29 Mart 2017, Çarşamba 10:05:16

Yasağın nedeni THY'nin yükselişi

ABD'de Trump yönetiminin başlattığı, bazı ülkelerden uçuşlarda kabinde elektronik cihaz yasağı, güvenlik gerekçelerine dayandırılsa da temelinde Amerikan havayolu şirketlerinin taleplerinin bulunduğu belirtiliyor.
  • Bu yasaklara sevinenler tek kelimeyle: vatanhainidir. Nokta.
  • Gavur ülkelerin bize uyguladıkları Yasak ayrı bir dert, bu yasaklara sevinen içimizdeki VATANHAİNLERİ ayrı bir dert. Allah her iki grubu da ıslah etsin, amin
  • Allah aşkına komik olmayın, rica ediyorum, cidden bu kadar leyla olmayın. Facebook'ta falan bu konunun altına yazılan yorumları görünce bi gülme geliyor. Millet yazıyor hep THY yükselmesin diye böyle yapıyorlar, bizi çekemiyorlar falan diye:D Güzel kardeşim senin ülkeni güvenilmez 8 ülkeden biri olarak görüyor adamlar, bir durup bunu düşün bunu ve kendine gel. Yasak THY'ye gelen bir yasak değil, ülkeye gelen bir yasak ve bu yasağın uygulandığı 7 ülke daha var, hepsi müslüman vatandaşı çoğunlukta olan veya şeriatla yönetilen ülkeler (müslüman ülke demiyorum çünkü ülkelerin dini olmaz, insanların olur). Seni kıskanılan değil, aksine uzak durulması gereken, dış kapının dış mandalının dış ucuna koyulacak, ezik bir üçüncü sınıf ülke olarak görüyorlar. Ülkeyi ve THY'yi bir şey sanan yorumlar yaparak kendinizi komik duruma düşürmeyin.
  • Göklerden gelen bir karar vardır. Ver mehteri veerr
  • Tk yı karalayanlar varya alt tarafta yorumları var kendilerini biliyor onlar Kardeş gelin derdinizi genel müdürlükte anlatın sizin alacağınız önlemleri (!) falan paylaşın Tabi o kadar delikanlıysanız Bordo klavyeliler sizi
  • Tek hücreli canlı olmalı
  • çok konuşacaktım ama konuşmuyorum thy zararmı etmiş karmı etmiş o işin başka tarafı aslanlarım sağ cısın sol cusun bilmem ? rantın vardır savunursun rantın kesilmiştir karalarsın onuda bilmem gerçek olan şu dünya büyük bir ekonomik krizde herkez birbirine çelme takmak için hazırda bekliyo olay bu 2.si bizim bu hollanda da düşen uçak neden pilotaj hatası diye kakalanmaya calışıldı ve altimetrelerindeki arıza vardıda neden hala millete öyle çaktılar yani tak oda arızalı ? bi sor ve neden boeing ucaklari bukadar kaza yapıyor bana biri izah etsin işin özü biraz paranoyak oldum YAKINDA BİR TANE THY UÇAĞI (ÖZELLİKLE SÖYLÜYORUM) DÜŞÜRÜLÜRSE HİÇMİ HİÇ ŞAŞIRMAM sebebi avrupalı uçak üretiçilerine güvenmiyorum
  • ne kadar namkör insanlarsınız youtubede thy reklamlarında övünmeyi biliyorsunuz ama yabancılar thy övdükçe bir bok oluyorlar bazılarına sonra burdaki haberlere de yok batıcak yok edecek sana mı kaldı havacılıkla alakası olmayan herkes toplanmıs thy sövüyüor o zaman kullanma KULLANMA zorlamı git onurla pegasusa dünya bile vardı thy en iyi olduguna bir siz namkörler ne kadar yazık o a330 ucuz die alındı 30tane servise sokacaklar 30ucağını koyunca bir şirket batarmı baska havayollarıda uyguluyor bunu siz anca youtubede thy övün göklere sığdırın burda yerin dibine afferim size
  • Amerikan şirketlerinin rekabet güçlüğü içerisinde olduğu gerçekleri yansıtmıyor. Bu gazetelere parayı veren istediği haberi, yazıyı yazdırabilir. Kendilerini yaptıkları işi çok önemli gibi göstermeye çalışanların oyunu bu. 11 Eylülden sonra islami teröre savaş açan Bush j.r. yapacaklarını Haçlı Seferi olarak alenen zaten ilan etmişti zaten. Sunni olarak egoları şişirilen arap kafalılar hala olayın farkında değil. Saltanat meraklıları, THY yi uçan taht gibi gördüklerinden toz kondurmama yarışındalar. Sahte pehlivanlığınız Amerikalılara sökmez. Kararı çıkardılar ve uyguluyorlarmı? Frankfurt hub mı? Evet. Almanın bir meydanı daha çok rağbet görecek ise ne faydası olacak Amerikaya? Zaten bilinçli yolcu 3 üncü sınıf lokanta kıvamındaki yemek farkı için 500 dolarlık bilete THY de en ucuz bilet parası olan 1500 doları ödemiyor. Siz business' a verilen yemeğin ekonomiyede verildiğini sanıyorsunuz galiba. Hee şey gibi bunu da batıryorlar bademler. Son çırpınışları akılsızların.
  • Bakıyorumda ne kadar kam emici var hem thy nin ekmeğini ye hemde orayı kotule.. Begenmiyorsan GİT sen olmasan da o çay ikramı yapılır.. Thy ye girerek kaliteyi gordunuz cebiniz para gördü.. Begenmeyen GİTsin.

