman başlanacağı konusunda net bir şey söylemem mümkün değil. Burada kesin söz sahibi biz değiliz. Valiliğe ait taşımacılık olsa şu tarihte uçarız diye net bir tarih verebiliriz. Öger Türk yetkilileri ile tekrar görüşeceğiz. Onların önerileri doğrultusunda havaalanındaki çalışma büyük ölçüde bitti. Normalde alınması gelen hafriyat miktarı bir hayli fazla. Ancak, uçuş güvenliğini sağlayabilecek miktarı 1 milyon 500 bin metreküp civarındaydı. Firma yetkililerinin incelemelerinden sonra ümit ediyorum ki Almanya ya da diğer Avrupa ülkelerinden Zonguldak'a direkt seferler başlatılacaktır.''


THY'NİN SEFERLERİ

Vali Ata, Türk Hava Yolları (THY) yetkilileriyle de uçak seferleri konusundaki görüşmelerinin devam ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

''Onların hedefi, Türkiye'nin havaalanı olan birçok kentine alt şirketleriyle uçuşları başlatmak. Ancak bizim havaalanına inecek küçük çaplı uçakları olmadığı için bu gerçekleşmedi. THY'nin zannediyorum 50 adet uçak alma ya da kiralaması gündemde. Onlar için de küçük uçaklar olursa THY'nin burada uçuşlarını başlatma imkanı olacak. THY belki haftanın belli günlerinde şehirler arası uçuşlar yapabilir. Ancak, kesin olarak şu tarihte uçuşlar başlayacak diyemem.''

Yolcu uçağının inmediği havaalanı

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Şu anda hava tarfigine açık olan havaalanında kaç personel çalışır?1 Müdür+1sekreter+1elektronikçi ve 6tane güvenlikçi= alın size açık hava alanı+pist bitiminde evler hemen onun arkasında dag= Nerede uçuş güvenligi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ŞİMDİ BU HABERE ERZURUMDA'DA TRAŞLAMA YAPILSIN DİYE YORUM YAZILIR. KARDEŞİM LANET OLSUN YETER ARTIK NEDİR BU ERZURUM MUHABBETİ YA. BURASI ÇOK CİDDİ BİR HAVACILIK SİTESİ. BURADA ÇIKAN HABERLERİ VE YORUMLARI DİKKATLE OKUYAN ÇOK CİDDİ BİR OKUYUCU KİTLESİ VAR. HANGİ HABERİ AÇSAM KASITLI OLARAK BİR ERZURUM MUHABBETİ YAPILIYOR. AIRPORTHABER YETKİLİLERİ ÇOK ACİL BU KONUYA EĞİLSİN LÜTFEN. ARTIK HER HABERİN ERZURUM'A ENTEGRE EDİLİP GEYİĞİNİN YAPILMASINA MÜSADE ETMEYİN VE BU YORUMLARI YAYINLAMAYIN. BU UTANMAZLARIN ERZURUM'A DA SAYGISI KALMAMIŞ, NEDİR BU SAÇMALIK, KAPATSINLAR ARTIK ÇENELERİNİ, ERZURUM'UN ADINI AĞIZLARINA ALMASINLAR, ERZURUMDAN SOĞUTTULAR İNSANLARI!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
O piste C172 ile iniş yapmış biriyim.Benim aklımdaki soru şu o pistin 4 tarafı dağ ve mist approach için etrafının çevrili olması tehlike yaratıyor ona harcanan para yerine denize yapılan bir pist daha mantıklı olurdu bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000