18 Ekim 2014, Cumartesi 09:38:04

“TÜRKİYE ULAŞIM AĞINI GELİŞTİRMEDE REKOR KIRDI”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılı sonunda hava yolu ulaşımında yolcu sayısının 170 milyona ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Elvan, Türkiye’de herhangi bir vatandaşın en fazla 100 km yakınında havaalanı yapma hedeflerinin olduğunu açıkladı.
  • TABİİ Kİ YAPIN. DİLERİM Kİ ÜLKEMİZ BU KADAR İLERLESİN. BU KADAR HAVALİMANI YAPILMASI ŞİRKET FİLOLARINDAKİ UÇAKLARIN DA ARTMASI DEMEK OLUR TABİİ Kİ. BANA KALIRSA HAVALİMANI İNŞAATLARINA BAŞLAMADAN ÖNCE, ÜLKEMİZDEKİ UÇAK TEKNİSYENİ VE PİLOT YETİŞTİREN OKULLARI ELE ALMALI VE O UÇAKLARI HAVADA TUTACAK OLAN TEKNİSYENLERİN VE PİLOTLARIN YETİŞMESİNİ SAĞLAMALISINIZ. EĞER ÇARKI, DEĞİRMENİ DÖKME SU İLE ÇEVİRMEK NİYETİNDEYSENİZ O BAŞKA. ÜLKEMİZDEKİ YABANCI PİLOT ADEDİNİ 500' DEN 2500' E ÇIKARTMANIZ VE DE İTHAL TEKNİSYENLERE DE KAPIYI AÇMANIZ GEREKİR. ÇETİN ÖZBEY
  • Her şehirde havalimanı mantıklı değil, önce memleketi hızlı trenler ile birbirine örersin, sonra belli merkezlere havalimanı yaparsın, bu gelişmiş ülkelerde böyledir, diğer türlü bu havalimanları kıyamete kadar zarar eder...Avrupa'da havalimanı olmayan şehirleri bir görseniz ağzınız açıkta kalır, elin oğlu bizden daha aptal değil bunu unutmayın...
  • Evet sayin bakan kaş a lazim antalya 200km dalaman 180km nolucak buranin hali ustelik buralar turizim merkezleri..
  • Havalimani yapalim elbette peki isin hava trafik kismi ne olucak? Suan da calismayan hava trafik alt yapisi bozuk telsiz iletisimi istikrarsiz ve zayif olan ayni zamanda inis kalkislarin ucaklarin ust uste ve surekli conflict olusan kesinlikle emniyetsiz bu hava sahasina mi yapilacak ???!! Hava sahasi gelistrmeden hava sahasinin alt yapisi kurulmadan hava limani yapmak emniyetsiz ucuslarin sayisini artiracak bundan sonra allah korurmu daha fazla hic bilemiyorum!!! Once elektronik alt yapi hava trafik teknolojisi gelistirilmeli ki emniyetli bir ucus olmali herkes guven duyarak gonul rahatligi ile ucsun sonra havalimani yapilmalidir.
  • Antalya kaş a biran once yap ozaman sayin bakanim dalaman la antalya arasinda kaldik biz..
  • Yiğidi öldür hakkını yeme. Son 11 yıldaki Türkiye'deki sivil havacılık ve havayolu taşımacılığının müthiş bir hızla geliştiği tüm dünyaca hayret edilen bir gerçek. Daha ilk andan itibaren "Havayolu Halkın Yolu" olacak deyip bunu gerçekleştirenlere de şükran ve minnetlerimizi sunmak boynumuzun borcudur.
  • Şişirilen istatistikler bir yerde patlar.
  • Niğdeye havaalanı istiyoruz.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılı sonunda hava yolu ulaşımında yolcu sayısının 170 milyona ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Elvan, Türkiye’de herhangi bir vatandaşın en fazla 100 km yakınında havaalanı yapma hedeflerinin olduğunu açıkladı.