ABD'de Trump yönetiminin başlattığı, bazı ülkelerden uçuşlarda kabinde elektronik cihaz yasağı, güvenlik gerekçelerine dayandırılsa da temelinde Amerikan havayolu şirketlerinin taleplerinin bulunduğu belirtiliyor.

ABD'de Trump yönetiminin başlattığı, bazı ülkelerden uçuşlarda kabinde elektronik cihaz yasağı, her ne kadar güvenlik gerekçelerine dayandırılsa da temelinde ekonomik önceliklerin ve Amerikan havayolu şirketlerinin taleplerinin bulunduğu belirtiliyor.

Seçim kampanyası döneminde "Önce Amerika" sloganını kullanan Trump yönetiminin aldığı, Türkiye dahil 8 ülkeden ABD’ye direkt uçuşlarda cep telefonundan büyük elektronik cihazların uçak kabinine alınmasını yasaklayan kararı, içeriği ve kapsamı nedeniyle "ekonomik misilleme" tartışmasını başlattı.

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, kararın açıklanmasının ardından yayımladığı makalede, yasağın gerçek nedeninin güvenlik değil "ekonomik misilleme" olduğunu savundu.

ABD havayolu şirketlerinin, özellikle Körfez ülkeleri havayolu şirketleri ile Türk Hava Yolları’nın (THY) hızlı yükselişi ve servis kalitesi karşısındaki rahatsızlığı biliniyordu.

Delta, American ve United hava yollarının genel müdürleri, 2015'te dönemin dışişleri, ticaret ve ulaştırma bakanlarına gönderdikleri ortak mektupta şikayetlerini dile getirmişti.

Mektupta, Emirates şirketinin, Boston ve Seattle seferlerine ek olarak Orlando’ya hizmet sunmaya başladığını ve Milano-New York seferini yapan uçağını yenileyeceğini hatırlatan yöneticiler, rakip firmaların hızlı ilerleyişine dikkati çekerek, bu havayolu şirketlerinin kendi ülkelerinden ekonomik destek aldıklarını, bu nedenle kendilerinin eşit imkanlarda rekabet edemediğini kaydetmişti.

Yöneticiler, mektupta “Yeni seferlerin yanı sıra bir veya daha fazla Körfez firması sefer başlatmak üzere üç yeni ABD havaalanıyla irtibata geçti. Şirketlerin bu girişimleri ABD havayolu şirketlerini ve çalışanlarını zora sokmaktadır.” ifadelerine yer vermişti.

TRUMP YÖNETİMİNE BASKI

Obama yönetiminden istediği karşılığı, Kongre'den de gerekli desteği alamayan havayolu şirketleri bu kez "Önce ABD" söyleminde bulunan, kampanyası sırasında terör ve ekonomi konularına sık sık atıf yapan , ABD firmalarının önünü açmayı, yurt dışındaki iş gücünü ülkeye çekmeyi ve ABD'deki istihdamı arttırmayı vadeden Trump'a yöneldi.

American, Delta, United ve Southwest'in de aralarında olduğu birçok havayolu şirketi yöneticisi, şubat ayında Trump ile kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı öncesi açıklama yapan Pilotlar Birliği, Trump yönetiminin hızla gelişen, rekabet edemedikleri devlet destekli bazı hava yolu şirketlerine sınırlama getirmesini istedi.

Ancak Beyaz Saray, şikayet edilen yabancı hava yolu şirketlerinin aynı zamanda ABD uçak firmalarının müşterisi olması ve bu şirketlerin bağlı olduğu ülkelerin ABD'deki büyük yatırımları bulunması nedeniyle bunları da dikkate alması gerektiğini ortaya koydu. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, günlük basın toplantısında konunun gündeme gelmesi üzerine, Amerikan havayolu şirketlerinin isteklerinin önem taşıdığını fakat yabancı havayolu şirketlerinin ülkeye ekonomik katkılarının da vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştı.

