25 Haziran 2009, Perşembe 07:57:23

"Yeni uçuş planı tehlikede"

Merzifon Havaalanı’nda 30 Haziran’dan itibaren başlayacağı açıklanan yeni uçuş seferleri uygulanamayabilir.
  • ben 6 yaşımdan beri uçuyorum siz neden bahsediyorsunuz? her türlü iner o uçak
  • O toplantıya köy muhtarları dahil 200 kişi davet edildi. Uçakların ineceği pisti kullanan, yakıtını yakıtını tedarik eden Askeri Meydandan bir kişi bile çağırılmadı. Siyasiler her haltı hallettikleri gibi (!) bu işide hallederler.
  • Sivil asker ortak çalışılan havalanlarında çalışma şartlarının neler oldugunu araştıralım! Ancak oraya inen THY yolları yani milli hava yolumuz.Birde başka özel şirket gitse bakalım ne zorluklar çıkabilir.!!..
  • Uçak 22,15 İstanbuldan kalkacak (*Eğer gecikme yok ise*) Yaklaşık 23,45 de Merzifona inecek.Uçuş ekibi bir saat içinde istirahata çekilecek.Saat oldu 24,45 yani gece 01 e çeyrek var. Aynı Uçak sabah 05,50 de merzifondan kalkacak.Kalkış hazırlıkları için ekip bir saat önce havaalanında olacak saat 04,50de. havaalnında olmak için dr 03,50 de kalkacak.Uzun lafın kısası gece 00,45 ile 03,50 arsında istirahat edecek ve sabahın körü uçuş yapacak.Yani matematiksel olarak sadece 4 saat dinlenebilecek veya uyuyabilecek.Emriniz olur sayın başkanım.Hep beraber düşünüp bir çare bulalım.Siz siyasilere de danışın.
  • Böyle işler koordinasyon ile olur.İki veya üç filo harp uçağı bulunan bir hava üssüne dünyanın hiçbir yerinde kafana göre takılamazsın.Çoğu ülkede bu tip havaalanları acil iniş bile kabul etmezler.40 50 adet harp uçağı,Bunların taktik ve teknik istasyonlarının,her türlü mühimmat ve yakıt stoklarının,binlerce personelin,aracın ,gerecin bulunduğu bir ana üssü keyfinizce kullanmanız mümkün değildir.Bunu anlayabilmek için asker,sivil,politikacı veya çok akıllı olmak gerekmez. Doğru düşünebilmek yeterlidir.

Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Altınay’dan edinilen bilgiye göre seferlerin uygulanabilmesi için Hava Kuvvetleri’nin de onayı gerekiyor. Ancak şu ana kadar asker kanadından bu onay çıkmış değil.

Merzifon Askeri Havaalanı’nın sivil uçuşlara açılmasının üzerinden bir yıl geçti. Seferlerin saatlerinin bölgede havaalanından yararlananlara uygun olmaması nedeniyle zaman zaman saat değişikliğine yönelik talepler de oldu. Geçtiğimiz günlerde Amasya milletvekilleri, Merzifon Kaymakamlığı ve bölgedeki TSO yöneticileri bir araya gelerek saat konusundaki taleplerin THY Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi sağlandı. THY Genel Müdürlüğü, üç günden dört güne çıkarılması istenilen seferlerin saatlerinin de 22.15 İstanbul’dan dönüş, 05.50 İstanbul’a gidiş olarak düzenlenmesini kabul etti. Ancak bütün bu planlamalar Genelkurmay Başkanlığı’na bildirilmeden, haber verilmeden yapılınca sorun ortaya çıktı. Merzifon Askeri Havaalanı Komutanlığı, seferlerin yeni düzenlemeye uygun yapılamayacağını Merzifon Kaymakamlığı’na bildirdi.

Merzifon TSO Başkanı Fatih Altınay, bu aşamadan sonra siyasilere konunun iletildiğini, THY Genel Müdürlüğü’ne değişik çözüm önerileri götürüldüğünü ifade ediyor. Altınay, uçuş saatlerinin değiştirilmesine yer hizmetlerindeki eksiklikler ve yetersizlikler nedeniyle asker kanadın karşı çıktığını anlattı. Altınay, yılbaşında sivil itfaiye hizmetlerinin kurulmuş olacağını, diğer ikmal ve yakıt konularının da çözüme kavuşturulacağını belirterek, “Yeni uçuş saatleri belki biraz gecikecek ama sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. Konu ayrıntılarıyla ilgililere iletildi. Yarın (bugün) THY Genel Müdürü ile de görüşülecek” dedi.

 

"Yeni uçuş planı tehlikede"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 11 yıl önce
ben 6 yaşımdan beri uçuyorum siz neden bahsediyorsunuz? her türlü iner o uçak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
O toplantıya köy muhtarları dahil 200 kişi davet edildi. Uçakların ineceği pisti kullanan, yakıtını yakıtını tedarik eden Askeri Meydandan bir kişi bile çağırılmadı. Siyasiler her haltı hallettikleri gibi (!) bu işide hallederler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sivil asker ortak çalışılan havalanlarında çalışma şartlarının neler oldugunu araştıralım! Ancak oraya inen THY yolları yani milli hava yolumuz.Birde başka özel şirket gitse bakalım ne zorluklar çıkabilir.!!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Uçak 22,15 İstanbuldan kalkacak (*Eğer gecikme yok ise*) Yaklaşık 23,45 de Merzifona inecek.Uçuş ekibi bir saat içinde istirahata çekilecek.Saat oldu 24,45 yani gece 01 e çeyrek var. Aynı Uçak sabah 05,50 de merzifondan kalkacak.Kalkış hazırlıkları için ekip bir saat önce havaalanında olacak saat 04,50de. havaalnında olmak için dr 03,50 de kalkacak.Uzun lafın kısası gece 00,45 ile 03,50 arsında istirahat edecek ve sabahın körü uçuş yapacak.Yani matematiksel olarak sadece 4 saat dinlenebilecek veya uyuyabilecek.Emriniz olur sayın başkanım.Hep beraber düşünüp bir çare bulalım.Siz siyasilere de danışın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Böyle işler koordinasyon ile olur.İki veya üç filo harp uçağı bulunan bir hava üssüne dünyanın hiçbir yerinde kafana göre takılamazsın.Çoğu ülkede bu tip havaalanları acil iniş bile kabul etmezler.40 50 adet harp uçağı,Bunların taktik ve teknik istasyonlarının,her türlü mühimmat ve yakıt stoklarının,binlerce personelin,aracın ,gerecin bulunduğu bir ana üssü keyfinizce kullanmanız mümkün değildir.Bunu anlayabilmek için asker,sivil,politikacı veya çok akıllı olmak gerekmez. Doğru düşünebilmek yeterlidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000