Avrupa Hava Yolları Birliği'nin (AEA) yıllık Havacılık Liderleri Zirvesi'nin ikincisi, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü ve AEA Yönetim Kurulu Başkanı Temel Kotil'in ev sahipliğinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Havacılık endüstrisinin AEA üyeleri, hava yolları şirketlerinin üst düzey yöneticileri, Avrupa Birliği siyasetçilerinin yer aldığı zirveye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da katıldı. Zirvenin açılışında konuşan Bakan Elvan, Türkiye’de sivil havacılığın gelişmesine yönelik rakamsal bilgi verdi. Sivil havacılıkta bölgede ve dünyada örnek temsil ettiklerini dile getiren Elvan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sizlerin de gördüğü gibi ülkemiz sivil havacılığı hem bölge hem de dünya sivil havacılığı açısından örnek teşkil edebilecek bir duruma geldi. Çünkü 2003 yılından sonra gerek sektörde yaptığımız yasal düzenlemelerle, gerek havaalanlarına yaptığımız yatırımlar ve gerek bölgesel havacılık projesini hayata geçirmemiz sayesinde Türk havacılığı şaha kalkmıştır. 2003’ten itibaren rekabet ortamının sağlanması ile birlikte uluslar arası otoritelerin 2015 yılı için öngördükleri rakamlar 2005 yılında gerçekleşmiştir. Bu gerçekten Türk sivil havacılığının çok önemli başarılarından birisidir.”

“TÜRKİYE ULAŞIM AĞINI GELİŞTİRMEDE REKOR KIRDI”

Sivil havacılığın büyüme ortalamasının dünya ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Lütfi Elvan, şu ifadeleri kullandı: “Hayata geçirilen projelerle Türk sivil havacılığında 2003 yılına göre istihdamdan sektör cirosuna, sektördeki kalifiye personel sayısından uçak filosuna koltuk kapasitesinden uçak trafiğine eğitimden denetime varıncaya kadar her alanda Avrupa ortalamasının oldukça üzerinde bir büyüme performansı gerçekleştirmiştir. İkili anlaşmalarda rekor kırarak uçuş ağını en hızlı geliştiren ülke konumuna gelmiştir. Uçuş ağımız son 11 yılda tam 3 kat artmıştır. Anlaşmamız bulunan ülke sayısı 2003 yılında sadece 81 iken bugün 2014 yılında Türk hava yollarının büyüme kapasitesi yüzde 20’ye ulaştı. Bu da Türkiye için gurur verici bir vesile diye düşünüyorum.“

“2014 YILINDA 170 MİLYON YOLCU HEDEFLENİYOR”

Bakan Elvan, ayrıca AK Parti hükümetleri boyunca yapılan havaalanlarından bahsetti. 2003 yılında 26 havaalanı sayısını, 2014 yılında 53’e yükselttiklerini ifade eden Elvan, dış ve iç hatlarda artan yolcu kapasitesi hakkında yanlış algı oluşturulmaya çalışıldığını kaydetti. Elvan, ülke genelinde 2003 yılında 26 aktif havaalanı varken, bugün bu rakamın 53’e yükseldiğini belirterek şunları söyledi: "Bu gelişmeler ışığında Türkiye 151 milyonu bulan yolcu kapasitesine ulaşmıştır. 2014 yılı hedefi ise 170 milyondur. 170 milyon yolcunun hava yolunu kullanmasını bekliyoruz ve tüm gelişmeler bunu gösteriyor. Yolcu sayısındaki artışın dış uçuşlarda arttığına yönelik yanlış bir algı söz konusu. Son 11 yıllık sürece baktığımızda aslında dış hatlardaki yolcu sayısındaki artış 5 kat olmuştur. Ancak iç hatlardaki yolcu artış oranı son 11 yılda tam 10 kat olmuştur.”