Aynı havayolu şirketleri, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a da benzeri şikayette bulundu. ABD basını, havayolu şirketlerinin Tillerson'a mektup göndererek, "Körfez şirketleri kar amacı gütmüyor çünkü arkalarına devlet desteği almış durumdalar. Bu da Hindistan'dan ve Ortadoğu'dan ABD'ye gelen yolcu pazarını bizim aleyhimize tamamen kısıtlıyor.” ifadelerini kullandığını yazdı.

TRUMP'UN ULAŞTIRMA BAKAN YARDIMCISI ADAYI, ESKİ HAVAYOLLARI LOBİCİSİ

Havayolu şirketlerinin hükümette kendi söylemlerini öne çıkarabileceği belki de en önemli gelişme, Trump'ın ulaştırma bakan yardımcılığına aday olarak Jeffrey Rosen'i göstermesi oldu.

Rosen, George W. Bush yönetimi sırasında resmi görevler yapmasının yanı sıra havayolu şirketleri için lobi faaliyetleri yürütmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Rosen’ın faaliyette bulunduğu havayolu lobisi, Trump yönetimden, ülkenin hava trafik kontrol sistemlerinin özelleştirmesini talep ediyor ve bunun için çalışmalar sürdürüyor.

Lobici bir ismin bakan yardımcılığına gelmesinin, havayolu şirketleri adına önemli bir imkana dönüşmesi bekleniyor çünkü bu şirketler Washington'a ciddi miktarda para akıtıyor.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ VE LOBİCİLİK

11 Eylül sonrasında terör korkuları, güvenlik maliyetleri ve dalgalı akaryakıt fiyatları havayolu şirketlerinin gelirlerinin düşmesine neden olmuştu. ABD'de havayolları endüstrisinin liderlerinden Delta, American ve United gibi önemli havayolu taşıyıcıları da dahil, birçok Amerikan firması piyasadaki bu olumsuz gidişattan etkilenmişti. Bu kötü gidişatı değiştirmek isteyen havayolu şirketleri, birçok yeni girişimde bulundular. Bu girişimlerden en önemlisi ise lobi faaliyetlerine ağırlık vermek oldu.

ABD'de açık kaynaklara göre, havayolu endüstrisi, 2014 Kongre seçimlerinde federal düzeyde yaklaşık 3,6 milyon dolar bağışta bulundu ve lobicilik çalışmalarına yaklaşık 26,5 milyon dolar harcadı.

Buna karşılık, havayolu güvenliği ve havayolu işçilerinin sorunlarıyla ilgili çalışmalar yürüten Hava Hattı Pilotları Birliği, 2014'te yüzde 55'i Demokratlara, yüzde 33'ü Cumhuriyetçilere olmak üzere seçim kampanyalarına 2,55 milyon dolar katkı yaptı.

YASAĞIN ARKASINDA GÜVENLİK DEĞİL EKONOMİK NEDENLER YATIYOR

Yasağın açıklanmasından sonra ortaya çıkan tartışmalarda, elektronik cihaz yasağının ardındaki en önemli nedenin THY ve Körfez ülkeleri havayollarının Amerikan şirketleriyle rekabetinin bastırılması ve ABD'li yolcuların Amerikan havayollarıyla uçmaya teşvik edilmesi olduğu belirtiliyor.

Bilgisayar yasağı ile THY ve Körfez ülkeleri havayollarını frenlemek için "terör bahanesinden" yararlandığı ifade edilen Trump yönetiminin, bu yolla yerli havayollarının taleplerini yerine getirdiği kaydediliyor. Sekiz ülkeye getirilen elektronik cihaz yasağının, birden bire alınmış bir karar yerine ABD’deki sivil havacılık lobisinin uzun süredir üzerinde çalıştığı taleplerin yansıması olduğu değerlendiriliyor. (Dünya Bülteni)

Yasağın nedeni THY'nin yükselişi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Türk ~ 5 yıl önce
Bu yasaklara sevinenler tek kelimeyle: vatanhainidir. Nokta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatansever 1453 ~ 5 yıl önce
Gavur ülkelerin bize uyguladıkları Yasak ayrı bir dert, bu yasaklara sevinen içimizdeki VATANHAİNLERİ ayrı bir dert. Allah her iki grubu da ıslah etsin, amin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
WTF? ~ 5 yıl önce
Allah aşkına komik olmayın, rica ediyorum, cidden bu kadar leyla olmayın. Facebook'ta falan bu konunun altına yazılan yorumları görünce bi gülme geliyor. Millet yazıyor hep THY yükselmesin diye böyle yapıyorlar, bizi çekemiyorlar falan diye:D Güzel kardeşim senin ülkeni güvenilmez 8 ülkeden biri olarak görüyor adamlar, bir durup bunu düşün bunu ve kendine gel. Yasak THY'ye gelen bir yasak değil, ülkeye gelen bir yasak ve bu yasağın uygulandığı 7 ülke daha var, hepsi müslüman vatandaşı çoğunlukta olan veya şeriatla yönetilen ülkeler (müslüman ülke demiyorum çünkü ülkelerin dini olmaz, insanların olur). Seni kıskanılan değil, aksine uzak durulması gereken, dış kapının dış mandalının dış ucuna koyulacak, ezik bir üçüncü sınıf ülke olarak görüyorlar. Ülkeyi ve THY'yi bir şey sanan yorumlar yaparak kendinizi komik duruma düşürmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
WHAT ~ 5 yıl önce
Göklerden gelen bir karar vardır. Ver mehteri veerr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Canıtın ~ 5 yıl önce
Tk yı karalayanlar varya alt tarafta yorumları var kendilerini biliyor onlar Kardeş gelin derdinizi genel müdürlükte anlatın sizin alacağınız önlemleri (!) falan paylaşın Tabi o kadar delikanlıysanız Bordo klavyeliler sizi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bunu göremeyen ~ 5 yıl önce
Tek hücreli canlı olmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok bilen ~ 5 yıl önce
çok konuşacaktım ama konuşmuyorum thy zararmı etmiş karmı etmiş o işin başka tarafı aslanlarım sağ cısın sol cusun bilmem ? rantın vardır savunursun rantın kesilmiştir karalarsın onuda bilmem gerçek olan şu dünya büyük bir ekonomik krizde herkez birbirine çelme takmak için hazırda bekliyo olay bu 2.si bizim bu hollanda da düşen uçak neden pilotaj hatası diye kakalanmaya calışıldı ve altimetrelerindeki arıza vardıda neden hala millete öyle çaktılar yani tak oda arızalı ? bi sor ve neden boeing ucaklari bukadar kaza yapıyor bana biri izah etsin işin özü biraz paranoyak oldum YAKINDA BİR TANE THY UÇAĞI (ÖZELLİKLE SÖYLÜYORUM) DÜŞÜRÜLÜRSE HİÇMİ HİÇ ŞAŞIRMAM sebebi avrupalı uçak üretiçilerine güvenmiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siz ~ 5 yıl önce
ne kadar namkör insanlarsınız youtubede thy reklamlarında övünmeyi biliyorsunuz ama yabancılar thy övdükçe bir bok oluyorlar bazılarına sonra burdaki haberlere de yok batıcak yok edecek sana mı kaldı havacılıkla alakası olmayan herkes toplanmıs thy sövüyüor o zaman kullanma KULLANMA zorlamı git onurla pegasusa dünya bile vardı thy en iyi olduguna bir siz namkörler ne kadar yazık o a330 ucuz die alındı 30tane servise sokacaklar 30ucağını koyunca bir şirket batarmı baska havayollarıda uyguluyor bunu siz anca youtubede thy övün göklere sığdırın burda yerin dibine afferim size

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çırpınış ~ 5 yıl önce
Amerikan şirketlerinin rekabet güçlüğü içerisinde olduğu gerçekleri yansıtmıyor. Bu gazetelere parayı veren istediği haberi, yazıyı yazdırabilir. Kendilerini yaptıkları işi çok önemli gibi göstermeye çalışanların oyunu bu. 11 Eylülden sonra islami teröre savaş açan Bush j.r. yapacaklarını Haçlı Seferi olarak alenen zaten ilan etmişti zaten. Sunni olarak egoları şişirilen arap kafalılar hala olayın farkında değil. Saltanat meraklıları, THY yi uçan taht gibi gördüklerinden toz kondurmama yarışındalar. Sahte pehlivanlığınız Amerikalılara sökmez. Kararı çıkardılar ve uyguluyorlarmı? Frankfurt hub mı? Evet. Almanın bir meydanı daha çok rağbet görecek ise ne faydası olacak Amerikaya? Zaten bilinçli yolcu 3 üncü sınıf lokanta kıvamındaki yemek farkı için 500 dolarlık bilete THY de en ucuz bilet parası olan 1500 doları ödemiyor. Siz business' a verilen yemeğin ekonomiyede verildiğini sanıyorsunuz galiba. Hee şey gibi bunu da batıryorlar bademler. Son çırpınışları akılsızların.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıfır ~ 5 yıl önce
Bakıyorumda ne kadar kam emici var hem thy nin ekmeğini ye hemde orayı kotule.. Begenmiyorsan GİT sen olmasan da o çay ikramı yapılır.. Thy ye girerek kaliteyi gordunuz cebiniz para gördü.. Begenmeyen GİTsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000