“TÜRKİYE'DE ÇAPRAZ UÇUŞ SAYISI ARTIYOR”

Türkiye’nin dört bir yanında yeni havaalanı projelerinin olduğunu belirten Elvan, hükümet olarak havaalanını vatandaşların rahat kullanabilmeleri için belirledikleri hedefi açıkladı. Yeni havaalanları açacaklarını anlatan Lütfi Elvan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu sadece İstanbul’da olmayacak. Anadolu’nun değişik yerlerinde ve ihtiyaç duyulan yerlerde havaalanı açacağız. Bizim hükümet olarak hedefimiz, herhangi bir vatandaşın 100 km’den havaalanına ulaşmasını istiyoruz. Dolayısıyla bizim kriterimiz havaalanı için 100 kilometre. 100 km’den daha uzakta olan vatandaşlarımız için gerekli fizibilite çalışmalarımızı yapıp bu alanda yeni havaalanları inşa edeceğiz. Buna paralel olarak da Türkiye içerisinde çapraz uçuş sayısını artıracağız.”

“TÜRKİYE ULAŞIM AĞINI GELİŞTİRMEDE REKOR KIRDI”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

İNŞALLAH ~ 8 yıl önce
TABİİ Kİ YAPIN. DİLERİM Kİ ÜLKEMİZ BU KADAR İLERLESİN. BU KADAR HAVALİMANI YAPILMASI ŞİRKET FİLOLARINDAKİ UÇAKLARIN DA ARTMASI DEMEK OLUR TABİİ Kİ. BANA KALIRSA HAVALİMANI İNŞAATLARINA BAŞLAMADAN ÖNCE, ÜLKEMİZDEKİ UÇAK TEKNİSYENİ VE PİLOT YETİŞTİREN OKULLARI ELE ALMALI VE O UÇAKLARI HAVADA TUTACAK OLAN TEKNİSYENLERİN VE PİLOTLARIN YETİŞMESİNİ SAĞLAMALISINIZ. EĞER ÇARKI, DEĞİRMENİ DÖKME SU İLE ÇEVİRMEK NİYETİNDEYSENİZ O BAŞKA. ÜLKEMİZDEKİ YABANCI PİLOT ADEDİNİ 500' DEN 2500' E ÇIKARTMANIZ VE DE İTHAL TEKNİSYENLERE DE KAPIYI AÇMANIZ GEREKİR. ÇETİN ÖZBEY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Her şehirde havalimanı mantıklı değil, önce memleketi hızlı trenler ile birbirine örersin, sonra belli merkezlere havalimanı yaparsın, bu gelişmiş ülkelerde böyledir, diğer türlü bu havalimanları kıyamete kadar zarar eder...Avrupa'da havalimanı olmayan şehirleri bir görseniz ağzınız açıkta kalır, elin oğlu bizden daha aptal değil bunu unutmayın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Evet sayin bakan kaş a lazim antalya 200km dalaman 180km nolucak buranin hali ustelik buralar turizim merkezleri..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Havalimani yapalim elbette peki isin hava trafik kismi ne olucak? Suan da calismayan hava trafik alt yapisi bozuk telsiz iletisimi istikrarsiz ve zayif olan ayni zamanda inis kalkislarin ucaklarin ust uste ve surekli conflict olusan kesinlikle emniyetsiz bu hava sahasina mi yapilacak ???!! Hava sahasi gelistrmeden hava sahasinin alt yapisi kurulmadan hava limani yapmak emniyetsiz ucuslarin sayisini artiracak bundan sonra allah korurmu daha fazla hic bilemiyorum!!! Once elektronik alt yapi hava trafik teknolojisi gelistirilmeli ki emniyetli bir ucus olmali herkes guven duyarak gonul rahatligi ile ucsun sonra havalimani yapilmalidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Antalya kaş a biran once yap ozaman sayin bakanim dalaman la antalya arasinda kaldik biz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Yiğidi öldür hakkını yeme. Son 11 yıldaki Türkiye'deki sivil havacılık ve havayolu taşımacılığının müthiş bir hızla geliştiği tüm dünyaca hayret edilen bir gerçek. Daha ilk andan itibaren "Havayolu Halkın Yolu" olacak deyip bunu gerçekleştirenlere de şükran ve minnetlerimizi sunmak boynumuzun borcudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstatistik. ~ 8 yıl önce
Şişirilen istatistikler bir yerde patlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Niğdeye havaalanı istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000